Aktuálně: 4 978 inzerátů173 961 diskuzních příspěvků17 749 uživatelů

Fumigace

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 02.12.2023, 14:33:30 xxx.xxx.26.92

Zdravím všechny 😀, chci se zeptat na váš názor. Dělala jsem tři fumigace Varidolem, po 12 dnech, takovým fumigačním strojkem.

 Je nutné dělat fumigaci v lednu aerosolem? Já jí klidně udělám, ale v těch návodech je že buď tři fumigace páskem nebo dvě a třetí nahradit aerosolem.  Tak abych je zbytečně nemordovala.

bohemia.gall (neregistrovaný) 02.12.2023, 14:39:47 xxx.xxx.20.252

Trend je, že nikdy není dost…záleží co kdo chce slyšet.

Osobně jsem tohle svinstvo nepouzil vic nez šest let..

goro
goro (183 příspěvků) 02.12.2023, 15:42:34 xxx.xxx.43.129

Petra všetko závisí od toho či si ten Varidol fúkala do úla v čase keď tam bolo včelstvo bez zaviečkovaného plodu…   a prečo si dávala tretiu fumigaciu ak nepadal klieštik? …koľko klieštka padlo po tretej fumigácii? Ak max. 5-6, tak do 10 už ich netráp 

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 02.12.2023, 16:05:54 xxx.xxx.26.92

V nejhorším úle, myslím nejvíc napadenèm ,těch cca deset. Právě že bych řekla že celkem málo. Třikrát bylo v návodu tak jsem se jím řídila.

Jestli je to zbytečný, už aerosol dávat nebudu. Jsem radši, ale pro jistotu jsem se zeptala.

Přijde mi, že letos bylo brouků míň nebo je kradli z podložek mravenci, ale já je nenašla ani po formidolu. A to už jsem sama sebe podezírala ze slepoty,  tak jsem pátrala lupou😊

Tom50
Tom50 (387 příspěvků) 12.01.2024, 16:47:55 xxx.xxx.139.252

Už několik let zažíváme letní vedra. Loni byl údajně nejteplejší rok, přesněji léto. Horka nesvědčí VD a vlastně nám hodně pomáhají v boji s ním.

Sice nevěřím na to, že CCD způsobují VD, nevím to ale jistě a dokud to nezvím, musím postupovat tak, jak je obecně bráno, že problémy VD způsobuje.

Na IF jsem vysvětloval a zde stručně zopakuju, že je pošetilé bát se tzv tvrdé chemie, neboť léčebná dávka je 6 miligramů na jeden nástavek Amitrazu a včelstva jsou zavřená 2 hodiny. Po pár hodinách to bezezbytku vyvětrají. 

Naproti tomu KM se aplikuje v dlouhodobých dávkách na několik dní a množství je u Formidolu 81 81 gramů vysoce koncentrované kyseliny. Tato koncentrace se v přírodě nemůže vyskytnout nikdy a nijak. Pro srovnání co do množství, je 81 gramů 81.000 miligramů, což je 13.500 x víc než je dávka Amitrazu a současně porovnejte dobu expozice!!!!! I když by se jednalo o dva nástavky 39x24x11 tak jde o 12 mg Amitrazu a pořád je to u KM na váhu 6.750 víc. Přitom Amitraz včely zabít nemůže, KM může a stačí aby se udělao tepleji a je problém (hlavně s odpařovači kde se aplikuje tekutá KM). 

Protože čísla hned nic neevokují, dám příklad jaký je rozdíl když je něco 6.750 x těžší. Když si představíme kilogramy a vezmeme 1, slovy jedna, představme si to jako že máme jedno kilo. 6.750 x víc je pak 6.750 kilogramů což je slovy šest a tři čtvrtě tuny : 1 kg. Jak může někdo říkat, že je Amitraz působící pár hodin větší svinstvo než KM působící 100 a více hodin jsem nějak neuměl pochopit. Tady jde spíš o Víru než o ratio.

