Aktuálně: 4 865 inzerátů175 100 diskuzních příspěvků17 759 uživatelů

Začátky chovu

Packa (neregistrovaný) 04.10.2023, 08:20:52 xxx.xxx.141.219

Ahoj, 

ráda si čtu zdejší diskuzi a těším se na jaro až si pořídím své první slepičky. Proto by mě moc zajímaly Vaše chovatelské začátky. Kdy a "s čím" jste začínali, co chováte dnes, Vaše úspěchy či chovatelská trápení atd. 

Moc ráda bych si to přečetla a myslím, že nejen já. Proto se nestyďte a pište! Moc se těším, Packa

Buggyra
Buggyra (3246 příspěvků) 04.10.2023, 09:06:27 xxx.xxx.198.226

Dříve měla slepice babička a mamka, mám za to, že jsme je měly tak pět let, chodila jsem se o ně jako malá starat. Kurník stavěla máti, kde brala informace, nevím, o slepicích toho venkoncem moc neví 🙂

Já jsem si po vzoru holek pořídila slepice z leknutí před nemnoho lety, prostě jsem se jednou rozhodla. Koupila jsem kurník z hobbymarketu, slepice od překupníka, krmivo jsme tedy naštěstí od začátku vždy krmili KKS a granule pro psy, takže jsem na to najela taky.

No a tak dva roky poté, co jsem měla ty dvě tři holky v minikurníčku (dimenzovaném podle hobbymarketu pro pět uživatelek) jsem se dohrábla na iFaunu, páč nám v práci zakázali přístup na fejsbůk. A jak jsem tak ty slepice doma už měla, tak jsem se začetla do témat o drůbeži, a nestačila jsem zízat. A četla a četla, občas něco pípla, pak zase raději mlčela a četla.

Takže já furt venkoncem o slepicích nic nevím, literaturu jsem o tom nikdá nedržela v ruce, četla jsem si toho ale moc na netu a díky tomu, že cos vím o krmivech a živinách kvůli krmení koní, tak jsem tak nějak trochu měla kde brát, když jsem se hlouběji začala zajímat, proč mi ty slepice ještě fungují. No a o ptácích vím něco málo ze školy, případně jsem taky děsně zvědavá, takže na internetu lovím, co mě zajímá.

No a skončila jsem slepicodomem 2x2 m a osmi slepicemi. A mám náramné štěstí, že nemusím řešit predátory. Totiž, když jsem začínala, měla jsem slepice vždy v nějaké ohrádce nebo voliéře, a dvakrát po sobě mi je něco komplet vyvraždilo. Tak jsem to nakonec nechala na nich, pustila je volně, a ztráty jsou v současnosti snesitelné. Ale jinak nevím, jak bych je zabezpečovala, kdyby si ke mně zvyklo něco chodit na sváču… 

ančovička
ančovička (860 příspěvků) 04.10.2023, 09:29:27 xxx.xxx.18.31

Na moje první slepičky nemůžu nikdy zapomenout..Před mnoha lety jsme koupili starší domek a moje prvni zvířata byly vytoužené slepice..koupila jsem tedy asi 10 slepiček, krásné bílé leghornky..ohradili jsme jim velky kus travnatého dvorku..slepičky i já jsme byly spokojené,slepičky začaly snášet…..měli jsme dvě fenky dlouhosrstych jezevčíků, miláčci…jednou jsme se vrátili z nákupu a ja žasnu..sníh??…celý dvůr byl úplně bílý, “zapadly”sněhem??….ne,nebyl to snih,..byly to moje oškubané leghornky😭…myslím, že asi dvě to tenkrát nepřežily,ale ostatní oškubané časem obrostly a stěhovaly se do nového výběhu za stodolou,kam na ně naše milé lovkyně nemohly..ale jinak jsou jezevčíci moc milí pejsci🤣🤣🤣

list
list (563 příspěvků) 04.10.2023, 10:23:53 xxx.xxx.170.168

Tak to já začínal před léty s holadnskými zakrslými, neboť máme malý dvorek a chtěl jsem je jen pro radost. Byly v ohrádce na dvorku a byly to prdelky suprový. Ale pak přišla kuna, slípky jsme oželeli a voliéru stavět nechtěli. Ale asi po roce nebo dvou, jsme se rozhodli zase nakoupit tentokrát už užitkovější plemeno, pořídili a přišla kuna… Postavili jsme voliéru a teď si hledám vhodné plemeno tak tu mám takovou směsku a pár hybridek. 

Informace o chovu a výživě jsem nabral ve škole, četl literaturu a sbíral zkušenosti na ifauně. 

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 04.10.2023, 11:09:52 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele ančovička z 04.10.2023, 09:29:27

ale jinak jsou jezevčíci moc milí pejsci

😀 😀

Já je vidim ty dvě čůzy, jak tam s gustem řáděj a dělaj si  mejdan až jim závoje na uších vlajou.

Rovnou jste šla do plemene! Stejně jakou koukám List . Jak jste to poznali při nákupu? Nebáli jste se, že vás oškubou, jak ty dvě hadimršky ty slípky? 

