Aktuálně: 4 547 inzerátů178 280 diskuzních příspěvků17 807 uživatelů

Kozí farma

Anonymní (neregistrovaný) 24.09.2023, 16:56:20 xxx.xxx.143.250

Dobrý den, navštívil jsem o víkendu velkou kozí farmu, všechno super ale jedna věc mi přeci jen skazila dojem. Všechny kozy takto pomalované barvami. Proč se to dělá? Je to dost ošklivý na bílé koze.

Obrázek Obrázek
kometa
kometa (4422 příspěvků) 24.09.2023, 17:30:57 xxx.xxx.147.163
Anonymní:

Dobrý den, navštívil jsem o víkendu velkou kozí farmu, všechno super ale jedna věc mi přeci jen skazila dojem. Všechny kozy takto pomalované barvami. Proč se to dělá? Je to dost ošklivý na bílé koze.

Obrázek Obrázek

Třeba očkování, odčervení nebo jiný zootechnicko - veterinární zákrok. Ve větších chovech běžné, taky jsme dělali u telat, ovcí nebo selat.

Je to praktické, když nemusíte luštit ušní známky a i na dálku vidíte, které zvíře potřebujete ještě chytit a ošetřit.

Anonymní (neregistrovaný) 25.09.2023, 10:54:16 xxx.xxx.143.250
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 24.09.2023, 17:30:57

No to je možné ale nic to nemění na tom že vzhledově na bílém zvířeti to nevypadá dobře, aspoň volit trochu neutrální barvy - hnědá, šedá a ne tolik křiklavé. Ještě nás napadlo že třeba kvůli dojení, aby se jim kozy nepomíchaly ?

Edůza
Edůza (39 příspěvků) 25.09.2023, 13:41:57 xxx.xxx.84.73
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 25.09.2023, 10:54:16

Ale vy si musíte uvědomit, že jako chovatel/ošetřovatel jedete na efektivitu. U tolika zvířat potřebuji přijít a na první dobrou vidět stav. Tedy kdo má 2 kontrastní barvy na zadku a tudíž ji nemusím řešit a kdo jen 1 a ještě ji potřebujete chytit. Nějaká barva, která bude ladit a nebude tak zářit oproti bílé je tím pádem na prdlajs a otevírá možnosti přehlédnutí.

Takže se kdyby to byla moje zvířata, tak vás s tímhle estetickým blábolením pošlu k šípku. Vám se to možná nelíbí, ale důležité by pro vás mělo být, že ty kozy vypadají zdravě, mají pořádně podestláno a i prostory stájí vypadají fajn. 

A kvůli dojení to spíš nebude. Viděla bych mnohem pravděpodobnější očkování, odčervování atd.

Možná jsem moc ras a mohla bych to říct kulantněji, ale už mě točí lidi, kteří na zvířatech řeší nepodstatné pitomosti a ty důležitější věci je úplně míjejí nebo je prostě odmítají pochopit. 

kocoura219
kocoura219 (137 příspěvků) 25.09.2023, 13:49:27 xxx.xxx.104.252

Jakože dotaz - proč se to dělá - dobrý 👍 taky jsem to nevěděla a ráda se poučím, ale řešit, že to vzhledově nevypadá dobře? To je asi to poslední, hlavní je přeci, že jsou kozy v čistém prostředí, mají dostatek krmení, nestrádají…Pro zajímavost, o jakou farmu se jedná? 🙂 

Buggyra
Buggyra (3333 příspěvků) 25.09.2023, 15:11:52 xxx.xxx.198.226

Jen teda dotaz od neznalce - tenhle výživový stav koz je ok? Na můj koňařský vkus mají moc kostnaté kříže a vpadlé boky před kříži, ale u koz se to asi posuzuje jinak, žebra jim netrčí… Nebo je to tak v dojné sezoně obvyklé, prostě se vydají do mlíka a pak to naberou? Možná mě trkli jen ti nejhorší jedinci na foto, ostatní vypadají zřejmě dobře…

https://www.in.gov/boah/files/Goats_BCS_pamphlet.pdf

Edůza
Edůza (39 příspěvků) 25.09.2023, 15:50:34 xxx.xxx.84.73

Mně jich rukama nějaké obrovské počty neprošly, takže se nebudu hrdě bušit v hruď jak to vím nejlíp, ale podle mého soudu vypadají dobře. On somatyp “naší” krátkosrsté kozy je o dost jinde jak těch co posuzují v tom dokumentu co máte pod příspěvkem. Tam to tuším na burské a možná nubijky apod. Nějakou tu hladovou jámu (vpadlé boky před kříži) človek u dojky najde vždycky ať koza, kráva nebo ovce 

Buggyra
Buggyra (3333 příspěvků) 25.09.2023, 16:16:37 xxx.xxx.198.226

jj, proto se ptám, hladovou jámu známe i u koní, ale tam je teda nedobrá i u kojící kobyly. Nicméně to není produkční zvíře a netahá se z ní zpravidla víc, než potřebuje hříbě. Děkuji za názor 🙂

roklanka
roklanka (88 příspěvků) 25.09.2023, 18:26:08 xxx.xxx.44.45

Nenašla jsem tam jedinou špatně vypadající .Čím starší koza ,tím víc povislé břicho a i když je nažraná jsou hladové jámy vidět. Opravdu nelze posuzovat česká nár.plemena s nubijema,burkama atd.

