Aktuálně: 4 982 inzerátů174 041 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Výhody papírových psů

Sarah01
Sarah01 (1515 příspěvků) 28.11.2023, 12:46:32 xxx.xxx.11.197
Arosek:

Ja na to ted cumim jak vrana, ze mi to skocilo omylem k tobe … pardon. Snad me omlouva fakt, ze je poledne a ja jeste nemela jediny kafe 😀

Jinak teda abych nebyla offtopic - tak u GR (a obecne vsech retrieveru) je k uchovneni potreba rtg kycle a lokty, pricemz lokty muze mit pes klidne 4/4 a stejne do chovu projde, u kycli max, do C/C (tedy dvojky).
Pak je potreba 2x vystava, z cehoz jednou CACova klubovka a staci na obou ziskat VD.
No a nakonec OVVR - coz je zkouska vloh a prezkusuje se tam mimo jine i povaha.

Suma sumarum troska cviceni aby pes donesl aport, jedna navsteva veterinare a jeden vikend, protoze klubovky se vetsinou delaji dvoudenni … takze prace az nad hlavu 🤪

Uprimne mi z toho vychazi, ze duvodem k neuchovneni nebyva povetsinou politika klubu, ale fakt, ze ten vorech ma v hajzlu kycle, nevypada ani vzdalene jako prislusne plemeno a/nebo je bazlivy/agresivni. 

Howgh.


Ty lokty teda já osobně vnímám jako horší než kyčle, ale prý jakákoliv snaha chovatelů, aby to klub požadoval jako povinné, byla vždy odmítnuta. V podstatě je to jedno, prostě rentgeny tu jsou a vzhledem k tomu, že nikdo nebude chtít štěně od rodičů se špatnými lokty, tak se na nich ani nechová. Jinak třeba ty OVVR jsou pro některý lidi velkým strašákem, prostě podle nich je retrívr pes na gauč a na co lovecký zkoušky a ještě k tomu s mrtvou zvěří, to už je úplně tragédie. 

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 28.11.2023, 13:52:13 xxx.xxx.113.99
Ph:

Jak se nekdo muze ptat na rozdil u loveckeho psa s pp a bpp?

Co treba to, ze ten lovecky bezpapos nebyl nikdy na honu?


Já mám loveckého psa bez PP od pana myslivce, který má jeho oba rodiče. Proč myslíte, že bez PP psi nemůžou být používaní k práci nebo proč myslíte, že nemohou mít zkoušky? 

Sarah01
Sarah01 (1515 příspěvků) 28.11.2023, 13:57:16 xxx.xxx.11.197
Ivus:

Já mám loveckého psa bez PP od pana myslivce, který má jeho oba rodiče. Proč myslíte, že bez PP psi nemůžou být používaní k práci nebo proč myslíte, že nemohou mít zkoušky? 


A kde ty zkoušky se psem děláte? Po mě vždycky chtěli PP.

Arosek
Arosek (262 příspěvků) 28.11.2023, 13:58:29 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele Sarah01 z 28.11.2023, 12:46:32

Ehm, damy … ja mam obecne znacne cerny smysl pro humor, takze pardon tem ktere to pohorsilo 🙂

Add lokty … 

Jo, ja byla tehda iniciatorkou petice za zprisneni loktu do chovu. A co myslis? Byt to podepsala pomerne slusna skupina chovatelu, nebyla vule tehdejsiho vedeni klubu neco menit. Kecy typu “druhy klub nedovoli” slycham na schuzich odted a zacinaji me celkem vytacet, obzvlaste kdyz je vypousti lide, kteri o schuzi pozdeji otoci o 180° a najednou jsme preci “samostany pravni subjekt”. Nicmene tohle je na dlooooouhou debatu. 

A k tem OVVR. 
Myslim ze se spousta lidi boji dost zbytecne, protoze jen proto, ze je to pro ne velka neznama. Sama vis ze na veverkach pes se zveri prijde do uplne minimalniho styku anemusi ji a ni donest. Tady si myslim ze hodne selhavaji jejich chovatele, kteri jim neumi vysvetlit co  a jak, neumi jim pomoc, neumi je to naucit nebo je poslat k nekomu, kdo to umi. Ale to je zas a opet debata na dlouhe zimni vecery, debata o tom, co vse by mel obsahovat chovatelsky servis a debata o tom, ze by asi nemel chovat nekdo, kdo ty znalosti nejen ze nema, ale nema nad sebou ani zadneho mentora.

bambule
bambule (415 příspěvků) 28.11.2023, 14:04:46 xxx.xxx.56.229
Odpověď na příspěvek uživatele Ivus z 28.11.2023, 13:52:13

Vyháška  č. 20/1988 Sb., kterou se provádí zákon o myslivosti (č. 23/1962 Sb.) o lovecké upotřebitelnosti uvádí následující: „Loveckou upotřebitelnost psa je vedoucí psa povinen prokázat před použitím psa pro výkon práva myslivosti potvrzením o zkoušce lovecké upotřebitelnosti. Zkoušky organizuje Český myslivecký svaz. Zkouškami lovecké upotřebitelnosti jsou: podzimní zkoušky, lesní zkoušky, všestranné zkoušky (memoriály a soutěže pořádané na úrovni všestranných zkoušek), barvářské zkoušky, zkoušky z norování, zkoušky honičů a zkoušky speciální vodní práce.“ Podle téhož ustanovení je lovecky upotřebitelný pes kteréhokoliv loveckého plemene, na nějž je vystaven průkaz původu a u něhož byla zkouškou prokázána lovecká upotřebitelnost uvedená v odstavci 1.