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 04.10.2023, 11:10:53 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele list z 04.10.2023, 10:23:53

Mně se ty zakrslý plemínka taky líbí, ale budu jen okukovat, zvostanu u svejch vypelichanejch 🙂

Ad ta ifauna - jsem opravdu moc ráda, že se to pokračování a přesun sem takhle podařilo protože nevím proč asi že o tom prt vím, tak mi to opravdu přijde jako studnice tyhle debaty, máte vyzkoušeno, co funguje, co ne a proč jo a proč ne . Já vím, že se opakuju, ale u psů vím, kam sáhnout a těch diskuzí je asi i logicky víc, než o slepičkách, takže jsem ráda, že to neskončilo v propadlišti dějin.

list
list (563 příspěvků) 04.10.2023, 11:13:49 xxx.xxx.170.168
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 04.10.2023, 11:10:53

Ty holadnský jsou obzvlášť suprový, otužilý a celkem pěkně i nesly 😉 

Buggyra
Buggyra (3246 příspěvků) 04.10.2023, 11:15:41 xxx.xxx.198.226

Jo a vypelichanky jsem kupovala zezačátku proto, že byly levné. Resp. kdybych teď nechtěla pro potěchu oka ty bílé, tak bych taky sáhla po vypelichankách, protože ty dva roky mi ještě ponesou, a nejsou to takový plašani jako kuřata a taky je hezké to sledovat, jak se zvetí. A není čéku tak líto, když si vezme kuna, páč to stejně mají za pár, tak si užily pěkných pár chvil po venku. Je asi ale fakt, že ty od mala chované na tom prostoru, vycvičené poníkama (pár peří jsem jim už z huby taky tahala) a sem tam nějakým psem či kočkou (nedělám si iluze), budou možná hbitější a ostražitější. I ten zrak asi lépe slouží, než z té čpavkové morny… No uvidíme, co budu říkat po zimě. Tohle je vlastně první rok, co mám samé odkuřicchované slípky.

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 04.10.2023, 11:23:58 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 04.10.2023, 11:15:41

No to je k tomu takovej bonus, že už jsou holky dospělý a třeba s tím snášením - bála jsem se takový tý situace, kdy slípka vyprodukuje velký vejce a natrhne si “prtku” (stalo se právě kamarádce) a musí jí člověk utratit. To prý - viz fauna - už u těch,co snáší tak nějak (nebo tolik?) nehrozí.

A přesně -těším se, jak uvidím,že se zvetí a je jim dobře.

ančovička
ančovička (860 příspěvků) 04.10.2023, 11:38:35 xxx.xxx.18.31

Já chovám ty milflérky pro radost,jsou milé a krásné..vajíčka snáší sezónně.. hodně na jare kvokají..jinak na vejce mám maransky, vlašky,jejich kříženky, hybridky,dvě brahmanky. několik pavlovek s kohoutem.. tyto velké slepice bydlí ve dvou zděných kurnicich ve stodole,tam nemrzne..🙂

ančovička
ančovička (860 příspěvků) 04.10.2023, 11:38:42 xxx.xxx.18.31

Já chovám ty milflérky pro radost,jsou milé a krásné..vajíčka snáší sezónně.. hodně na jare kvokají..jinak na vejce mám maransky, vlašky,jejich kříženky, hybridky,dvě brahmanky. několik pavlovek s kohoutem.. tyto velké slepice bydlí ve dvou zděných kurnicich ve stodole,tam nemrzne..🙂

list
list (563 příspěvků) 04.10.2023, 11:39:37 xxx.xxx.170.168

Tak to já mám teď plán velsumky zdrobnělé nebo australky chovný kmen a k nim vždycky nějaká hybridka, aby bylo to hejno pestřejší. A od chovných pěkně nějaký to kuřátko, protože kuřata jsou boží a když je vysedí kvočna, je to lepší podívaná než televize🐣🐤🐥

XY. (neregistrovaný) 04.10.2023, 11:42:00 xxx.xxx.120.185
Odpověď na příspěvek uživatele ančovička z 04.10.2023, 09:29:27

A já jsi do teď  o Vás myslel že jste děvče ze statku (odkojené 😂). 🤦To jsem se tedy  pěkně mýlil. O to ještě z větším zaujetím budu sledovat to jak jste se dokázala tak pěkně  vypracovat každá vaše fotka je toho důkazem 👍.

A jen mě ještě napadá už se chystají ty zakrslé Pavlovky 🤪. A nebo to je stále vize a práce  jen moje 😄.

ančovička
ančovička (860 příspěvků) 04.10.2023, 13:22:46 xxx.xxx.18.31
Odpověď na příspěvek uživatele XY. z 04.10.2023, 11:42:00

Tak moc jste se nemýlil..rodiče malé hospodářství měli, od slepic, kačenek,hus, králíků, přes prase,kozy,  zamlada i kravicku..😀..potom pár let život v paneláku a jak jen to trochu šlo, hurá zpět na vesnici 😀…a manžel si už zvykl🤣

ančovička
ančovička (860 příspěvků) 04.10.2023, 13:34:03 xxx.xxx.18.31
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 04.10.2023, 11:09:52

Zrzavci..leghornky se mi moc libily, kdysi jich u nás na vesnici byly stovky,či vice,v drůbežárně..bydlely v jedné velké budově s okny a běhaly celý den po velkém zeleném pozemku s rybníčkem..měly se dobře..tak nějak 😇..

Buggyra
Buggyra (3246 příspěvků) 04.10.2023, 13:48:18 xxx.xxx.198.226

Padalo 🙂 Jen se o tom tolik nevědělo, nebylo tolik hromadných sdělovacích prostředků, a hlavní zpráva dne určitě nebylo pět mrtvých racků na poli u Opavy.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.