Aktuálně: 4 985 inzerátů174 044 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Výhody papírových psů

tetrivek
tetrivek (122 příspěvků) 26.11.2023, 22:48:43 xxx.xxx.113.120

Už jako dítě jsem měla malého křížence, táta měl NO bez pp. Tenkrát z pp vrhu neměla všechna štěňata pp. A jako dospívající jsem měla kříženého NO s haskym. A jak jsem se osamostatnila tak máme jedině psy s pp. Je to složité, je to živý tvor, pp nezaručují 100% zdravý, ale mám daného psa s takovým vzhledem a povahou co jsem chtěla. Po pečlivém výběru klapne povaha, vzhled a hlavně to k čemu je dané plemeno vyšlechtěno. A já vím že chci přesně takového psa, který byl pro něco šlechtěný a já mu dopřeji dané vyžití. A hlavně nepodporuji množitele, kde jsou většinou psi týráni. 

Lenocka
Lenocka (119 příspěvků) 27.11.2023, 00:20:24 xxx.xxx.37.217

“Jaké výhody má tedy pes s PP?“

Odpovím pouze na tuto otázku, ostatní je a jistě ještě bude rozebíráno ostatními:

1. vím, kdo jsou rodiče, prarodiče a často i předci 5 i více generací zpět.

2. Znám aspoň nějaké zdravotní výsledky předků 

3. Je šance dohledat sourozence a blízké příbuzné

4. Mám dobrou šanci vybrat jedince vhodného k tomu pracovnímu/sportovnímu směru, kterému se chci věnovat 

5. Mám šanci lepšího výběru rodičovského páru k odchovu kvalitních potomků


Určitě toho je mnohem víc, ale už mi mozek moc neslouží 😄 Každopádně ani já nic nemám proti čistokrevným vořechům, ale tvořitelé “čistokrevných bez PP” mají moje velké nesympatie, a to úplně všichni.

Těším se na další odpovědi 

Lenocka
Lenocka (119 příspěvků) 27.11.2023, 00:34:05 xxx.xxx.37.217
Odpověď na příspěvek uživatele Jana H. z 26.11.2023, 21:10:59

To není jen v Polsku, tenhle fenomén byl sledovaný i jinde. Konkrétně jde o to, že když dostatečně dlouho existuje dostatečně velká a pestrá populace psů, po několika (počet si bohužel nevybavuju) generacích se fenotyp ustálí na středně velkých žlutých psech se stojatýma ušima a podobným tvarem ocasu, váhově nejčastěji 15-20 kg.  Ano, jsou odolní. Ano, jsou nenároční. Ano, jsou velmi dobře sociální. ALE ne, nikdo neví, kolik to stálo mrtvých štěňat, nezabřezlých či úplně vyčerpaných fen, štěňat uhynulých na psinku a střevní infekce, psů uhynulých na spoustu jiných zdravotních problémů. Ne, ani fenomén žlutých psů není zadarmo.


Ad přešlechtěnost a nemocnost plemen. Jistě, některá plemena si opravdu nesou velkou zdravotní zátěž (fr.buldočci,..), nicméně je velká spousta plemen zdravých. “Problém” voříšků není to, že by nebyli nemocní. Ale to, že se nedají škatulkovat. Protože jen ofiko FCI plemena mají 300 škatulek, každé plemeno svojí. A voříšci? JEDINOU škatulku, kde jsou všichni psi a všechny nemoci. A z toho se závěr jaksi udělat nedá, že.. 🤷‍♀️

impact
impact (409 příspěvků) 27.11.2023, 04:31:19 xxx.xxx.18.231

Hm, tak nás takoví dva kříženci kříženců stáli za poslední půlrok asi šedesát sedmdesát tisíc. Příště je kopnu do prdele a ne jim platit nekřesťanský prachy za operace genetických vad. Maj být zdraví, dacani jedni. 🤣

Oproti tomu naš nejstarší adopťák byla parsonka (s PP samozřejmě), která se dožila 19,5 roku. Taky byla asi nějaká divná. 😏

Arbora
Arbora (303 příspěvků) 27.11.2023, 08:44:13 xxx.xxx.203.51
Jana H.:

Nechci rozdmýchat nějakou přestřelku ale proč jsou bráni kříženci či psi bez papírů jako něco špatného, podřadného. Přece každý tvor má právo na život a navíc dnešní super prošlechtěná plemena žijí snad poloviční dobu než kříženci. Takový kříženec netrpí tolik na nemoci a dožije se mnohem vyššího věku. Jaké výhody má tedy pes s PP? Zatím vím že je mnohem dražší a žije mnohem kratší dobu, takže nechápu.

