Aktuálně: 4 840 inzerátů175 674 diskuzních příspěvků17 769 uživatelů

Určení druhu husy

Anonymní (neregistrovaný) 02.09.2023, 10:43:08 xxx.xxx.285.1

Prosím co je to za husu na obrázku, má krátký silný zobák 

Obrázek
Anonymní (neregistrovaný) 02.09.2023, 14:58:55 xxx.xxx.21.181

Připomíná mi to husu štajnabašskou. To je kříženec husy velké (Anser anser) a husy labutí (Anser cygnoides).

ančovička
ančovička (861 příspěvků) 02.09.2023, 20:20:01 xxx.xxx.122.106
Anonymní:

Připomíná mi to husu štajnabašskou. To je kříženec husy velké (Anser anser) a husy labutí (Anser cygnoides).


Stajnbašska, ani labuti to neni..našla jsem ji na guglu,ale nebylo mi jasné,jak se jmenuje..

Anonymní (neregistrovaný) 02.09.2023, 20:36:28 xxx.xxx.21.181
ančovička:

Stajnbašska, ani labuti to neni..našla jsem ji na guglu,ale nebylo mi jasné,jak se jmenuje..


Zadavatel se ptá na druh. Proto ta odpověď s husou velkou a husou labutí protože

Husa labutí (Anser cygnoides) je jedním z předků domácí husy a její krev se nachází v některých plemenech (ne všech). Je to druh hnízdící ve vnitrozemském Mongolsku a severovýchodní Číně. Tato husa je tažná a zimuje ve střední a východní Číně. https://en.wikipedia.org/wiki/Swan_goose

Zadavatel ale jistě chtěl vědět plemeno. Na to by byla lepší fotka ještě z boku…

Anonymní (neregistrovaný) 02.09.2023, 20:46:43 xxx.xxx.21.181
ančovička:

👍😀..je to husa TULA😀…


Takže zrovna Tula, Asamas a Kholmogory mají původ v huse labutí😉

sharingan
sharingan (106 příspěvků) 02.09.2023, 20:50:45 xxx.xxx.137.199
acher:

Viděla jsem kdysi na obrázku husy Tula a tahle jim je hodně podobná.


Souhlasím, na tulskou (resp. jí nejblíže) by mi to sedělo dle hlavy a zobáku také, pokud vím, nic jiného podobný “xicht” nemá. Staré ruské bojové plemeno hus. Druh (zoologicky) předpokládám něco odvozené od hlavně od Anser anser, příměs Anser cygnoides asi také nevyloučím. A jak jsme na východě, rovnou střelím Anser anser rubrirostris.  

Anonymní (neregistrovaný) 02.09.2023, 20:59:47 xxx.xxx.21.181
Odpověď na příspěvek uživatele sharingan z 02.09.2023, 20:50:45

Jestli Vám jde o xicht, tak zrovna husu štajnabašskou znám takhle: http://www.zooenc.eu/cs/husa-stajnbasska/

O huse tulské a některých dalších bojových plemenech je obecně známo, že je její vznik spojen s přilitím krve husy labutí. Možnost přítomnosti genů  husy velké A. a. rubrirostris máte podloženou?

Obrázek
sharingan
sharingan (106 příspěvků) 02.09.2023, 21:35:35 xxx.xxx.137.199
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 02.09.2023, 20:59:47

S asijským podruhem z mé strany jen střelba od boku, na základě země původu. Ono však bůhví, odkad zakládající divocí předci byli. Po nějakém slušnějším článku s rozborem genetického původu různých plemen občas zkouším pátrat, zatím bez úspěchu.

 A z foto jedinců tuly, co jsou na internetu, tam klasické znaky asiatek, jako nápadně celorůžový zobák, nevidím. 

Jinak štajnbaška ano má ten krapet divnější zobák, ale nic v takové dimenzi, jako je na první foto.

Anonymní (neregistrovaný) 03.09.2023, 09:59:57 xxx.xxx.285.1

Děkuji moc, našla jsem si více fotek a podívala na vaše tipy a pravdu měl ten kdo napsal husa tula 👍 zobák má podobný papouškům.

Anonymní (neregistrovaný) 03.09.2023, 10:32:28 xxx.xxx.90.47

Kde se u hus vzal ten podbradek? K čemu je?🤔🤔

Anonymní (neregistrovaný) 03.09.2023, 11:02:10 xxx.xxx.90.47

Jestli je to  historicky úplná náhoda, že si tak po staletí chováte husy a najednou z nich jsou takové s lalokem, nebo byly speciálně selektované aby se ten lalok ukázal. Nebo kde se vzal?

sharingan
sharingan (106 příspěvků) 03.09.2023, 14:42:00 xxx.xxx.137.199
Anonymní:

Jestli je to  historicky úplná náhoda, že si tak po staletí chováte husy a najednou z nich jsou takové s lalokem, nebo byly speciálně selektované aby se ten lalok ukázal. Nebo kde se vzal?


Osobně se domnívám, že možné je obojí. Obdobně, jako jsou dneska sklopené, plandavé uši u mnoha psích ras, přestože divocí předci je mají vždy vztyčené - kynolog nejsem, ale pochybuju, že před novověkem byla v psích chovech klapouchost zásadním chovným kritériem. 

Sklopené uši se začaly objevovat třeba i lišek u známého pokusu Beljajeva - přestože v jeho chovu bylo jediným kritériem výběru plemeníků klidnost a kontaktnost na člověka, nikoli klapouchost.

Dále, většina dnešních laločnatých plemen domácích hus má (a zároveň na to byla cíleně šlechtěna) velikost a hmotnost několikanásobnou oproti divokým předkům - a na přerostlících se prostě záhyb volné kůže (lalok pod zobákem, či podbřišky na břichu) objeví s vyšší pravděpodobností, a přes cílený výběr a příbuzenskou plemenitbu takový znak pak v populaci dost pevně zakotví.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.