Aktuálně: 4 946 inzerátů174 076 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Líheň

Anonymní (neregistrovaný) 20.12.2023, 15:42:58 xxx.xxx.87.194

má tu někdo zkušenost s líhnutím v líhni? Chci si na jaro pořídit na líhnutí kuřat a krůťat. Jakou byste mi doporučili? Stačí mi na 20 vajec. Děkuji, Navrkal

jo012810
jo012810 (182 příspěvků) 20.12.2023, 17:16:20 xxx.xxx.101.35
list:

S touto mám už dlouhá léta jen dobré zkušenosti: https://www.lihne.cz/king-suro-20/


Měl jsem dvě tyto. Líhl jsem v nich slepice a japonské křepelky. Později jsem chtěl větší kapacitu a tak jsem si postavil svoji líheň na 75 vajec zdrobnělých plemen slepic z ledničky.  vyšla finačně lépe, ale není plně automatická, jako uváděný typ. Info na: https://www.rajce.idnes.cz/kshk/album/stavba-lihne.

list
list (562 příspěvků) 20.12.2023, 17:31:50 xxx:xxx.2f62:fc9
Odpověď na příspěvek uživatele jo012810 z 20.12.2023, 17:16:20

Já si ji kupoval před léty na zakrslé, takže kapacitně byla nadlimitní 😄 Ale pravdou je, že prostoru nemám nazbyt, tak mi stačí i nyní, kdy těch 20 kuřat je pro mě až až. Mít víc místa na drůbež, taky bych sháněl něco většího. 

Ovšem ta Vaše je vážně pěkná👍

Anonymní (neregistrovaný) 21.12.2023, 10:28:59 xxx.xxx.87.194

Díky moc, mně stačí na 20 kusů však to jde otočit klidně 3x od jara kdybych chtěl. 

To list: ta vaše se mi moc líbí je to horký adept.

Tojo012810: na tom odkazu jsou velké líhně jestli dobře vidím to je pro moje účely moc. 

A ještě sem našel značku Rcom, taky vypadají slušně?

https://www.lihne.cz/lihne-a-odchovny-rcom/

jo012810
jo012810 (182 příspěvků) 21.12.2023, 10:53:44 xxx.xxx.101.35
Anonymní:

Díky moc, mně stačí na 20 kusů však to jde otočit klidně 3x od jara kdybych chtěl. 

To list: ta vaše se mi moc líbí je to horký adept.

Tojo012810: na tom odkazu jsou velké líhně jestli dobře vidím to je pro moje účely moc. 

A ještě sem našel značku Rcom, taky vypadají slušně?

https://www.lihne.cz/lihne-a-odchovny-rcom/


Stále se bavíme o malé R com(ce) na 20 vajec, stejně jak uvedl list. Líhně R com a i ostatní, které dodává p. Veselý mají zajištěný servis s ND u něho. Což u některých prodejců vůbec nemusí fungovat.

list
list (562 příspěvků) 21.12.2023, 11:29:21 xxx.xxx.170.175

Musím se přiznat, že servis jsem ještě řešit nemusel, jen jednou jsem si musel pohrát s hadičkou. Je očividně blbuvzdorná 😄 

Anonymní (neregistrovaný) 23.12.2023, 14:27:38 xxx.xxx.87.194

Děkuji 🙂 určitě vyberu zřejmě tu pana lista a už se těším na jaro. Kdy nasazujete první várky? Začátek března?

ančovička
ančovička (856 příspěvků) 23.12.2023, 14:58:37 xxx.xxx.243.249
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 23.12.2023, 14:27:38

Podle toho,jakou mate pro kuřata odchovnu.. kuřata lihnuta na duben je tak akorát..ale musí být teplá a světlá odchovna..pro 15,20 kuřat stačí větši bednička patřičně vybavena světlem,"umělou kvočnou"misky na krmení a vodu..nebo lepší profi napáječky a krmítka.. 

jo012810
jo012810 (182 příspěvků) 23.12.2023, 18:19:50 xxx.xxx.101.35
ančovička:

Podle toho,jakou mate pro kuřata odchovnu.. kuřata lihnuta na duben je tak akorát..ale musí být teplá a světlá odchovna..pro 15,20 kuřat stačí větši bednička patřičně vybavena světlem,"umělou kvočnou"misky na krmení a vodu..nebo lepší profi napáječky a krmítka.. 


