Aktuálně: 4 944 inzerátů174 406 diskuzních příspěvků17 752 uživatelů

Včely a jejich chov - zajímavosti ze světa

goro
goro (185 příspěvků) 30.12.2023, 14:54:11 xxx.xxx.46.153

Zaujímavý pohľad, no tu ju nestretnete. ..

Včela obrovská (Apis dorsata Fabricius, 1798) někdy také včela zlatá. Jedná se o druh vázaný svým rozšířením na tropy a subtropy jižní a jihovýchodní Asie.

Motul (neregistrovaný) 08.01.2024, 14:58:30 xxx:xxx.5db6:a7b4

Varroa a anonymní - proč sem furt dáváte jakýsi apokalyptický články? Něco k tradčnímu/ exoticýmu chovu včel nemáš?

Mě by zajímalo jak se chovají včely v Africe a jestli se včela východní chová stejně jak naše, nebo tam mají nějaká specifika…

“Rozšíření v Austrálii Včela východní byla v roce 2007 poprvé zaznamenána i v Austrálii, za pět let osídlila více než půl milionu hektarů. Vědci se obávají dopadu na tamní faunu a flóru, na snahu dostat tyto včely pryč byly vynakládány miliony australských dolarů. Vše nicméně prakticky bez úspěchu. Vydrží totiž skoro vše, nakonec, některé poddruhy této včely žijí v Nepálu, doslova jen pár kilometrů od zdejších velehor,"domacimed

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 09.01.2024, 08:30:08 xxx.xxx.139.252
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 17.12.2023, 11:59:08

https://plus.rozhlas.cz/krmeni-vcelstva-cukrovym-sirupem-neprinasi-zasadni-chovatelsky-efekt-doklada-9134806

Původně se mi nechtělo ani toto vlákno číst. Pak jsem narazil na uvedený pořad s Antonínem Přidalem (neměl jsem o tomto vědci ani ponětí) a vyslechl jsem si s velkým zájmem jeho poutavé vyprávění (ne vše bych potvrdil). I moderátorka budila zdání připravenosti, ovšem nejsem na světě první den a tak to bylo jistě připravené, jinak by to nemělo tuto úroveň a vysílací čas Rozhlasu je příliš drahý na koktání a tápání moderátora. 

Celé vyprávění OK, pustil jsem si to hlavně kvůli syntetickým krmivům, na ně mám velmi vyhraněný názor a Přidal mi ho potvrdil. Ale dokonale mě vrátil z obdivného nadšení nohama zpátky pevně na zem závěr, asi poslední tři minuty. Tam Přidal tvrdí, že úhyny jsou vlastně dobře, že je Česko velmi převčelené a dokonce tvrdí, že i kdyby naráz vyhynula polvina včelstev i včelařů, že by se vlastně nic nestalo. A nejen že by se nestalo nic, on jde až tak daleko, že na údajnou převčelenost svedl úhyny. Takže velice erudované poutavé vyprávění zakončí mejnstrýmovou doktrinou o převčelenosti a tím znehodnotí celé svoje vyprávění. Už chybělo jen to, že včela medonosná konkuruje ostanímu hmyzu a proto hromadně ubývá. Mimochodem, i tuto nehoráznost jsem četl od jednoho vědce, entomologa, ač asi jen před rokem, nepoznamenal jsem si kdo ten skvělý muž byl.

Pan docent Přidal nám mezi řádky sdělil, proč výzkum vůbec nezkoumá jak zamezit úhynům, když je vědci považují za velmi prospěšné. Pak to je, jak dnes jinde píše Bohemia gall, jen na nás samotných, vážení kolegové a kolegyně!

bohemia.gall (neregistrovaný) 09.01.2024, 08:46:47 xxx.xxx.15.215

Pamatujete na stav přírody před cca padesáti léty? Já ano, tenkrát ještě kvetl každý pangejt. Dneska tam všude roste jenom bordel, v lepším případě větrosnubné trávy. Jako kluk jsem se bál kvůli včelám chodit na boso i na trávníku kde byl jenom bílý jetel a truskavec. Všude spousta druhů motýlů…tenkrát jsem netušil co je to diverzita. Bylo v té době míň včel? Nevím, jenom byly naprosto všude. Co je teď jinak? Mimo vlivů o kterých se píše jinde, je to právě ta mizerná diverzita jako následek oněch vlivů. Následek ne příčina. Následek je , když to nazvu jako sedlák, hmyz nemá co žrát. To je další podstatná příčina plošných úhynů. Monodieta řepky pestrost nenahradí..

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 09.01.2024, 10:00:59 xxx.xxx.139.252

Ano. Jenže, škarpy si lidi sekali pro kozu a dneska je sekají strojem, co vše rozemele, ale nechá tam. Ušlechtilejší byliny růst nemůžou a tak rostou jen ty větrosnubky.

Jezevci pěstovali směsky, kde byla vikev huňatá, slunečnice, peluška a další rostliny a včelaři ustavičně žádali, aby sekali v noci, že sekají směsky i se včelami. Pěstovala se spousta jetelů, mnohem víc než dneska. Ale řepky bylo míň.