Tvrdím, že mám naprosto zdravé včely jen díky tomu, že už 9 let nedostaly kyselinu mravenčí.

Tom50
Tom50 (387 příspěvků) 28.03.2024, 21:20:07 xxx.xxx.139.252

Co je eko na kyselině? Umíte číst? Mravenčí jako šťavelová, kyseliny vám zabíjejí včely, ne kleštíci! Kdo nepoužívá nikdy žádné kyseliny, má živé včely a nemá úhyny nikdy.

Mám za to, že tu zase děláte reklamu.

bohemia.gall (neregistrovaný) 29.03.2024, 04:57:38 xxx.xxx.3.203

Na ničem co se “leje” ve velkém do úlu není nic eko. 

Pravda je podle mojí praxe taková, že žádná kyselina nejde používat neomezeně. K tomu poznání jsem dospěl jako ortodoxní kyselinař.   Vlastně čím vic se používá, tim vic je v reálu úhynů. O kš se ví že její použití krátí včelám život a nemá se používat vic než jednu generaci včel. Ale co matka? Ta dostává za svuj život opakovaně. Často bez ochrany včel zavřená v klicce. Dnešní trend pokrokového včelaření…

U km se uvádí, že je pro včely relativně neškodná. Proto jsem ji začal používat , několik let jenom tu. Jenže po pár letech si člověk chtě nechtě musí všimnout, že některá včelstva po opakovaném použití stejně odejdou tzv. “zdravá”. Jestli km ničí včely nevím, ale co vim , nebo spíš jsem přesvědčen, že svým dlouhodobým působením velmi výrazně negativně ovlivňuje mikrobion včel. Jak známo žádný organismus bez něj může dlouhodobě fungovat a uhyne. 

Takže dnes už km nepoužívám jako dřív, celoročně ale jenom jednou po medobrani pouze u problematickych včelstev. U takových kde je to buď a nebo, kde spíš je potřeba eliminovat postižené včely. 

Jinak km je skvělá místo síry pro boj ve skladu souši se zavíječem. Tam funguje 100%

PETROSMORAVICUM (neregistrovaný) 29.03.2024, 09:31:59 xxx.xxx.216.41
Odpověď na příspěvek uživatele bohemia.gall z 29.03.2024, 04:57:38

Super příspěvek, ale k dokonalosti mu chybí ještě napsat co používáte konkrétně vy. Ne, ale to co se píše všude možně - v mainstreamu.

Tom50
Tom50 (387 příspěvků) 29.03.2024, 09:54:29 xxx.xxx.139.252
Odpověď na příspěvek uživatele bohemia.gall z 29.03.2024, 04:57:38

Super, že se shodneme. Toto je skvěle napsaný příspěvek.

Petros, myslím, že vám odpovím za něj. Nic a nebo desetitisíciny množství kyselin v podobě akaricidů, kterých o mnoho řádů víc používají drůběžáři, kor v některých zemích (v některé na sever od nás) a lidi se o plata vajec ze severní země rvou i přes podivnou pověst jejich potravin. 

Čtěte pozorněji co BG jasně píše, já si to tak jasně uvědomit neuměl. Když něco zničí mikrobiom čemukoliv, nastane konec. Někdy pomalý, u včel často velmi rychlý.

Odbočím, všiml jste si, já si to uvědomil až když to jasně řekl národu pro mě neoblíbený herec Dušek, že rakovinu skoro vždy dostane hlavně někdo, kdo nějak psychicky trpí a není šťastný? Mnoho lidí nemá v pořádku trávení, fakt to všechno začíná v hlavě a mnohem víc v tenkém střevu. 

Někde jsem tu napsal, určitě opakovaně, že bych jakživ nedal včelám syntetická krmiva. Žádné, ani těsto!!! Právě proto, že obsahují nějaké chemikálie, které můžou mít včely problém z krmiva odstranit a asi se jim to nedaří, tak jim to zničí a nebo jen negativně ovlivní mikrobiom. Když se k tomu přičte to všechno další, co mnozí včelaři svým včelám dělají, je proti tomu kleštík včelí sranda. Teď mám na mysli například přidání medníku stejně vysokého jako plodiště, tedy rozšíření o 100%, pak si doveda může být jistý, že si zadělal na velký problém o 4-8 měsíců později. A tak dále.