Podle některých vědců je dokonce kříženec označován jako super plemeno a měl by být považován za samostatné plemeno.


Takový kříženec netrpí tolik na nemoci a dožije se mnohem vyššího věku.

jasne, poďte to povedať tomu môjmu krížencovi, ktorý má od piatich rokov artrózu v kolene a titanovú platničku po urvanom väze, zrasty na chrbtici, šelest na srdci a polycystické ochorenie ľadvín, je po operácii a má jednu polofunkčnú ľadvinu. Má deväť, desiatich sa pravdepodobne nedožije. Predošlý kríženec uhynul na nádor na osrdcovníku, mal osem. 

hmn
hmn (1023 příspěvků) 27.11.2023, 09:17:37 xxx.xxx.3.42
Odpověď na příspěvek uživatele Jana H. z 26.11.2023, 21:10:59

“Ha, co teď napíšete?”

že máš problém s disciplínou “čtení s pochopením”

Arosek
Arosek (262 příspěvků) 27.11.2023, 09:41:56 xxx.xxx.130.20

Myslim ze ohledne vyhod nebo nevyho s a bez PP uz bylo receno hodne, tak ja se s dovolenim vyjadrim jen k te dlouhovekosti a zdravi … a predem se omlouvam za elaborat.

Muj reprezentativni vzorek zahrnuje jak psi s PP, tak bez. Z tech bez PP jsou dva voresi (ale s urcitelnym zakladem plemen) a zbytek milovana stenatka bez PP po rodicich s PP, protoze “nase Fifinka je uzasna a my chcem jedny stenatka a ne, nepotrebujem ty papiry …”

Pojdme si je tedy predstavit …

S PP:
Aros (GR) - zemerel 13,5
Borka (GR) - zemrela 13+4 mesice
Zaira (GR) - zemrela bez 2 mesicu 15
Ciri (GR) - zemrela 2 mesice pred 12
Drake (GR) - 12 a stale zije
Eris (GR) - 9 a stale zije
Ferida (GR) - 6 a stale zije
Prim (GR) - skoro 4 a stale zije (ale brzo ho asi zabiju 🙂)
Johana (KKCHS) - 4 a stale zije
Skvarek (KKCHS) - 17 mesicu a stale zije (viz Prim)


Bez PP:
Gwen (GR) - zemrela cca 15
Imir (LR) - zemrel cca 14
Lea (GR x setr) - zemrela 10,5
Happy (GR) - zemrela 13
Kitty (GR) - zemrela 13
Masa (x maleho knirace) - zemrela 23
Nessy (x spice) - 14 let a stale zije
Otis (GR) - 13,5 a stale zije

Z obou skupin tam mam psiska ktery umrely fakt predcasne - Ciri na ruple aneurisma, Lea na akutni lymfoblastickou leukemii. Zbytek odesel vicemene ve veku odpovidajicimu plemeni ke kteremu (vice ci mene) patri. Jasne, vyjimka je Masa, ale to nebyl pes, to byl prirodni ukaz 🙂

Vsichni ti bez PP ke staru (nebo v dobe kdy k nam prisli) trpeli brutalnimi potizemi s klouby a pateri. Gwen spondyloza a dysplazka, Imir lokty v hajzlu, Lea lokty v hajzlu (ale te to aspon slo operovat) a k tomu jako bunus v hajzlu i kycle, Kitty kycle a spondyloza, Otik ma v haji lokty. 

Z tech papirovych mel Aros potize s pravou zadni (zlomena pata), Drake potize s pravou zadni (koleno). Zaira mela DKK 4/4 a behala do posledni minuty, Prim ma DKK 3/3 a beha taky dobre. Vsichni papirovy GR byli a jsou aktivne pouzivani v lovecke praxi, tudiz pomerne hodne nachylni na urazy. 