Jen bych doplnil…Jde o to, jaké plemeno a zda chcete vystavovat, nebo jen pro užitek? Od toho a vašich možností pro odchovy, se odvíjí doba líhnutí. U skutečně velkých plemen hrabavé drůbež (např.brahmánky) dospívají později. Lehká plemena třeba valšky, lekhorny, začínají snášet mezi 5. až 6. měsícem. Mezi tím jsou plemena s kombinovanou užitkovostí (hempšírky, plymutky atd.) tam vidím kuřátka v březnu, spíše začátek. U zdrobnělých, či zakrslých je ten duben tak akorát.

Anonymní (neregistrovaný) 04.01.2024, 09:58:19 xxx.xxx.245.127

Pro mě je synonymum pro kvalitní líheň značka Brinsea, pravda že je dražší než jiné ale je to něco jako mercedes mezi auty.

JardaPecival
JardaPecival (346 příspěvků) 04.01.2024, 12:18:11 xxx.xxx.37.169

Taky se mi Brinsea zamlouvala, vychází levnějc než Rcom, ale od Ovation mě odradily špatný zkušenosti lidí ohledně demontáže ventilátoru při čištění, dochází k popraskání úchytů šroubů v plastu, tak nakonec zvítězila KingSuro..

JardaPecival
JardaPecival (346 příspěvků) 27.01.2024, 11:34:39 xxx.xxx.228.63

Člověk míní, Pán Bůh mění.. Udělal jsem si radost, prodal ledvinu(stejně byla už celá  prochlastaná) a pořídil Brinseu.. Jal jsem se ji hnedle otestovat.. No, a radost netrvala dlouho.. První věc, neotáčela lísky.. Otáčení z výroby bylo zapnutý.. Po různým zkoušení mě napadlo to otáčení vypnout a pak znova zapnout a hle, huš to fachá.. Jenže, to otáčení.. V jednoduchosti je prej síla.. Nevím, no.. Ono normálně to otáčení při krajním dorazu nadzvedává víko, občas to překocí o zub.. Fakt propracovaná jemná mechanika.. Další test vhkosti.. Při 37,7°C nastaveno 45% a jelo to v pohodě, večer to drželo pěkně, tak na noc sem nastavil 65% a ráno sklenka s vodou prázdná, nádržka v líhni plná vody, vložka na odpařování úplně utopená a vlhkost v líhni 38%.. Fakt bomba.. Takže vysušení a jdu laborovat, jak pracovat s nějakým přídavným dovlhčování pro dolíheň🙄

Obrázek
jo012810
jo012810 (182 příspěvků) 27.01.2024, 12:33:58 xxx.xxx.101.35
JardaPecival:

Člověk míní, Pán Bůh mění.. Udělal jsem si radost, prodal ledvinu(stejně byla už celá  prochlastaná) a pořídil Brinseu.. Jal jsem se ji hnedle otestovat.. No, a radost netrvala dlouho.. První věc, neotáčela lísky.. Otáčení z výroby bylo zapnutý.. Po různým zkoušení mě napadlo to otáčení vypnout a pak znova zapnout a hle, huš to fachá.. Jenže, to otáčení.. V jednoduchosti je prej síla.. Nevím, no.. Ono normálně to otáčení při krajním dorazu nadzvedává víko, občas to překocí o zub.. Fakt propracovaná jemná mechanika.. Další test vhkosti.. Při 37,7°C nastaveno 45% a jelo to v pohodě, večer to drželo pěkně, tak na noc sem nastavil 65% a ráno sklenka s vodou prázdná, nádržka v líhni plná vody, vložka na odpařování úplně utopená a vlhkost v líhni 38%.. Fakt bomba.. Takže vysušení a jdu laborovat, jak pracovat s nějakým přídavným dovlhčování pro dolíheň🙄

Obrázek

Nevím, kde jste ji kupoval. Pokud máte takovéto potíže při zkoušce líhnivosti s cca 10 vejci, obraťte se na prodávajícího. Třeba jste “chytil” špatný kus. Každý slušný prodejce by měl umět poradit, případně vadnou líheň opravit, či vyměnit za bezvadnou…

