- Příspěvek #147245
- Nahlásit
Připomíná mi to husu štajnabašskou. To je kříženec husy velké (Anser anser) a husy labutí (Anser cygnoides).
Prosím co je to za husu na obrázku, má krátký silný zobák
Připomíná mi to husu štajnabašskou. To je kříženec husy velké (Anser anser) a husy labutí (Anser cygnoides).
Anonymní:Připomíná mi to husu štajnabašskou. To je kříženec husy velké (Anser anser) a husy labutí (Anser cygnoides).
Stajnbašska, ani labuti to neni..našla jsem ji na guglu,ale nebylo mi jasné,jak se jmenuje..
Viděla jsem kdysi na obrázku husy Tula a tahle jim je hodně podobná.
ančovička:Stajnbašska, ani labuti to neni..našla jsem ji na guglu,ale nebylo mi jasné,jak se jmenuje..
Zadavatel se ptá na druh. Proto ta odpověď s husou velkou a husou labutí protože
Husa labutí (Anser cygnoides) je jedním z předků domácí husy a její krev se nachází v některých plemenech (ne všech). Je to druh hnízdící ve vnitrozemském Mongolsku a severovýchodní Číně. Tato husa je tažná a zimuje ve střední a východní Číně. https://en.wikipedia.org/wiki/Swan_goose
Zadavatel ale jistě chtěl vědět plemeno. Na to by byla lepší fotka ještě z boku…
acher:Viděla jsem kdysi na obrázku husy Tula a tahle jim je hodně podobná.
👍😀..je to husa TULA😀…
Jaj, tady odkaz na husu labutí: https://cs.wikipedia.org/wiki/Husa_labut%C3%AD
ančovička:👍😀..je to husa TULA😀…
Takže zrovna Tula, Asamas a Kholmogory mají původ v huse labutí😉
acher:Viděla jsem kdysi na obrázku husy Tula a tahle jim je hodně podobná.
Souhlasím, na tulskou (resp. jí nejblíže) by mi to sedělo dle hlavy a zobáku také, pokud vím, nic jiného podobný “xicht” nemá. Staré ruské bojové plemeno hus. Druh (zoologicky) předpokládám něco odvozené od hlavně od Anser anser, příměs Anser cygnoides asi také nevyloučím. A jak jsme na východě, rovnou střelím Anser anser rubrirostris.
Jestli Vám jde o xicht, tak zrovna husu štajnabašskou znám takhle: http://www.zooenc.eu/cs/husa-stajnbasska/
O huse tulské a některých dalších bojových plemenech je obecně známo, že je její vznik spojen s přilitím krve husy labutí. Možnost přítomnosti genů husy velké A. a. rubrirostris máte podloženou?
S asijským podruhem z mé strany jen střelba od boku, na základě země původu. Ono však bůhví, odkad zakládající divocí předci byli. Po nějakém slušnějším článku s rozborem genetického původu různých plemen občas zkouším pátrat, zatím bez úspěchu.
A z foto jedinců tuly, co jsou na internetu, tam klasické znaky asiatek, jako nápadně celorůžový zobák, nevidím.
Jinak štajnbaška ano má ten krapet divnější zobák, ale nic v takové dimenzi, jako je na první foto.
Děkuji moc, našla jsem si více fotek a podívala na vaše tipy a pravdu měl ten kdo napsal husa tula 👍 zobák má podobný papouškům.
Kde se u hus vzal ten podbradek? K čemu je?🤔🤔
Tenhlenc lalok
Jestli je to historicky úplná náhoda, že si tak po staletí chováte husy a najednou z nich jsou takové s lalokem, nebo byly speciálně selektované aby se ten lalok ukázal. Nebo kde se vzal?
Anonymní:Jestli je to historicky úplná náhoda, že si tak po staletí chováte husy a najednou z nich jsou takové s lalokem, nebo byly speciálně selektované aby se ten lalok ukázal. Nebo kde se vzal?
Osobně se domnívám, že možné je obojí. Obdobně, jako jsou dneska sklopené, plandavé uši u mnoha psích ras, přestože divocí předci je mají vždy vztyčené - kynolog nejsem, ale pochybuju, že před novověkem byla v psích chovech klapouchost zásadním chovným kritériem.
Sklopené uši se začaly objevovat třeba i lišek u známého pokusu Beljajeva - přestože v jeho chovu bylo jediným kritériem výběru plemeníků klidnost a kontaktnost na člověka, nikoli klapouchost.
Dále, většina dnešních laločnatých plemen domácích hus má (a zároveň na to byla cíleně šlechtěna) velikost a hmotnost několikanásobnou oproti divokým předkům - a na přerostlících se prostě záhyb volné kůže (lalok pod zobákem, či podbřišky na břichu) objeví s vyšší pravděpodobností, a přes cílený výběr a příbuzenskou plemenitbu takový znak pak v populaci dost pevně zakotví.