Aktuálně: 4 882 inzerátů174 870 diskuzních příspěvků17 759 uživatelů

slepecký pes - robot

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 02.01.2024, 18:19:40 xxx:xxx.f24:15de

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/nesteka-a-nebloudi-spanelsti-vedci-navrhli-robotickeho-vodiciho-psa-pro-nevidome-12631

Nevím, jestli jste zaregistrovali reportáž o vývoji nového ,,psího"pomocníka. Mě to každopádně hodně zaujalo. Jestli se vědcům podaří dotáhnout vývoj, není to vůbec špatný nápad. Mě bylo osobně vždycky vodicích psů líto. Je to sice neuvěřitelně záslužné, ta jejich pomoc, ale život moc pěkný ta zvířata nemají. Kdyby jejich práci převzal robot, vůbec by to nebylo špatné.

Sardullah
Sardullah (985 příspěvků) 02.01.2024, 18:35:33 xxx.xxx.189.104

No někteří slepečtí psi se mají dobře…jasně nějakou část dne pracují, ale zároveň jim je dopřána i volná zábava a majitelé v nich mají nejen pomocníky, ale také přítele, mají spolu citovou vazbu a to teda nevím, zda nějaký robot nahradí. Za mě je třeba takový zlaťák, který má milujícího majitele a tráví s ním defakto 24/7 šťastnější, než zlaťák, kterýho si pořídí lidi, co jsou tak max nadšený ze štěněte a pak postupně ten zájem opadává a pes je nakonec více méně sám na zahradě bez nějaké adekvátní náhrady práce a nebo žijící v bytě, kde s ním 3x denně někdo z povinnosti vyběhne na vyvenčení…ale je to můj jen čistě teoretický názor. Navíc s živým psem nevidomí …alespoň z mého pohledu…v tom nejsou tak nějak sami, mají živého parťáka. Nicméně už jsem několikrát někde narazila na info, že někteří nevidomí majitelé se ke svým psům nechovají moc hezky…to by mě šlak trefil…a jsou samozřejmě i tací nevidomí, kteří by to jistě uvítali, protože samozřejmě s robotem by nebylo tolik “starostí” jako s živým psem.

No uvidíme, jak se bude vývoj vyvíjet. Bylo by to super, kdyby taková alternativa k živému psu byla. 

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 02.01.2024, 19:16:31 xxx:xxx.f24:15de
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 02.01.2024, 18:35:33

Já nevím, ti psi změní vlastně několikrát majitele - napřed taková ta předvýchova, potom minimálně několika měsíční výcvik, jasně, získá je majitel, který je s nimi vlastně nonstop, ale co se s nimi stane až zestárnou? Když bude alternativa toho robota, kdo bude chtít a bude toho schopen, pořídí si pejska jako společníka stejně.

Mě se na tom robotovi líbí, že jestli se jim povede a v zásadě není důvod proč ne, umožní to spoustě postižených lidí pomoc hned. Přeci jen výcvik psa je běh na dlouhou trať, pro robota vytvoří program a už jeho kopie nahrají do libovolného počtu pomocníků. Tyhle potvůrky se navíc dokáží učit a přizpůsobit specifickým potřebám svých uživatelů.

Anonymní (neregistrovaný) 02.01.2024, 19:21:44 xxx.xxx.15.215

Pes je chudák? A co ten slepec? Často je ten pes jediny tvor kterýho má. 

Buggyra
Buggyra (3234 příspěvků) 04.01.2024, 13:13:29 xxx.xxx.198.226

No jasně, ale slepec by měl na výběr, jestli si k tomu robotovi pořídí ještě psa (nebo kočku nebo …). Zatímco pes nemá na výběr a musí být slepcův často jediný tvor. Raději bych, aby si psa pořizoval jen ten slepec, který ho chce. A ne ten slepec, který ho mít musí, a podle toho se k němu lidsky chová.

