Aktuálně: 4 943 inzerátů174 399 diskuzních příspěvků17 752 uživatelů

Elaphe guttata

Python (neregistrovaný) 23.09.2023, 16:06:32 xxx.xxx.43.297

Zdravím terouše, mám dotaz ohledně agresivity samice elaphe guttata. Hady chovám nějaký ten pátek a s tímto jsem se ještě nesetkal. Vůbec na sebe nenechá sáhnout a jen když přiložím ruku jde proti ní agresivně. Dělá to i při krmení  nebo čištění. Myslíte že se s tím bdue dát ještě něco dělat?

Pandinus
Pandinus (137 příspěvků) 25.09.2023, 16:12:06 xxx.xxx.161.10

Záleží na tom, jak s ním bylo zacházeno v minulosti. Už jsem kdysi popisoval osud jednoho mláděte getuly, který jsem v dobré víře předal kolegyni pro syna. Po měsíci mi “reklamovala” argesivní chování předtím naprosto klidného rozkrmeného novorozeněte. Moc jsem to nechápal, než došlo k rozuzlení - chlapci se líbilo, že se mládě po pošťuchování nejprve stáhne a chřestí ocáskem o substrát. To opakoval tak dlouho, až mláděti došla trpělivost a začalo “kousat” - což bylo v jeho podání při velikosti nějakých 20cm legrační, nicméně na výrostka to fungovalo, zavřel terárko a had měl klid. Brzo korálovka pochopila, že nemá cenu prvně varovat chřestěním a tuhle fázi vynechala. A tak nám vznikla historka o agresivní getule (která se mimochodem po vzetí zpět za nějakou dobu opět zklidnila). 

Jinak guttaty, co mám nebo jsem v chovu měl bývaly klidné v průběhu roku (řekněme topné sezoně), jakmile šly na zimování, tak se během pravidelných kontrol při vyrušení ze zimování povahově měnily. Některé jen vibrovaly ocasem, některé ale aktivně kousaly v obavě o vlastní život. Po skončení zimování a navrácení do klasického “provozu” byly opět mírné. Opět jde o normální obrannou reakci, kdy jsou hadi celé týdny v chladu, při sníženém  metabolismu a ve tmě a to celé je najednou narušeno mnou během kontroly (světlo, doplnění vody, výměna části substrátu pokud jej znečistili…).


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.