Aktuálně: 4 956 inzerátů174 099 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

VLCI V ČESKÉ KRAJINĚ – ZDROJ SPORŮ mezi farmáři a ochránci

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 25.03.2024, 14:05:56 xxx.xxx.198.226

Šakali tu jako jsou, ale asi naši, když jsou tu stálé populace. Nicméně, jestli se někde začínají objevovat noví, tak to jsou migranti a migranty nemáme rádi. No o PL mám asi ještě nějaké iluze, zdá se…

Horsana
Horsana (641 příspěvků) 25.03.2024, 17:23:49 xxx.xxx.40.140

Pohľad zo slovenskej strany a od človeka, čo je hlboko presvedčený, že veľké predátory majú v prírode svoje miesto.

Ale čo sa medveďov týka- soryjako, som za reguláciu, za reguláciu v oblastiach, kde sú ozaj premnožené z jednoduchého dôvodu- predtým sa na Liptove, aj v iných horských a podhorských oblastiach urodil tak maximálne ovos a zemiaky, teraz je všade kukurica, na ktorej sa pasú a vedia sa tak na zimu vypásť do rozmerov, že proste prežijú skoro všetky, ak ich nezrazí auto, vlak, alebo ich nelegálne niekto neodstrelí, čo sa deje, netvárme sa, že nie.

V regióne, kam chodím veľmi často, obec leží v cca 600 mnm a dá sa vystúpiť až do výšky 1264 mnm, kde sa nič nepestuje, iba sa pasú ovce a kosia lúky (ale turisti chodia, hoci značene a po cykloasfaltke) si medvede žijú svojim tichým životom a nájdem po nich vždy na jar trus a tým to končí, v každej doline je 1 medveď a nechytiť ho RAZ na fotopasci, prezradil by ho iba trus. Sú aj vzrastom malé, tam nie sú kukuričné hody, akurát čo pozbierajú pár zrniek z automatických kŕmidiel pred posedmi.

V sezóne čučoriedok a brusníc nedošlo nikdy k žiadnemu stretu, v tých horách preliezam húštiny, mladinu, chodím neznačene, zbieram lesné plody a nebojím sa.

Na Liptove by som ani nevystúpila z auta.

Vo Vysokých Tatrách sú už na to ľudia zvyknutí, aj sa pomaly zabezpečujú všetky kontajnery do klietok, atď., no tam je útokov veľmi málo, v Smokovci kto ešte nevidel medveďa, akoby ani nebol.

Minulý rok počas medvedieho hypu so mnou odmietol kamarát ísť na huby na Spišskú Maguru, povedal, že sa bojí, ale tam je pobytových znakov veľmi veľa, využívame tie isté staré zvážnice a sú na nich lajná ako taniere, holoruby zarástli mladinou takou hustou, že sa tam často pohybujem štvornožky (ale zase tie hríby, ááách) a nie je cez tie stromčeky vidieť nič, ani svoje fľakaté psy som tam nevidela a boli meter odo mňa.

Ak by ma tam napadol medveď- ok, tam by sa dalo diskutovať, že som ja vliezla jemu domov, ale medveď v meste, napádajúci ľudí? Isteže bol v strese, tie útoky sú vždy kvôli nejakému stresoru, ktorý spustí fight reakciu.

A sranda ešte len začne, keď začne medvedia ruja, to budú v meste denne.

Mimochodom pred rokmi mi volali policajti, že aj v našom meste (Košice) je medveď a či im s tým neviem pomôcť…well, nebol to kôň, tak som nevedela…bola ruja, medveď potom prešiel až do Prešova a potom ho zrazilo auto.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.