Takže jo, pes je chudák.

Anonymní (neregistrovaný) 04.01.2024, 14:47:26 xxx.xxx.15.215

Nedovedu si dost dobře představit asistenčního psa ke kterýmu se slepec chová nelidsky.   

Kdežto u jiných zvířat je to věc velmi častá. Třeba koní bude určitě víc než asistenčního psů. Jinak sentimentální pindy, přeji vám třeba ve stáří a osamění jako společníka robota 

Zrzavci
Zrzavci (2878 příspěvků) 04.01.2024, 15:04:54 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 04.01.2024, 14:47:26

Budete se divit, ale i tací jsou. A ono stačí, že jsou majitelé, kteří svým psům nedopřejí skutečné vyvenčení. Tedy pes stráví celý život jako ten vodící pes a šmidra. to byste myslím nechtěl. Nemluvě třeba o psu asistenčním, který byl pořízen pro mentálně postiženou dceru a jeho život je víc než pochmurný, protože nikdo v rodině není skutečně psí člověk. ti psi jsou kolikrát skutečně jen a pouze kompenzační pomůcka. To byste myslím nechtěl. Já pro svého psa rozhodně ne. 

Edit - a protože psy a zvířata opravdu miluju, budu na stáří radši osamnělá, či s tím robotem, než aby u mě trpělo živé stvoření. Tomu se říká empatie, nikoliv pindy.

Buggyra
Buggyra (3234 příspěvků) 04.01.2024, 15:12:39 xxx.xxx.198.226

Až budu stará slepá s robotem, tak si pořídím kočku (edit: kočky), a bude to. Nebudu muset lozit kvůli psovi slepá třikrát denně ven, riskovat, že mi ho pokouše pes nějakého nevychovance, nebudou lidi nadávat, že si po něm neuklízím bobky nebo ho nebudu muset nechávat čůrat do plíny, když s ním nemůžu chodit tak často ven…

Poznámka o sentimentálních pindech od člověka, který tvrdí, že chudák slepec nebohej bez pejska, tak to je trefa 🙂

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 04.01.2024, 15:14:11 xxx:xxx.f24:15de

ono nejde jen o ta zvířata. Výcvik asistenčního psa je poměrně dlouhý, drahý a bráno čistě ekonomicky, životnost - užitná hodnota psa rychle klesá, protože psi se moc dlouhého věku nedožívají. Naproti tomu robota vám tovární linka vyplivne skoro hned, nahraje se připravený program a už může jít do roboty. Nemarodí, nestárne, není unavený. Může se jich vyrobit nesrovnatelně víc , pro větší množství potřebných lidí.

 Když bude pak ten nemocný člověk chtít, pořídí si jakékoli zvíře zvládne a bude mu vyhovovat.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 04.01.2024, 15:15:01 xxx:xxx.f24:15de
Buggyra:

Až budu stará slepá s robotem, tak si pořídím kočku (edit: kočky), a bude to. Nebudu muset lozit kvůli psovi slepá třikrát denně ven, riskovat, že mi ho pokouše pes nějakého nevychovance, nebudou lidi nadávat, že si po něm neuklízím bobky nebo ho nebudu muset nechávat čůrat do plíny, když s ním nemůžu chodit tak často ven…

Poznámka o sentimentálních pindech od člověka, který tvrdí, že chudák slepec nebohej bez pejska, tak to je trefa 🙂


Co může člověk čekat od anonyma.

Buggyra
Buggyra (3234 příspěvků) 04.01.2024, 15:21:25 xxx.xxx.198.226

Navíc asistenční pes musí být velký. Zatímco pes na mazlíka k asistenčnímu robotovi může být malý. A tedy přiměřeně levnější na provoz, v případě potřeby přenositelný, tj. může u toho slepce třeba dožít, i když už nebude plnit asistenční úlohu. Zatímco co se starým asistenčním psem, který třeba nemůže po schodech a nebo má třeba cukrovku nebo je hluchý... Mám tucha, že na staré asistenční psy je i adopční program.