Anonymní (neregistrovaný) 29.03.2024, 11:52:04 xxx.xxx.29.45
Odpověď na příspěvek uživatele PETROSMORAVICUM z 29.03.2024, 09:31:59

Nepoužívám nic, jenom rozchovavam matky s čisticím pudem z linií prověřených v Německu. Zní to neuvěřitelně ale jsou chovy a linie, do kterých se kleštík vnáší za účelem testu a dokáží se vyčistit kolem devadesáti procent během čtrnácti dnů. No a tyto vlastnosti se ještě poměrně dobře přenáší na dcery i když uz je tam určitá variabilita. Takže selektuji matky které mají přirozeně nízké spady které během roku nenarůstají. Pak odlehčují trubčinu, kterou kontroluji na napadení. Řeším jenom ty co to potřebují. Vic nedělám 

Tom50
Tom50 (387 příspěvků) 29.03.2024, 15:26:21 xxx.xxx.139.252

My jsme (někteří) asi dál než Němci. VD ve vč nemáme a nebo nepatrné počty a někdo má i přesto úhyny. A tak já se už o varroatoleranci nezajímám, nabývám stále silnějšího přesvědčení, že VD úhyny nezpůsobuje, píšu tady o tom.

Hlavně jeden z důvodů, proč nemám úhyny je, že nevím nic o spadech, páč nemám nesmysly = sejta ve dnech protože nehodlám týrat “zvířata” tím, že bych je nutil chodit po pletivu a trpět průvanem = stresem a pak přijde úhyn.

 Mě je nějak jedno zda moje včely mají, nebo málo a nebo žádné VD. Mě jde o to, abych měl ŽIVÉ včely, schopné přinášet maximální užitek na jedné straně a radost a spokojenost s tím, že to dělám dobře, když nemám úhyny a jiní ano. Ti to patrně dělají hůř než já, sejta nesejta.

bohemia.gall (neregistrovaný) 29.03.2024, 15:53:26 xxx.xxx.29.45
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 29.03.2024, 15:26:21

Chápu, zootechnika dělá hodně. Vim to. Jenomže léčením naslepo si berete možnost rychlejšího dosažení cíle. Nevíte které včelstva jsou závislá a která ne. Některá to možná dostávají zbytečně. A ta co to naopak potřebují jsou zbytečně mnozena. Je fajn ošetřit třeba jenom 5 ze čtyřiceti… a zjistit VD ve včelstvu se da různě i bez sít. Síta začínají být překonaná záležitost, zvlášť u vysokého dna na kterém včelaři drtivá většina včelařů.

Jinak taky se nehonim za pomyslnou nulou VD ve včelstvu. Je to nesmysl, VD je jeden z mnoha problémů ale je nutné zajistit aby se nestal tím hlavním.

Anonymní (neregistrovaný) 30.03.2024, 23:59:37 xxx.xxx.4.22
Tom50:

Co je eko na kyselině? Umíte číst? Mravenčí jako šťavelová, kyseliny vám zabíjejí včely, ne kleštíci! Kdo nepoužívá nikdy žádné kyseliny, má živé včely a nemá úhyny nikdy.

Mám za to, že tu zase děláte reklamu.