JardaPecival
JardaPecival (346 příspěvků) 27.01.2024, 13:05:53 xxx.xxx.228.63

Mno já nedělám zkoušku líhnivosti, ale zkoušku líhně bez vajíček.. To obracení je spíš k pousmání, ale ta vlhkost mě docela štve.. Copak o to, líhnu na 45%, takže líhnutí proběhne v cajku, ale na dolíheň pak 65-70 už to znamená starosti.. Dolejvat někde vodu, přidávat houbičky.. U Rcomek to vlhčí jedna báseň, i dalo by se říct inteligentně, když se nastaví větší tak ono to tak nějak postupně pomalu čerpá vodu, tady když je nastavená vlhkost vyšší než v líhni tak to čerpadlo pere vodu furt na plný kule.. Teď zkouším podložit polystyrenem, jestli se ta odpařovací nádobka nějak zespodu moc nechladí, pak taky doma mám podlahovku, takže topím na 18-19°C, doporučujou 24°C prostředí.. No budu ještě  zkoušet, času je zatím dost, pak dyštak zavolám p.Veselého(lihne.cz)..

JardaPecival
JardaPecival (346 příspěvků) 27.01.2024, 14:56:05 xxx.xxx.228.63

Tak už jsem asi na stopě.. Při obraceni občas nadskočí víko a někdy nezapadne úplně nazpátek.. Udělá se tam na levý straně nenápadná cca 2mm škvírka a vlhkost pak jede pomalu dolů.. Šlendrián..

ančovička
ančovička (856 příspěvků) 27.01.2024, 17:33:20 xxx.xxx.243.249

Já  mám asi 20 let líheň Covatutto 162automat..koupila jsem tenkrát  vetší, protože jsem lihla a lihla😂.. líheň běžela každý rok od března několik měsíců vkuse..perfektní otáčení vajec,vaničky na vodu s plovákem ve spodni části..teploměr drží dodnes..kuřata se dobře lihnou..čistí se take velice dobře..a hlavně,nikdy neměla žádnou poruchu..teď přemýšlím, jestli si nemam koupit stejnou,ale menší,tak na 50 vajec,už tolik nelihnu🤔😀🐣🐣🐣🐣🐣…na husy mám starou spolehlivou Biosku09, ale tam se vejce musi otáčet ☹️

Ecitejok
Ecitejok (32 příspěvků) 08.02.2024, 12:51:09 xxx:xxx.bee:c38d
JardaPecival:

Člověk míní, Pán Bůh mění.. Udělal jsem si radost, prodal ledvinu(stejně byla už celá  prochlastaná) a pořídil Brinseu.. Jal jsem se ji hnedle otestovat.. No, a radost netrvala dlouho.. První věc, neotáčela lísky.. Otáčení z výroby bylo zapnutý.. Po různým zkoušení mě napadlo to otáčení vypnout a pak znova zapnout a hle, huš to fachá.. Jenže, to otáčení.. V jednoduchosti je prej síla.. Nevím, no.. Ono normálně to otáčení při krajním dorazu nadzvedává víko, občas to překocí o zub.. Fakt propracovaná jemná mechanika.. Další test vhkosti.. Při 37,7°C nastaveno 45% a jelo to v pohodě, večer to drželo pěkně, tak na noc sem nastavil 65% a ráno sklenka s vodou prázdná, nádržka v líhni plná vody, vložka na odpařování úplně utopená a vlhkost v líhni 38%.. Fakt bomba.. Takže vysušení a jdu laborovat, jak pracovat s nějakým přídavným dovlhčování pro dolíheň🙄

Obrázek

Také mám tuto líheň a taky s ní nejsem vůbec spokojený. Dost problematické čištění. Když párkrát rozšroubujete ty víka tak to praská. No párkrát..u mě už poprvé. Otáčení chvilku jde a chvilku ne. Ale ta moje zase drží teplotu a vlhkost naprosto úžasně.

Chce to dávat pozor aby to ozubené kolečko bylo dobře zalezlé do toho hřebenu. A ty kolébky taky byly dobře zastrčené. Jinak se to může i zlomit nebo nakřápnout víko.

Výrobce to moc nezajímalo..odkázal mne na prodejce pokud je to v záruce a pokud ne tak mě odkázal na německého prodejce zda by mě neprodal díly…


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.