Zrzavci
Zrzavci (2878 příspěvků) 04.01.2024, 15:23:58 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 04.01.2024, 15:15:01

A mě by zajímalo, zda ten dotyčný někdy viděl, poznal a zažil, takhle pracující psy, neboto zná jen z časopisu.

Xerxova
Xerxova (775 příspěvků) 04.01.2024, 15:41:20 xxx:xxx.ff0a:2eba

viděla jsem asistenční psy smutné - opravdu jen kompenzační pomůcky dobře fungující bez nároku na úsměv, hru, pohlazení… i asistenční psy nadšeně pracující a navíc milované, volně lítající v čase, kdy se práce dala na chvilku přerušit. Psy, kteří jasně rozlišovali “mám vestičku" pracuji, “nemám vestičku” - můžu být normální čoklík, co se může hladit, uplácet se mlsky, může řádit i trošku zlobit… A to uměli pracovat dlouho, pečlivě a nesmírně zodpovědně. A byli unavení - asistence je dřina.

janaa
janaa (383 příspěvků) 04.01.2024, 15:48:49 xxx:xxx.c56c:9589

Jako u majitelů,tak jsou i obrovské rozdíly ve výcviku těchto psů. Jsou organizace,kde se cvičí pozitivkou,jsou organizace,kde psy lámou. A jde i o renomované organizace.  Měla jsem psa vyřazeného z takového výcviku. Ačkoli naprosto pevný v povaze, z lidí měl neskutečnou hrůzu,a trvalo dlouho,než jsem ho dala do kupy. Známá měla asistenčního labíka,úžasný pes,s paničkou nádherný vztah. Jednou ročně museli na přecvičení,přezkoušení. Panička z toho měla hrůzu měsíce dopředu. Nikdy bych štěně na výcvik nedala, nabídky jsem měla

lupus4
lupus4 (654 příspěvků) 04.01.2024, 16:08:03 xxx.xxx.205.61
Anonymní:

Nedovedu si dost dobře představit asistenčního psa ke kterýmu se slepec chová nelidsky.   

Kdežto u jiných zvířat je to věc velmi častá. Třeba koní bude určitě víc než asistenčního psů. Jinak sentimentální pindy, přeji vám třeba ve stáří a osamění jako společníka robota 


tak to jste viděl málo, z těch 9 co znám jsou 2 naprostý paka (ke psovi) a domluvy nepomohly… a to nejen kvůli zacházení, ale i krmení atd…

Odberryho
Odberryho (242 příspěvků) 04.01.2024, 17:34:27 xxx.xxx.115.185

Mám asistenčního psa, takže si do toho dovolím pindat 😂 

V rámci organizace, která nám psa vycvičila, se pravidelně každý rok potkáváme na rekondičním pobytu, který je dobrovolný. Jsme velmi různorodá směska…asistenti k autistům, pro vozíčkáře, vodící psy pro nevidomé, balanční psi jako opora pro hůře pohyblivé, signální psi pro diabetiky a epileptiky…možná jsem na nějakého zapomněla…

Nikdy jsem se nesetkala v této bandě s tím, že by se někdo k psovi choval zle. Klade se důraz na pozitivní motivaci, na dostatečný odpočinek psa a nepřetěžování. Už při výběru psa do konkrétní rodiny se zohledňuje jejich aktivita, aby pro lenochům nešoupli hyperaktivní štěně a naopak rodině, co neustále cestuje, rychle unavitelného. A když se vybere zhruba roční pes, který prošel zdravotními testy, jede se nejdřív do rodiny, jestli přeskočí ta pomyslná jiskra. Pak teprve se začne s výcvikem pro kokrétního člověka. 

My máme zrovna retrívra, který vydrží celý den běhat po horách a dal by si klidně i noční. Ale po hodině cvičení na rekondičním pobytu prospí den. 