Takže asi tak …. Hlavně ten poslední odstavec.

impact
impact (409 příspěvků) 28.11.2023, 14:23:03 xxx.xxx.49.186
janaa:

Pes bez PP (FCI- lovecká plemena) nesmí na lovecké zkoušky,takže nemůže získat loveckou upotřebitelnost


Realita je ale taková, že na hony chodí i bezpapoši… 

janaa
janaa (382 příspěvků) 28.11.2023, 14:25:40 xxx:xxx.9c94:dce5
impact:

Realita je ale taková, že na hony chodí i bezpapoši… 


Já mluvím o zkouškách. Na honu musí být daný počet psů s LUP, kolik je tam jiných psů, je pak věc každého hospodáře. Na hon se berou i mladí psi bez zkoušek. A s bezpapošem jsem kdysi taky chodila😉

Aluška (neregistrovaný) 28.11.2023, 14:48:09 xxx.xxx.200.75
Sarah01:

A kde ty zkoušky se psem děláte? Po mě vždycky chtěli PP.


My tedy na všech zkouškách předkládali PP, jednak kvůli identifikaci psa a pak pro zápis do PP o výsledku zkoušek

Aluška (neregistrovaný) 28.11.2023, 14:54:21 xxx.xxx.200.75

A ještě z různých zkoušek máte různý LUP

Bodlinka
Bodlinka (978 příspěvků) 28.11.2023, 15:25:49 xxx.xxx.95.125
Odpověď na příspěvek uživatele Ivus z 28.11.2023, 13:52:13

„Loveckým psem se rozumí pes loveckého plemene uznaného Mezinárodní kynologickou federací (FCI) s průkazem původu, který složil příslušnou zkoušku z výkonu.“ Pes loveckého plemene se tedy stává „loveckým psem“ absolvováním příslušných zkoušek z výkonu, jež splňují podmínky stanovené vyhláškou MZe č. 244/2002. Zkoušek z výkonu loveckých psů a soutěží se u nás mohou zúčastnit všichni psi loveckých plemen s platným průkazem původu vystaveným plemennou knihou členských států FCI, kteří jsou zapsáni v plemenných knihách ČR nebo členských států F. C. I.

Sardullah
Sardullah (961 příspěvků) 28.11.2023, 15:53:52 xxx.xxx.189.104

No tak si to shrňme…výhoda psa s PP je, že se dají dohledat informace a že tedy budeme mít zástupce daného plemene…

U psů bez PP jsou ty informace ve stylu “jedna paní povídala” a pokud takového psa neberete od dobrého známého, kterému opravdu věříte, tak ta “jedna paní” může i pěkně kecat.

A to říkám jako někdo, kdo měl psy bez PP, s PP i křížence.

Argumenty typu, že psi bez PP jsou zdravější…jo můžou být zdraví a dožít se požehnaného věku, ale pokud je takový pes bez PP příslušníkem plemene, které je na tom se zdravím na štýru, tak pravděpodobnost, že zrovínka můj bezpapírák z “výběrového bez PP chovu” bude ta vyjímka, která u toho plemene potvrzuje pravidlo, rovna výhře v loterii. A ano PP nám zdravíčko nezaručí, ale tak nějak se můžeme pohrabat v informacích a snažit se najít chovku, kde na to zdravíčko hledí.

To samé pokud chceme pracovního psa, tak budeme hledat nějaké pracovní spojení a zase můžeme dohledat výsledky atd atd

Jsem člověk, co si za určitých podmínek klíďo brďo pořídí psa bez PP, měla jsem ovčandu a spokojenost, měla jsem kavkazandu a dle infa od nového páníka, který už má několikátou kavkazandu je supr čupr.  Teď mám berňáka a to se přiznám, že toho bych si bez PP nevzala ani od nej kámoše…a i tak je to sázka do loterie…

A jak bylo psáno výše, ne všechno se dá dělat se psem bez PP stejně jako s PP, viz ty zkoušky, takže pokud mám takové ambice, tak asi nebudu pořizovat štěně bez PP.

Takhle nebudeme si lhát do kapsy …můžeme “nalítnout” i když pořídíme štěně s PP, ale pokud si dáme trochu práci a projedeme alespoň internet, tak je ta pravděpodobnost podstatně menší, než u štěněte bez PP.

 Nejsem PP fanatik, jak už jsem psala…ne všichni moji psi byli s PP…ale chtěla bych napsat, že z podobných diskuzí nemám moc dobrý pocit a to z jednoho prostého důvodu…přečte si to laik..nějaký budoucí majitel pejska a stačí, že narazí na malé procento příspěvků, které budou chov bez PP hájit, neřku-li tvrdit, že je lepší, že psi nejsou zdegenerovaní, jsou zdravější….no a tak půjde a koupí si nějakou čivavku a nebo frbulíka z množírny….no a pak varianta, že čivava není čivava a frbulík není frbulík je ten nejmenší problém.

Stále mám v hlavě známou mého známého, (už jsem to kdysi psala na fauně), která před lety importovala modrou stafordku z Ukrajiny…bohužel tak nějak průkaz původu chovatelka nedodala, ale to je jedno. No a pak se rozhodla pro štěňátka neboť modrá je dobrá a čím víc modrých štěňat se narodí, tak tím víc penízků do rodinné kasičky. Vybrali čubině ženicha…dle parametru “to je moc hezkej pes” a nechali připusti. Na můj následný dotaz, poněvadž vše bylo prezentováno jako zodpovědný odchov i když bez PP, zda jsou psi testovaní na ataxii, mi bylo řečeno “co je to ataxie”…takže asi tak….


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.