Plaka
Plaka (405 příspěvků) 25.09.2023, 18:39:35 xxx:xxx.62cd:9de9

Malůvky v chovu mají svůj význam, pozastavovat se nad estetičnem mi přijde úsměvné. Dělám chytrou, protože občas koukám na tytrubce na kanadskou chovatelku ovcí, která před připouštěním nastříká ovcím na vlnu nad zadkem flekance sprejem. Když beran ovci nakryje (nebo jak se tomu u ovcí říká? pojme? naskáče/připustí? netuším, prozradíte?), sprej se tím setře/rozpatlá/zmatní a chovatelka ví, že u dané ovce proběhl vpich. 

Buggyra
Buggyra (3333 příspěvků) 26.09.2023, 06:14:32 xxx.xxx.198.226

“připustí” je oukej pojem u všeho domácího savctva, dle mého.

A roklanko, děkuji za vyjádření. Já prostě kozy nemám nakoukané, budu zase chytřejší 🙂

kometa
kometa (4422 příspěvků) 26.09.2023, 08:38:13 xxx.xxx.224.101
Anonymní:

No to je možné ale nic to nemění na tom že vzhledově na bílém zvířeti to nevypadá dobře, aspoň volit trochu neutrální barvy - hnědá, šedá a ne tolik křiklavé. Ještě nás napadlo že třeba kvůli dojení, aby se jim kozy nepomíchaly ?


Ale tady nejde o estetiku, ale o praktičnost. Vy jste asi z města a o zvířatech a jejich chovu moc (či spíše nic) nevíte, což? Těm kozám je to fakt jedno, jsou do určité míry barvoslepé. Jediný, koho to esteticky uráží, jste vy. A to je zase jedno tomu chovateli.

kometa
kometa (4422 příspěvků) 26.09.2023, 08:41:27 xxx.xxx.224.101
Buggyra:

jj, proto se ptám, hladovou jámu známe i u koní, ale tam je teda nedobrá i u kojící kobyly. Nicméně to není produkční zvíře a netahá se z ní zpravidla víc, než potřebuje hříbě. Děkuji za názor 🙂


Viz výše. Ono ty kozy jsou opravdu většinou jako “z kozy duch”. Tak jako mně se “nelíbí” achaltekinci, jsou prostě takoví nohatí, kostnatí - ale pro život na polopopuštích přizpůsobení.

Ola (neregistrovaný) 26.09.2023, 08:42:06 xxx.xxx.62.90
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 25.09.2023, 10:54:16

Neuvěřitelné. Odkdy musí kozy ladit jak svíčka z ikey?😂😂🤦‍♀️🤦‍♀️trochu k smichu hodně k pláči. Ať žije lidská blbost.

ančovička
ančovička (891 příspěvků) 26.09.2023, 08:56:25 xxx.xxx.243.242
kometa:

Viz výše. Ono ty kozy jsou opravdu většinou jako “z kozy duch”. Tak jako mně se “nelíbí” achaltekinci, jsou prostě takoví nohatí, kostnatí - ale pro život na polopopuštích přizpůsobení.


Ta jedna koza byla opravdu extrémně hubená.. nejspíš málo krmená nebo nemocná..starší kozy můžou být hubenější,ale tohle je moc.. 

Buggyra
Buggyra (3333 příspěvků) 26.09.2023, 10:39:49 xxx.xxx.198.226
roklanka:

vyjadřiju se k fotkám zadavatele  a ne k odkazu na článek,který nehovoří  řečí mého kmene


Děkuji, vyjádření k fotkám jsem také měla na mysli. Článek jsem si tam připojila jen jako že jsem se ještě někam dívala, než jsem sem pleskla dotaz 🙂

Buggyra
Buggyra (3333 příspěvků) 26.09.2023, 10:46:37 xxx.xxx.198.226
ančovička:

Ta jedna koza byla opravdu extrémně hubená.. nejspíš málo krmená nebo nemocná..starší kozy můžou být hubenější,ale tohle je moc.. 


Ančovičko, a vy tedy takto hodnotíte nějakou kozenku z těch fotek v úvodním příspěvku, ano? Předpokládám, že ten komentář nepatřil ke kondiční stupnici z mého odkazu, tam je jasné, že jde o modelovou kozu, která má ilustrovat stav bídný.
Ale i tak, většina koz je tam teda v pořádku, což je pro mě asi hlavní informace, tj. když někde na louce uvidím takovou kozu s kostnatým zadkem, tak mě to nesmí nijak vyvést z míry 🙂 dokud jí teda nebudou koukat žebra, předpokládám.

ančovička
ančovička (891 příspěvků) 26.09.2023, 11:27:22 xxx.xxx.60.9
Buggyra:

Jen teda dotaz od neznalce - tenhle výživový stav koz je ok? Na můj koňařský vkus mají moc kostnaté kříže a vpadlé boky před kříži, ale u koz se to asi posuzuje jinak, žebra jim netrčí… Nebo je to tak v dojné sezoně obvyklé, prostě se vydají do mlíka a pak to naberou? Možná mě trkli jen ti nejhorší jedinci na foto, ostatní vypadají zřejmě dobře…

https://www.in.gov/boah/files/Goats_BCS_pamphlet.pdf


Nene..v úvodním příspěvku jsou všechny kozy na jednicku s hvězdičkou..vyjadřovat se k označeným kozam nema smysl, je  to  jasné a pochopitelné.. reagovala jsem na tu hubenou kozu na vašem odkazu..🤔😄🤦


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.