Aktuálně: 4 570 inzerátů178 101 diskuzních příspěvků17 803 uživatelů

Jak začít s chovem včel?

M+M (neregistrovaný) 06.12.2023, 20:10:03 xxx.xxx.168.190

Zdravím, předem děkuji za vaše zkušenosti. Postavili jsme si s přítelkyní menší RD na vesnici, zatím chováme pouze slepice ale do budoucna chceme menší hospodářství. Jako další zvířecí druh chceme vyzkoušet včelaření. Bydlíme na kraji vesnice v nové zástavbě a všude kolem pole, vždy se na některém objeví řepka a nedaleko je i ovocný sad, takže ideální podmínky pro včelky. Jak jste začali vy, co se má podniknout jako první kroky k tomu stát se včelařem. Jediná vada na kráse je právě ta nová zástavba, snad včelaření nebude mladým sousedům, mnohdy příchozím z města s malými dětmi, vadit. Máte někdo zkušenost že by si sousedé stěžovali na včelaření? Kokrhání kohouta zvládají dobře, ale právě včelaření není o hluku, ani o zápachu ale o štípancích a možné alergii některého dítěte, řešil někdo z vás takový spor? Je i možnost mít včely někde mimo domov, ale to už není ono, aspoň takový je náš současný názor.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (648 příspěvků) 07.12.2023, 07:50:06 xxx:xxx.3f2a:7565

Zdravím 🙂. Když se podíváte do diskusí, podobná témeta se tu už probírala, možná by bylo lepší, pokračovat v diskusi tam, at´se neopakujeme.😀

Jinak chov včel je krásný koníček a doufám, že se vám splní.

goro
goro (196 příspěvků) 07.12.2023, 18:32:21 xxx.xxx.48.242

👍pre snahu chovať včely… 

Práve kvôli včelám sa často prejavgia už existujúce medzisusedské problémy. Snaž sa ich vylepšiť ešte predtým, než začneš včeláriť. zo zákona sankcie nehrozia ale je dobré si zistiť alergie susedov na včelie bodnutie (potvrdené lekárom) lebo to by bol dôvod na presťahovanie včiel preč… vždy sa dajú okolo úľov urobiť trvalé alebo dočasné zábrany za úľmi od suseda alebo aj pred úľmi ktoré prinútia včely lietať po opustení úľa dohora, a nelietať nízko cez záhradu… treba včelám ddať “pitítka” aaby nnechodili kk susedom do bazénu a pod… 

Obrázek Obrázek
M+M (neregistrovaný) 08.12.2023, 00:07:44 xxx.xxx.168.190

Díky oběma, s těmi pítky samozřejmě dobrý nápad, bazény tu jsou. Se sousedy problém nemáme, takže teď je to urovnané a snad tak užitečný hmyz jako jsou včely nedokáži vztahy pokazit. Pročetl jsem starší diskuze, hlavně umístění včelstev diskuze mi pomohla. 

1) je nutné být ve svazu nebo jaké to má výhody?

2) kolik km od úlu včely létají? Myslím že zde v diskuzi nebo jinde jsem četl 2 km? Myslel jsem že víc že až 5, mám kamaráda co je zemědelec a mají povinnost hlásit chemickou ochranu v okruhu 5 km.

3) jaké jsou ZHRUBA náklady na základní vybavení pro začínajícího včelaře, aby vybavení bylo trochu na úrovni. 

Děkujeme, M+M.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (648 příspěvků) 08.12.2023, 09:19:54 xxx:xxx.a6e2:fc9f

Na otázku 1, je to výhoda. Když pominu všechno ostatní, dostávám od spolku léčiva za zlomek ceny, než kdybych si je normálně kupovala. Předseda mi pošle sms, já se stavím za ním na radnici a je to. Dlaší výhodou- seznámení s zajímavými lidmi, se kterými by se jinak člověk potkal max na ulici. To na vsi nikdy není k zahození. Co se týká rad ostatních včelařů ve spolku, no jsem pořád začátečník, včely mám jen pár let, ale člověk to musí brát hodně opatrně. Je spousta způsobů jakým způsobem včelařit a na každé metodice, je něco, co člověka zaujme, ale nakonec si musí stejně  najít svou cestou. Za mě, moc nevěřím lidem, kteří hlásají VELKOU PRAVDU. Takovéto, takhle se to dělá a jinak to nejde. Ono se to tak třeba dělá, ale jde to i jinak. 

