Aktuálně: 4 601 inzerátů178 098 diskuzních příspěvků17 803 uživatelů

Jak začít s chovem včel?

Tom50
Tom50 (447 příspěvků) 04.01.2024, 15:23:05 xxx.xxx.139.252

Pro anonyma

Aha, chtěl byste jen brát a neoplácet a závidíte kam jdou vybrané peníze. Rozumím.

Možná byste mohl pochopit, že vláda sebrala Svazu dotace a někde se peníze na jeho fungování vzít musí. Ale politika sem nepatří, viďte, rytí do Svazu ano. Rozumím.

No a vaše vyjádření o chemii jste měl sdělit jako první. Bylo by mi hned jasnější, že vám toho moc vysvětlit já umět nebudu.

Anonymní (neregistrovaný) 04.01.2024, 21:44:10 xxx.xxx.15.215
Tom50:

Pro anonyma

Aha, chtěl byste jen brát a neoplácet a závidíte kam jdou vybrané peníze. Rozumím.

Možná byste mohl pochopit, že vláda sebrala Svazu dotace a někde se peníze na jeho fungování vzít musí. Ale politika sem nepatří, viďte, rytí do Svazu ano. Rozumím.

No a vaše vyjádření o chemii jste měl sdělit jako první. Bylo by mi hned jasnější, že vám toho moc vysvětlit já umět nebudu.


Ale kdepak, kdybych chtěl jen brát, byl bych určitě členem toho skvělého spolku plného samých výtečných a vstricnych lidí….

Že vláda sebrala svazu dotace bych chápal, neboť tyto penize jsou v podstatě vyhozené peníze. Ovšem ty dotace jsou stále, jenom pokracene. A misto aby si aparát utáhl opasky, jenom odrbava vlastní členy. Dobře jim tak. Jsou stejní jako naše vláda. Dobře nám tak.

Kdyby svaz nenechal rozkrádat svuj majetek v hodnotě desítek milionů, za souhlasného kývání vás, starých konzerv, které vždy zvednou ruku pro, nemusel by svaz ještě drahně let vybírat příspěvky žádné. Ale vaše věc. Jenom když píšete o skvělém svazu A je solidní napsat i B.

Ne, nezávidím, zlodějům, lhářům a tunelářům nemám co.

Tom50
Tom50 (447 příspěvků) 04.01.2024, 22:05:40 xxx.xxx.139.252
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 04.01.2024, 21:44:10

“Nesouhlasím s vaším názorem, pane. Do smrti se ale budu bít za to, abyste jej směl veřejně prezentovat”.

Voltaire

Anonymní (neregistrovaný) 05.01.2024, 12:24:12 xxx.xxx.173.6
Tom50:

Ne, nastudovat před zákupem včel dostupnou literaturu a články. Vyhledat praktiky a konzultovat s nimi, lidově se říká okouknout co a jak kdo dělá, v čem, pochopit pracnost, výhody a nevýhody toho kterého systému neboli provozní metody. Taky zjistit bonitu stanoviště a teprve podle toho například volit RM. Zmapovat si včelře kolem sebe, navázat kontakty, minimálně zjistit kdo je vstřícný a poradil by a kdo je stará konzerva neschopná absorbovat a posoudit jednotlivé úly a metodiky. Taky bych začal vstupem do místního spolku, odkud lze přece kdykoliv vystoupit když by mi to nevyhovoalo. Svaz funguje jednostanně, po nikom nic nechce a nikdo nic nemusí když se mu nechce, může ale získat hodně výhod. Třeba jen mít informace co se kolem děje a hlav ně nemá starosti s léčivy a ta má výrazně levněji.

Jsem rád, že jste se zeptal, bohužel se neozvali adresáti mého názoru. Ptejte se dál, přesně od toho tato fora jsou.


Tak to já beru jako naprostou samozřejmost, když s něčím tak velkým koníčkem jako je včelaření začínám, tak se přece musím informovat u zkušenějších chovatelů, jinak to snad ani nejde.

Tom50
Tom50 (447 příspěvků) 05.01.2024, 16:16:39 xxx.xxx.139.252
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 05.01.2024, 12:24:12

To si moc nerozumíme. Já tvrdím nejdřív se vzdělat, přečíst několik starých knih (moderní a nedej Bože cizí jsou mizerné) až když má uchazeč o včelařinu základní přehled, zná názvosloví a ostatní odbornou terminologii, pak teprve navštěvovat praktiky a okoukávat. Kdo jde nejdřív okoukávat a neví o čem to je, akorát praktika zdržuje a stejně si obrázek nemůže udělat. Nedivím se, že jsou někteří včelaři nesdílní, když po pár větách se začátečníkem zjistí, že se dotyčný neobtěžoval nejprve si sám nastudovat základy.

Dám vám jeden příklad. Jako hodně mladý jsem dělal ve fabrice s o generaci starším dlouholetým včelřem. Pořád se chtěl bavit o včelách, jenže jsem mu moc nerozuměl. Jednou mi vykládal, jak musí vyhazovat mateřáky a mě nedošlo, že ten člověk vůbec nezná základní terminologii a chystal se rušit matečníky. Byl jsem vychovaný k úctě ke starším a ve snu by mě nenapadlo, že někdo kolem padesátky, včelařící přes 30 let, nezná základní pojmosloví. Pak jsem se debatám o včelách s tímto člověkem vyhýbal jak jen to šlo.

Purkyně (neregistrovaný) 03.02.2024, 08:19:10 xxx.xxx.112.48

Rád si přečtu vaše zkušenosti. Má smysl včelařit na zahradě, po které se pohybují slepice. Nebudou mi slepice zobat včely nebo nebude s nimi nějaký jiný problém?

Tom50
Tom50 (447 příspěvků) 03.02.2024, 08:24:44 xxx.xxx.139.252

Jediné, co na slepicích u včel vadí, je to věčné šlapání v hov - splepičincích. Obyčejně to tam taky smrdí a není co kam položit, všude nas  - naslepičeno. A tak se nedomnívám, že je to dobrý nápad. Jestli máte tak malý pozemek, že to nejde oddělit, asi bych spíš zvažoval včely na pozemku kvůli sousedům. Slepice si včel nevšímají a včely slepic také ne. Jen je to eklhaft a spolu by to být rozhodně nemělo.

bohemia.gall (neregistrovaný) 03.02.2024, 08:58:54 xxx.xxx.25.141
Odpověď na příspěvek uživatele Purkyně z 03.02.2024, 08:19:10

Buďte v klidu. Tom50 patří k jednodušším jedincům, kteří podle sebe soudí druhé. Jinak uvazovat neumi, nemůžeme po nem chtít moc. Zřejmě sám mival slepičí koncentrák kde klouzal po slepičincích.

Samozřejmě slepice se vcelami jdou dobře dohromady, dokonce se dobře doplňují. Jsou schopné konzumovat některé včelí škůdce. Je běžná praxe chovat vcely v zahradách a sadech kde se volně pohybují i slepice. Takže s chutí do toho.

Problém může pusobit jiná drůbež. Třeba kachny se někdy naučí chytat vyletující vcely, žihadla jim vůbec nevadí.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.