Tome 50 napřed si prohlídněte video a pak komentujte. Sublimace není  polévání nebo odpar. Taky jsem tomu moc nedával, ale moje zkušenost je velice pozitivní a tak i kvůli ochraně včelařů není u nás povolena ,ale maska by se měla správně používat i u fumigace či aerosolu a na sublimaci kš si kleštík jen tak odolnost  nevytvoří. Za pár let se ničím jiným nebude ani léčit. Polévání nebo odpar kyselin více krát na jednu generaci včel je pro ně smrtelné. Sublimace jim nijak neškodí. ☹️

Tom50
Tom50 (387 příspěvků) 31.03.2024, 09:19:36 xxx.xxx.139.252
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 30.03.2024, 23:59:37

Patrně mnohé nechápete. Za prvé, jestli něco já musím dělat v respirátoru, jak to může nevadit čemukoliv jinému? Prostě vy si lečte čím chcete, já tvrdím, už se nedomnívám ale tvrdím, že VD úhyny nezpůsobuje. Tvrdím, že všechny potíže včelám, nejen úhyny, způsobuje koktejl virů a je na mě neudělat svým včelám nikdy nic takového, aby je to mohlo oslabit a umožnit tak virům a bacilům rozbujet se ve včelách do té míry, že je to poškodí. 

Víte, připadáte mi jako když se ve starých dobách všechny lidské neduhy léčily pouštěním žilou nebo pijavicemi. Ano, snížení krevního tlaku patrně v některých případech pomohlo a v pár promile případů asi zachránilo život. Vždycky ale současně pouštění žilou napáchalo strašné a často nevratné škody, protože nemocí oslabený člověk, když byl devastačně oslabený puštěním žilou, tak dostal i nemoci a infekce, kterým by se jeho tělo běžně ubránilo.

Jednou jsem si dal udělat sublimaci kš. Byl jsem bez masky 30 m daleko od úlů a po závanu větru, který ke mě donesl obláček naředěného “čoudu”, jsem se zakuckal a lapal po dechu. Tohle že má nějak pomáhat včelám? Včely pak byly jakoby stříbrné, to se prý na jejich tělech vysrážely a zkrytalizovaly na mikrokrystalky právě páry té kyseliny. Tehdy jsem si uvědomil, že je kš asi mnohem horší než km.

Bral jsem matky od věhlasného chovatele kvůli jejich speciální schopnosto nacházet i takové zdroje snůšky, které přešlechtěná Kraňka ignoruje. Nebudu kvůli žalobě jmenovat. No a dotovaná matka stejně stála 2.300, pán by sežral asi i h.. pod sebou. OK, co se dá dělat. Ale když mi třetí vyměnily do měsíce po obdržení a totéž Petrovi, ten si naběhl jen jednou, už jsme je brát přestali. A pak se od kolegy toho chovatele dozvím, že už roky neléčí ničím jiným než kyselinami, protože je to západní trend.

S Tom4 jsme brali matky z ciziny, výhodou je, že včelař, který tam pracuje je Čech. Existuje video na kterém tento pracovník předvádí zplynování kš. Už ty matky věhlasné “značky” nechceme ani vidět. Mě vždy ze dvou zbyla jen jedna. Ovšem letos padla i ta loňská, jedna ze dvou co vydržely. Včely nemastné neslané, ano, mírné a málo rojivé, ale nic víc. Nerojivé a mírné jsou i BF, mají ale dvojnásobek medu a vyšly laciněji. U Toma navíc vč jedné z těch Rakušanek stavěly nesmysly, rozkousaly mezistěny a postavily labyrint nesmyslů napříč přes ignorované rámky, většinou to prý (neviděl jsem to) nebyly ani šestiboké buňky. Matku ihned zlikvidoval. Když jsem pánovi volal, říkal, že v Rakousku se ničím jiným než kyselinami neléčí, to je tam prý nepřijatelné. 

A pak se dozvím od Přidala, že Česko má nejvzdělanější včelaře na světě a že se v Česku nejlépe z celé Evropy daří včelám. A tak já, jako jsem se nezhlížel v ruské p.deli a nevlezl jsem do ní, do té Západní nepolezu taky a pohrdám jimi snad ještě víc, něz zamlada SSSR.

Ale vy si dělejte co chcete a jak chcete. Jak to zařídit, abyste neměl úhyny a téměř přestal léčit, jste se ode mě, ale i Gora a BG ZADARMO dozvěděl. Dál je to anonyme váš boj!


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.