Co se tim snazim rict …. delka doziti za me je u PP a bez PP vicemene stejna. Co je diametralne jine jsou nektere zdravotni potize a tim i kvalita zivota … protoze zrovna lokty jsou v chovu GR a LR sledovane, jsou sakra dedicne a jese vic sakra psa bolej. Takze kdyz nic jinyho, tak u psa s PP se muzu podivat jak na tom jsou predci/pribuzny/sourozenci a znacne eliminovat riziko, ze muj pes bude jednou pajdat jak Orefus. A uz jen to mi za to fakt stoji … 
 

Leithian
Leithian (538 příspěvků) 27.11.2023, 09:54:27 xxx.xxx.19.75
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 26.11.2023, 22:01:26

A ja mam par znamych kteri maji bez pp chov a zdravotni testy u psu maji, standart splnuji jen nemaj pp. Protoze kluby jsou jedna velka politika a je nebavi se dohadovat s pitomci. Takhle maj svatej klid. A ano psi zdravi, vymazleni, v cistem, se smlouvami, rodice testovani na vse na co dane plemeno trpi. Kde je pak problem? Krom toho chybejicocho caru papiru? A znam i dost chs ktere jsou jen hezke mnozky. Viz jisty rozhodci jisteho plemene majici chov ve sklepe atd. Ale hlavne ze to na papir a maslicky z vystavy ze?

Leithian
Leithian (538 příspěvků) 27.11.2023, 09:56:42 xxx.xxx.19.75

A klidne me zabijte ale muj bez pp jezevec ma taky potomstvo. Momentalne 6tydenni. Jo a znam teda u obou rodicu jen 4 generace. Pravda. Ale na vlastni oci😁

Sarah01
Sarah01 (1517 příspěvků) 27.11.2023, 10:20:29 xxx.xxx.225.167
Fikovnice:

Nebudu obhajovat bPP psy, nebudu obhajovat množárny a množáky, mám na mysli ty, co to dělají s vidinou lehce získaných prachů…

ALE: Vždy jsme měli vestaje = naprosto vořechoidní směsi, NE nějaké jakoplemeno. Tam prostě nešlo prakticky určit, co se v jejich předcích všechno zamíchalo. A všichni, až na posledního Fločka, byli zdraví a dožili se vysokého věku. Jak jsem již mnohokrát psala, asi zdravotně na pořízení si psa už mít nikdy nebudu. Ale kdyby hypoteticky ano, byl by to buď PEČLIVĚ vybraný pes s PP, anebo naopak opět vestaj, kříženec všech kříženců. 

Pokud mě chcete kamenovat, prosím.😉 Ale byl tu zmíněn Vořech Plaky. Na druhou stranu docela nedávno tu byl případ tuším nicku Slav s NO s těžkou dysplázkou. A těch zdravotních trablů PP psů se tu v dotazech vyskytlo víc. 

Znovu zdůrazňuji, že jsem proti množení tzv. čistokrevných “plemen” bez PP psů.


Jani, ale tady je velký rozdíl v tom,  jestli to byli vesničtí kříženci, kteří se množili tak nějak sami od sebe nebo jestli to byli psi vydávaní za příslušníky určitého plemene bez PP.  U té první možnosti je větší pravděpodobnost, že přežívali jen ti nejzdravější a nejsilnější, a proto ta dlouhověkost. U jakože čistokrevných psů bez PP toto neplatí, tam si každej splácá doma dohromady, co ho napadne, na zdraví nehledě. Aspoň já jsem se teda ještě nesetkala s nikým, kdo by u bez PP psů dělal rentgeny kyčlí a loktů, rentgeny na OCD, příp. u jiného plemene i jiné, nebo genetické testy, které cenově vycházejí cca na 4 tisíce. To podle mě není moc, ale tihleti lidi vždycky tvrdí, že pes je napohled zdravej, tak na co. Ta dysplazie se samozřejmě v PP chovu objevit může, PP není zárukou 100%ního zdraví, ale dá se tomu těmi testy aspoň částečně předcházet. 

Já tady souhlasím s Aroskem. Měla jsem fenu GR bez PP, celoživotně na lécích, měla nemocné srdce, umřela ve věku 13,5. Ostatní jakože labradorky všechny problémy s kyčlema už od cca 6 let. Jedna teda umřela v 5 letech na osteosarkom, to už je něco jiného, na to umírají i papíroví psi, rakovina si nevybírá.

Tenurri
Tenurri (308 příspěvků) 27.11.2023, 10:24:07 xxx.xxx.213.168
Odpověď na příspěvek uživatele Leithian z 27.11.2023, 09:54:27

Třeba proti tomuhle bez PP odchovu nemám já osobně problém. Jenže upřímně, tento bez PP chov je výjimka. Kdo z těch lidí, co nabízí na bazoši psy ala “čistokrevný bez PP” ty testy dělá? Skoro nikdo. Navíc předpokládám, že ten vrh udělali až když měli zájemce, takže nebudou štěňata nabízet přes bazoš? Ale to jen hádám.