Dnes jezevci louky s bylinami, a hlavně jim vadí jeteloviny (blbě to schne nebo hrpzí zapaření), zořou a zasejí větrosnubky. Dají víc hmoty a všechen dobytek to žere raději než luční kvítí. Nebo stříkají louky selektivním herbicidem aby jeteloviny a květiny zahubili. To je realita dnešního dotovaného zemědělství, kdy jezevce drtí dovoz laciného obilí a jiných plodin z cizákova a oni, když chtějí přežít, nemají na vybranou. Ale hlavně, že je globalizace, volný pohyb zboží bleble, bleble, bleble. Všichni známe tu prolhanou a už ohranou písničku.

No a já si pamatuju, že v ČR byl za soudruha Kodoně (asi 1980-89) milion včelstev a tak co je to stále za kecy o převčelenosti? Tehdy to ničemu nevadilo, proč vadí dneska? Tehdy naopak soudruzi chtěli maximum včelstev aby se více opylyly polní plodiny a soudruzi měli ještě vyšší sklizně. 

Katastrofa začala s nástupem mobilů! Náhoda?

bohemia.gall (neregistrovaný) 09.01.2024, 10:17:33 xxx.xxx.15.215

No a já si pamatuju, že v ČR byl za soudruha Kodoně (asi 1980-89) milion včelstev a tak co je to stále za kecy o převčelenosti? Tehdy to ničemu nevadilo, proč vadí dneska? 

Mimo pár týdnů v roce nemaji co žrát. A par doudů razí tezi o prevčelenosti krajiny v domnění že omezí konkurenci a budou mít vic medu…

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 09.01.2024, 12:11:31 xxx.xxx.43.67

Já jsem příznivcem vypalování starých porostů. Zakázalo se to a je to nesmysl. Nikdy nekvete nic tak, jak pravidelně vypalovaná mez, třeba ob rok. Ani nikde nevidíte víc hmyzu. Navíc se tím brání požárům v létě, které jsou nebezpečné. Já se těším, jak se pojedu podívat na obnovu přírody po tom velkém požáru. To bude nádhera.

bohemia.gall (neregistrovaný) 09.01.2024, 13:15:36 xxx.xxx.15.215
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 09.01.2024, 12:11:31

Pokud se to udělá ve vhodný době proč ne. Pokud se to udělá v době jako právě ten “ velký požár” je to barbarství a velky svinstvo extermistickych zelených psychopatů. V ty době muselo zařvat spousta nejen hmyzu ale i zvířat v době rozmnožování. Na rostliny které jsou v plném růstu to taky nepůsobí zrovna pozitivně..

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 09.01.2024, 14:00:04 xxx.xxx.171.177

Souhlasím, navíc se to nesmí a nemám chuť rikovat pokutu. Nicméně třeba touhle dobou je to ideální obnova starých mezí a zarostlé louky. Nicméně to neberte jako návod a ani nic podobného. Je to zakázané.🤪

bohemia.gall (neregistrovaný) 09.01.2024, 14:13:29 xxx.xxx.15.215

Jsem rád že jsme v tomto za jedno

Antonin59 (neregistrovaný) 09.01.2024, 15:04:42 xxx:xxx.1f6d:d61a
drvodelkafialova:

Já jsem příznivcem vypalování starých porostů. Zakázalo se to a je to nesmysl. Nikdy nekvete nic tak, jak pravidelně vypalovaná mez, třeba ob rok. Ani nikde nevidíte víc hmyzu. Navíc se tím brání požárům v létě, které jsou nebezpečné. Já se těším, jak se pojedu podívat na obnovu přírody po tom velkém požáru. To bude nádhera.


Dříve běžná součást venkovského života. 👍

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 09.01.2024, 17:02:13 xxx.xxx.139.252
Odpověď na příspěvek uživatele Antonin59 z 09.01.2024, 15:04:42

Ano, máte pravdu. Jistě bychom našli celou spoustu dříve běžných věcí, které jsou dneska z popudu ekoteroristů a jiných pošahanců nezákonné.

Caml (neregistrovaný) 10.01.2024, 13:56:54 xxx.xxx.50.68
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 09.01.2024, 10:00:59

Katastrofa začala s nástupem mobilů! Náhoda?

Tak jak nám nevadil olovnatý benzín, ftaláty, DDT, nebo azbest (azbestové filtry do cigaret atd) tak nám teď nevadí vysílače, podle mě se časem přijdeme na jemné mechanismy které se pod jejich vlivem v tělech odehrávají. Ale bude to chtít lepší technologie a moře času než se něco začne dít. Ono to mikrovlnné záření nese malou energii, ale i UV laser se zanedbatelným příkonem vám "vypálí oči". Nejde tak o energii, ale o povahu radiace. Hodnoty a typy záření kterým je tkáň živočichů dnes vystavená jsou nepřirozené a nebyly součástí evoluce. Nikdo neví jak se tkáň po vystavení takovým jí evolučně neznamým hodnotám a kombinacím bude chovat, to lze zjistit jen trpělivým a podrobným výzkumem. Může “nám” toho stále mnoho unikat.

https://independentaustralia.net/environment/environment-display/wireless-technology-poses-credible-risk-on-wildlife,17748


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.