Otázka 2, nejsem si jistá. Minimálně ty dva kilometry určitě, ale když jsem je večer seřadila a ptala se, kde se couraly, nechtěly to prozradit😀.

Otázka 3, ajaj, to je bolavé místo. Když jsem v moudrých knihách četla, jak si mám založit sešit  a zapisovat náklady, radši jsem ho po chvilce zahodila. 

Řeknu to tak. Není to málo. Samozřejmě záleží na šikovnosti, někdo si hodně věcí včetně úlů vyrobí sám, já tak dobrá nejsem. Nejdražší byl medodomed. Dás e koupit i z druhé ruky, pak stojí pár stokorun a taky stačí. Takový jsem měla, ale loni jsem si koupila na elektriku a je to mnohem pohodlnější a rychlejší. Stál 20 000.

Úly, vřele doporučuju nové. Dají se koupit zateplené i nezateplené, s různou rámkovou mírou. Já mám zateplené ovčí vlnou 39 x 24 a přišly komplet sestava, natřené 3 nástavky na 3500 jeden + 400plechová stříška. Zkoušela jsem i jinou míru, ale tahle mi vyhovuje nejvíc.

Rámky, koupila jsem je hotové -19 kaček jeden, ale musí jich být hóodně moc.

Mezistěny + trafo na zatavení - počítejte tak 3000.

Pak potřebujete nějaké cajky okolo - odvíčkovací vidličku, smetáček, dýmák, rozpěrák atd, to je všechno tak dohromady 1000.

Taky musíte mít oblečení a rukavice. Mě se osvědčila včelařská bunda s kuklou - okolo 1000Kč.

Vlastně nejlevnější jsou samotné včely🙂. Až je budete pořizovat, dejte si záležet na výběru včelaře, ať máte doma mírné včelky. Je velký rozdíl, mezi divoškami, co létají prdelkou napřed a neustále hledají koho bodnout a včelami  třeba Singer nebo Buckfast, které jsou neskutečně mírné a hodné. Ty první vás bodnou a ani nevíte za co. Ty druhé, tam můžete dělat skoro cokoli a jen se dívají, co zas blbnete. Pěkný oddělek koupíte do třech tisíc, včely se množí snadno a za sebe můžu říct že mám spíš problém je v tomhle směru krotit.

goro
goro (196 příspěvků) 08.12.2023, 09:37:34 xxx.xxx.48.242

Nie je potrebné byť v zväze (ale môže to pomôcť s nejakými dotáciami, liečením včiel či priateľskejších vzťahov s včelármi v obci), povinnosť je zaregistrovať včely ako každé hospodárske zviera v registri..

Včely obecne majú okruh na zber znašky tak 3km , ale lietajú aj 5 extrémne 7 km 

Náklady na začiatok sa permanentne zvyšujú, neviem momentálne aktuálne ceny treba u vás presondovať ale 3 úly,3 rodiny pomôcky a ručný mmedomet.. počítam tak 20 000 Kč

Pozrite si v článkoch tten od Zbyňka, citujem “Musíte zainvestovat do vybavení. Koupit nebo vyrobit včelín. Včelařské pomůcky lze sehnat starší a levnější od končícího včelaře. Pro začátek se doporučuje pořídit od tří do pěti včelstev. Větší počet by mohl být pro začátečníka přílišné sousto. Pro lepší představu si uvedeme orientační ceny potřebných věcí. Včelstvo seženete kolem 1000 Kč. Jeden kompletní úl se cenově pohybuje kolem 2500 Kč (záleží na typu). Samozřejmě manuálně zručnější včelaři, si úl vyrobí doma a budou zhruba na 1/3 ceny. Včelařská kukla stojí 300 Kč a rukavice 200 Kč. Z náčiní bude nutný kuřák (300 Kč), rozpěrák (80 Kč), smetáček na včely (150 Kč). Pouze zanedbatelnými položkami je zápisník na poznámky a rozprašovač na vodu. Nákladné je pořízení stroje na vytáčení medu. Nové medomety začínají s cenou na 15000 Kč (lze na ně čerpat 50% dotace). Na začátek vám ale bude stačit koupit medomet starší. Cena je pak nízká (2-3000 Kč), ale někdy je potřebná drobná oprava. Pokud jste zdědili kompletní včelařské vybavení po bývalém včelaři, dejte pozor! Platí to především o úlech, plástech a rámcích – staré raději spalte! Reálně hrozí zamoření nových včelstev řadou nemocí. Začátek chovu by vám to přinejmenším hodně znepříjemnilo nebo by vás počáteční neúspěch od chovu úplně odradil. Poradit se můžete se zkušeným včelařem, ten vám náčiní protřídí na použitelné a vhodné k vyřazení.”