K tématu (je rozdíl typický vesnický vořech - útulek, nehoda, a plánované množení psů bez PP za účelem zisku s naprostou ignorací genetiky, povah, zdraví,..):


Proti voříškům nemá nikdo nic, nikdo netvrdí, že by byli méněcenní nebo neměli právo na život. Problém je to, že těchto voříšků jsou plný útulky a pokud to není roztomilé štěně, nebo fakt hezký pes, tak jsou tito psi bez zájemců. Za další psů tu máme fakt hodně.

Za mě hlavní výhody psa s PP:


1. zdravotní testy - u některých plemen naprostá nutnost a koupit si takového psa bez testů je hazard a velmi velká pravděpodobnost, že bude mít do budoucna probémy. Proč ušetřit “pár korun” a jít problémům naproti? Samozřejmě onemocnět může pes i s PP po vyšetřených rodičích, ale ta pravděpodobnost je neporovnatelně nižší.

2. dohledatelnost předků, jejich zdraví, délky dožití, sportovních výkonů, povahy

3. neanonymita chovatele - pokud je registrovaný chovatel spíše množka, většinou to praskne. Můžete si dohledat “recenze” na chovatelskou stanici, najít si majitele odchovů a zeptat se jich. U psů bez PP nevíte nic.

4. nějaká garance povahy a plemenných predispozic - pokud chci určité plemeno za nějakým účelem, nejspíš chci aby jako dané plemeno vypadalo a i se tak chovalo. Vím jak zhruba bude pes velký, jaké má předpoklady do budoucna - samozřejmě to není robot, stále je to živá bytost s vlastní osobností, ale “genetiku si na chleba nenamažeš”, jak se tak říká…zhruba vím, co mi vyroste. Zatímco hodně štěněcích voříšků jsou taková kinder vajíčka.

5. dobrý welfare matky a štěňat, nepodporuji utrpení psů množitelů, vím, že mají štěňata dobrý start do života, že fena nebyla ve stresu a v nevhodných podmínkách, kdy všechny tyto věci se můžou podepsat na budoucí povaze a osobnosti psa. Štěňata jsou řádně naočkována a mají správnou péči.

6. podpora chovatele pro prvomajitele štěňátek - tady záleží od jakého chovatele si štěně bereme, ale každý máme možnost si před pořízením udělat průzkum, říct si, co od chovatele i budoucího psa čekáme. Většina štěňat už má potom i nějaké základy - nošení obojku, vhodná počáteční socializace před odběrem, atd…štěně je vhodně připraveno pro odchod do nového domova.

Sarah01
Sarah01 (1517 příspěvků) 27.11.2023, 10:33:46 xxx.xxx.225.167
Leithian:

A ja mam par znamych kteri maji bez pp chov a zdravotni testy u psu maji, standart splnuji jen nemaj pp. Protoze kluby jsou jedna velka politika a je nebavi se dohadovat s pitomci. Takhle maj svatej klid. A ano psi zdravi, vymazleni, v cistem, se smlouvami, rodice testovani na vse na co dane plemeno trpi. Kde je pak problem? Krom toho chybejicocho caru papiru? A znam i dost chs ktere jsou jen hezke mnozky. Viz jisty rozhodci jisteho plemene majici chov ve sklepe atd. Ale hlavne ze to na papir a maslicky z vystavy ze?


To už tady ale přece bylo zmíněný, že i mezi chovateli s PP jsou množáci. A je chyba, když se lidi dívají právě na ty mašličky z výstav, je to jejich volba. Já si jdu svojí cestou, která si myslím, že je ta správná. Jo, kluby jsou o politice, ale je na zodpovědnosti každého chovatele, jak to bude dělat. Proto já nikdy žádnej velkochovatel nebudu. 

Jinak ony ty testy samozřejmě taky nejsou všechno. Pro mě je ten rodokmen hodně důležitej třeba taky z hlediska příbuznosti. Protože co je psaný, to je daný. Ty těm známým věříš, ok, asi máš důvod, to víš jen ty. 

Arosek
Arosek (262 příspěvků) 27.11.2023, 10:51:32 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele Leithian z 27.11.2023, 09:56:42

Asi nikdo nerozporuje ze jsou slusni i neslusni chovatele na obou stranach. Vo tom zadna. 

Co je pro me zasadni, ze u tech s PP si je muzu dohledat. Proste juknu na web a kdyz sice vidim mrte maslicek a srdicek a duhovych jednorozcu, ale ani naznakem nejake zdravotni vysledky predchozich vrhu nebo pocty vrhu na konkretni fene, jdu v klidu jinam a takovouhle chovku ani nikomu nedoporucim. 