ALE….někdo, kdo se k psovi chová hnusně, se dobrovolně nepojede předvést ostatním. Takovému je fuk, jestli má pes vše, co potřebuje. 

Viděla jsem, jak slepecký pes dostal hůlkou za to, že si v dlouhé frontě na poště lehl. Jak asistenční pes vozíčkáře dostal pohlavek, když mu podávané klíče dvakrát spadly. Pravidelně jsem potkávala vodícího labradora, kterého jsem v životě neviděla na volno puštěného. A taky jsem viděla, jak jiný nevidomý svého psa pustil vykonat potřebu a nějaká děcka se na psa sesypala a chudák majitel se nemohl psa dovolat (takže mi došlo, proč ten první z vodítka poušten nebyl…. vžít se do člověka, kterými vůbec neví, kam se poděl jeho pes, co se s ním děje….však on nevidí, že o 50 metrů dál ho drbe na bříšku banda dětí). 

Spousta nevidomých ani psa nemá. Myslím, že by bylo super, kdyby bylo možné vybrat si mezi ničím, psem nebo robotem. Co si budeme povídat….já třeba psa domů nikdy neplánovala. Teď ho máme a jsem šťastná, ale není to jen juchuchu. Je to binec, chlupy, starosti, venčení, veterina….. U nás by tedy pes nahradit robotem nešel, ale věřím, že jinde by ty mechanické činnosti klidně mohl dělat mechanický pomocník.

Připojuji fotku chudáka smutného psa 😛

Obrázek
drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 04.01.2024, 21:14:41 xxx:xxx.f24:15de

přesně, jde o možnost volby a i o to, že toho robota by mohlo dostat mnohem víc potřebných lidí. To že existuje možnost volby, ještě přece neznamená, že se někomu upírá zvířecí společník. Naopak si myslím že by spousta invalidů uvítala robota jako neunavitelného pomocníka a vedle něj psíka jako společníka, to se nevylučuje. Třeba se dočkáme toho, že takový robot může chodit pejska venčit, když bude páníček třeba nemocný. I to je obava, pro kterou si spousta lidí psa nepořídí.

Anonymní (neregistrovaný) 04.01.2024, 21:25:58 xxx.xxx.15.215
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 04.01.2024, 21:14:41

“Mě bylo osobně vždycky vodicích psů líto. Je to sice neuvěřitelně záslužné, ta jejich pomoc, ale život moc pěkný ta zvířata nemají. Kdyby jejich práci převzal robot, vůbec by to nebylo špatné.”

Na tohle jsem reagoval a ať to čtu jak to čtu, tu možnost volby nikde nevidím. Ale co čekat od anonyma že…

Odberryho
Odberryho (242 příspěvků) 04.01.2024, 21:41:58 xxx.xxx.115.185

Věřím, že je spousta lidí, co by raději sáhla po technice. Skýtá to celou řadu výhod. Za mě…jde to vypnout 😂  Člověk se s tím nepomazlí, ale těm, kteří mají psa vyloženě jako kompenzační pomůcku, by to vyhovovalo mnohem více. Výkon rovnoměrně rozložený. Na psovi vidím, jak se jeho výkon, chuť a ochota pracovat mění jak denní dobou, tak i ročním obdobím. Je třeba brát v potaz, že když je venku 35 stupňů, je to pro psa utrpení. A o tom, že s sebou v případě slunečného počasí a teploty nad 20 stupňů musím tahat minimálně litr vody, jinak psíka uvařím, ani mluvit nebudu. 

Prostě s živým zvířetem je to  o vzájemné ohleduplnosti. Pochybnosti, jestli ho nezanedbávám, když odpoledne nestihnu velkou procházku. Co když se nudí? Je u nás spokojený? 

Rychlovarné konvici je fuk, že dnes jsem si čaj neudělala 🙂


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.