M+M (neregistrovaný) 11.12.2023, 06:11:47 xxx.xxx.168.190

Díky, moc si vážím vašich rad a skoro všechny otázky už mám zodpovězené jen jste se ještě zmínil o dotacích. Existuje něco jako dotace na včelaření nebo snad dotace pro začínající včelaře? Děkuji.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (648 příspěvků) 11.12.2023, 06:31:56 xxx.xxx.171.177

Ono se to hodně liší kraj od kraje. U nás třeba ne nebo o nich nevím. Ale po pár letech existuje dotace od EU na vybavení, ne úly, ale medomet, tavidlo a tak. Ale musíte být myslím dva kalendářní roky evidovaný včelař.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (648 příspěvků) 11.12.2023, 09:43:13 xxx:xxx.c652:5767

🙂A protože je to napsaný právnicky a na mě strašně složitě a jak se říká" Líná huba,holé neštěstí", zavolala jsem přímo na ministerstvo, je to vlastně pár dnů zpátky a ptala se na totéž. Pro podporu začínajících včelařů, není vypsáno od státu nic, možná něco přispěje jednotlivý kraj. Pro včelaře, co už včelaří dýl  a jsou registrovaní nejmíň dva celé kalendářní roky, jsou k dispozici moc pěkné dotace na nové vybavení. 

Dotace na léčivo vyřídí spolek snáz, než jednotlivec a i proto je lepší být ve spolku.

Ty dotace na vybavení, jsem loni pomahala vyřizovat známému a dostal je bez problémů. Dá se tak získat až 100 000, to už stojí za trochu papírování.

M+M (neregistrovaný) 12.12.2023, 10:07:59 xxx.xxx.168.190

Aha, a kdo ty dotace pro kraje schvaluje na koho se obrátit abych zjistil jestli jsou nebo ne v konkrétním kraji, je to životní prostřední například nebo jinde? Dík.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (648 příspěvků) 12.12.2023, 17:39:47 xxx:xxx.f24:15de

Dneska se všechno najde na googlu. Ale , když si člověk není jistý, tak prostě najděte odbor životního prostředí vašeho kraje a otravujte úředníky, tak dlouho, až najdete nějakou oběť, která vám dá informace. Tak to aspoň dělám já. Hlavně musíte pořád chválit jejich nesmírnou ochotu, vstřícnost a chápavost. Ale nejsem si jistá, jestli tohle projde i chlapovi😜

kometa
kometa (4414 příspěvků) 12.12.2023, 21:39:30 xxx.xxx.147.163
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 12.12.2023, 17:39:47

No, když bude šikovný chlap jednat s ženskou úřednicí.., tak by to taky mohlo klapnout.😉

Tom50
Tom50 (447 příspěvků) 03.01.2024, 22:00:53 xxx.xxx.139.252

Vážení M+M.

Opět ta stejná písnička. A co třeba se nejdřív “vyučit v oboru”? Tvrdím (vím, že to některé vytáčí, ale trvám na tom), že se včelařením je to asi takto:

Je to zemědělská činnost. Jestli je orba a setí učňák, pak je chov dobytka maturita. Ale včelaření jsou dvě vysoké školy!!!!!