Druhy zasadni problem pro me u chovu bez PP po rodicich s PP je ten, ze na druhe/treti generaci uz jsem proste v hajzlu. Typicky priklad - jedno stene pujde do oblasti Brna, za dva roky druhe stene treba nekam dejme tomu k Moravskym Budejicim a nikdo nikdy nezaruci, ze ti dva se nepotkaji a majitele se slzou v oku “jak je ten druhy krasny a dokonaly” nenaplanuji spolecnou budoucnost … takze se mi vesele nakryje polobracha na polosegru nebo stryc na neter a nebo neco podobne bajecnyho, a pak si s prominutim muzu se svejma testama na svych bez PP zviratech jit vytapetovat hajzlik. 

Ja to mam proste nastaveny jinak - nemam odpovedost jen o sva zvirata a sve odchovy, ale obecne o cele plemeno a o to, co nadale z mych odchovu bude padat. Jasne, ne vzdycky se to da, nekdy lidi fakt nespolupracujou (i kdyz tada ja mam postavenou smlouvu hodne dobre, takze valnou vetsinu kretenu to vyfiltruje uz na zacatku), ale proste v chovu bez PP tomu tak nejak clovek jde dost naproti, ze si to dal poridi dementi, co na tom budou flakat stenata jak Bata cvicky. A to je osud, ktery ja svym odchovum doprat nechci. 

Arosek
Arosek (262 příspěvků) 27.11.2023, 10:55:45 xxx.xxx.130.20

A jak pise Sarah … ono to v klubu jde delat i svou cestou, ne ze ne. Taky si jedu sve, taky me nezajima ze treba OCD neni do chovu vyzadovano. Proste ho delam a delat budu. Taky se snazime s par lidma zmenit pravidla, zprisnit podminky, zlepsit chov … ale fakt ze neni vule na druhe strane neznamena, ze to musim ja delat na prasaka. 

Na vystavy jezdim tak 3x do roka a jen na rozhodci, ktery me zajimaj. Kryciho psa si vybiram podle zdravi, povahy a pracovnich vloh bez ohledu na to, kolik ma vystavich titulu. A zadny klub mi nemuze rict ani popel … 

Takze ja osobne kecy na tema “zlej klub” hazu do stejnyho pytle jako “nemame na to cas”. 

balu
balu (1532 příspěvků) 27.11.2023, 12:46:10 xxx.xxx.152.98
Odpověď na příspěvek uživatele Leithian z 27.11.2023, 09:54:27

Tohle já považuji za pohádky ovčí babičky. Chovat s PP FCI totiž může člověk a nemusí být v klubu. Uzavře sice s klubem smlouvu na servis, ale jinak se o klub vůbec nemusí zajímat. Musí ale dodržet klubové normativy a v tom bývá kámen úrazu a jeden z důvodů, proč se rozhodne množit psy bez PP. 

assil
assil (1491 příspěvků) 27.11.2023, 14:12:20 xxx.xxx.121.3
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 27.11.2023, 12:46:10

Co já mám zkušenosti, tak dost těhle lidí se pokusí psa uchovnit, pes do chovu neprojde, tak chovaj bezpapíráky a krměj lidi těmahle báchorkama jak je klub hroznej.

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 27.11.2023, 14:35:59 xxx.xxx.113.99

Tak já se přidám - já mám borderku a drsného foxteriera. U módních plemen (jako bohužel boc) bych určitě volila psa s PP a navíc nějakou úspěšnou zavedenou chovku (co se týče pracovních vlastností) . Jinak si bohužel myslím, že ani samotný fakt, že pes má průkaz původu dnes u těchto plemen není zárukou vpodstate ničeho. 

U málopočetných plemen naopak vidím riziko v tom, že ta populace s PP je tak malá a prokrizena, že (alespoň z mých informací) riziko různých genetických problémů je v PP populaci minimálně stejné jako bPP. Ale například sehnat drsnosrsteho foxteriera bez PP je složitější než s PP. A člověk musí vědět, co hledá, a nevěřit každému. Naštěstí ještě nevyhynuli všichni staří myslivci. 

Leithian
Leithian (538 příspěvků) 27.11.2023, 15:08:01 xxx.xxx.35.160
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 27.11.2023, 14:12:20

Hmm anebo pak jsou uchovneny ale protoze klub trba na jinem spojeni tak holt jsou bez papiraci i kdyz rodice chovny byli. Psina. A duvod? Zadnej logickej. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.