A jiný příklad. Nikdy jste neviděli auto, snad z dálky a nevíte o něm víc, než že jezdí. Zdědíte po dědovi Ferrari a když u chalupy otevřete vrata, jste rovnou na osmiproudé dálnici. No a vy se právě chstate nastartovat, vletět rychlostí 150 v hodině doprostřed dálnice a myslíte, že nějak za jízdy pochopíte ze cvrkotu kolem pravidla i ovládání vozidla a všechny vztahy na komunikacích? Svatá prototo! Při tomhle příkladu vám musí dojít, že to nemůže dopadnout dobře!

Ale určitě se tento názor líbit nebude, přece co zvládnou staří dědkové, musí zvládnout každý. Tak hodně úspěchů. 

A upozorňuju vás na to, že Adamec, tedy míra 39x24 je nejhorší (spolu s Langstrothem 1/1, případně Zanderem) mírou jakou lze používat. To je míra se spoustou práce, relativně malým výkonem a hlavně s těžko udržitelným neúhynovým včelařením. Mám jí přes 55 let vedle měr jiných a vím přesně co říkám, celý život srovnávám a srovnávali už mí poředkové. Málokdo si ale dá říct. Omlouvám se za svojí přímočarou upřímnost, malování na růžovo by vám stěží pomohlo, i když lidi mají růžomalíře raději, než pravdomluvce. Je to na vás.

Anonymní (neregistrovaný) 04.01.2024, 09:38:38 xxx.xxx.173.6
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 03.01.2024, 22:00:53

Jak to myslíte vyučit se v oboru? Mít zemědělskou školu nebo je přímo zaměření na včely?

Tom50
Tom50 (447 příspěvků) 04.01.2024, 11:36:06 xxx.xxx.139.252

Ne, nastudovat před zákupem včel dostupnou literaturu a články. Vyhledat praktiky a konzultovat s nimi, lidově se říká okouknout co a jak kdo dělá, v čem, pochopit pracnost, výhody a nevýhody toho kterého systému neboli provozní metody. Taky zjistit bonitu stanoviště a teprve podle toho například volit RM. Zmapovat si včelře kolem sebe, navázat kontakty, minimálně zjistit kdo je vstřícný a poradil by a kdo je stará konzerva neschopná absorbovat a posoudit jednotlivé úly a metodiky. Taky bych začal vstupem do místního spolku, odkud lze přece kdykoliv vystoupit když by mi to nevyhovoalo. Svaz funguje jednostanně, po nikom nic nechce a nikdo nic nemusí když se mu nechce, může ale získat hodně výhod. Třeba jen mít informace co se kolem děje a hlav ně nemá starosti s léčivy a ta má výrazně levněji.

Jsem rád, že jste se zeptal, bohužel se neozvali adresáti mého názoru. Ptejte se dál, přesně od toho tato fora jsou.

Anonymní (neregistrovaný) 04.01.2024, 13:05:50 xxx.xxx.15.215
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 04.01.2024, 11:36:06

Svaz že nic nechce? Aha, tak napište o kolik byly navýšeny příspěvky a jine poplatky ve spolcich včelařů, treba na ty levnější léčiva. A také kam jde drtivá většina vybranych peněz. 

Ostatní je vec názoru. Neznám spolek, možná mam smůlu, kde jsou schopni poskytnout zacinajicim včelařům relevantní informace o chovu včel. Pouze chemické hubeni roztoče a neustálé zvyšování dávek pesticidů, dál dlouho nic a pak dotace. Toď vše, vic v ČSV nevidím 

goro
goro (196 příspěvků) 04.01.2024, 15:12:53 xxx.xxx.46.153
Anonymní:

Jak to myslíte vyučit se v oboru? Mít zemědělskou školu nebo je přímo zaměření na včely?


Na začiatok včelárskeho  štúdia odporúčam Mira Urbana, útla brožura a je tam všetko ešte aj s vysvetlujúcmi ilustraciami

https://www.grada.sk/vcelareni-od-jara-do-zimy-9532/?cjdata=MXxZfDB8WXww&utm_source=100683650&utm_medium=affiliate&utm_campaign=CJ_5077786&utm_content=GradaSK_google_all&cjevent=dbcb4dc7ab0a11ee836734d30a18b8f7


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.