Aktuálně: 4 897 inzerátů174 604 diskuzních příspěvků17 755 uživatelů

Psí škola online

Zrzavci
Zrzavci (2878 příspěvků) 05.01.2024, 10:04:53 xxx.xxx.226.6

Tak jsme se tady o tom tak s kolegou bavili. A vyplynul mi z toho takovej praktickej dotaz. Existovalo vždycky habakůk dotazů lidí, co měli potíž s tím, že pes jim poslouchá v obýváku, ale venku ne. Když budu takovýhle majitel psa - jak mi ten kurz může pomoct? když s tím psem cvičím v tom obýváku ? Nebo si teda nedovedu představit, jak jdu se psem, potkáváme jinýho psa, můj začne jančit, bláznit, nebo vyjíždět, to je jedno, co předvede a já jako nás natočím u toho? a pak to pošlu ke zkouknutí lektorovi? To za á nenatočím, protože pes se mnou smýká, pak taky nenatočím svou reakci…… takže jak jako v tomhle případku?  Já si to nedokážu představit. Kdežto když budu na cvičáku a tohle mi pes předvede - protože on to tam po příchodu předvede - tak dobrý lektor mi řekne, co tu stojíš jako solnej sloup, konej a řekne mi co mám konat.

Tenurri
Tenurri (316 příspěvků) 05.01.2024, 10:59:11 xxx.xxx.213.168
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 05.01.2024, 10:04:53

Tak já předpokládám, že pro problémová chování online kurzy úplně nejsou. Spíš jsou vhodné pro začátečníky, kde popíšou a názorně ukážou základy (pro někoho je to vizualizované mnohem lepší, než když si to jen přečtou v knize) například práce s klikrem, práce s odměnami, jak se pes učí, jak naučit psa a hlavně majitele nějaké základy ošetření se souhlasem, odpočinek na dece, práce s targetem, přivolávací hry a další. Dá to majiteli nějaký základ od čeho se odpíchnout. Nevím jak tento konkrétní, ale co jsem koukala, tak třeba kurzy pro štěňata jsou dělené dle týdnů a máte tam postupně, co je dobré štěně učit teď a co třeba počká. 

Je to rozhodně lepší, než nic. Jasně, chodit za trenérem jako začátečník je ideál, ale ono ne vždy ti trenéři mají místo. Většinou je ke kurzu i prostor pro dotazy. 

Nemyslím si, že to jakkoliv nahradí osobní kontakt s trenérem, když mám se psem nějaký problém. Ale třeba pro prvomajitele psa a štěňátka to může být dost přínos. Mně osobně video ukázky hodně pomáhají si utřídit informace z knih, které mi ne vždy jsou jasné. 

Ph (neregistrovaný) 05.01.2024, 11:00:11 xxx.xxx.88.174

Tak jen tak obecně -k videu…oni uz jsou docela tech. vychytávky, jak se natáčet. Třeba je zařízení, co postavíte na stativ a ono se už samo zaměří a sleduje pohybující se objekt…

Ve sportovce se video používá. V kombinaci s živým trenérem ale 😇tj. trenér dvojici velmi dobře zná a když pak dostane video s tréninkem - poradí a dobře.

Zkouší to pár lidí i bez toho osobního kontaktu -ale moc to nemaká. 

Obecně je dobré čas od času si něco natočit - jak to vypadá a i pro porovnání v čase.

Koukat na výcviková videa, tréninkové metody, on-line přednášky, semináře - to je taky super. Je to běžná věc, jak se dostat k informacím.

Používat videa jako zpětnou vazbu při výchově, při problémovém chování jako reakci na on-line návody - jak jsem psala -ani v té sportovce to nemaká. 

Zrzavci
Zrzavci (2878 příspěvků) 05.01.2024, 11:07:51 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Ph z 05.01.2024, 11:00:11

Ve sportovce se video používá. V kombinaci s živým trenérem ale 😇tj. trenér dvojici velmi dobře zná a když pak dostane video s tréninkem - poradí a dobře.

jo přesně, takhle mi to smysl dává, protože to mám natočené - komplet, psa, svoje chování, reakci trenéra a můžu si to furt pouštět, když potřebuju.

Koukat na výcviková videa, tréninkové metody, on-line přednášky, semináře - to je taky super. Je to běžná věc, jak se dostat k informacím.

to jo, to jo, ale nedovedu si prostě představit, že v kurzu po internetu takhle vychovám psa-jak některé kurzy inzerují. Jasně, lepší něco než nic, jak tu někdo psal, to bez pochyby, ale já osobně to nevnímám jako plnohodnotné. Max. pro nějaké triky doma, kde na ničem nesejde, ale pro běžný život si to neumím představit.

ono se už samo zaměří a sleduje pohybující se objekt

no ale to si běžný kurzista asi nepořizuje, ne? to bude záležitost spíš těch, kteří jdou výš?

Sardullah
Sardullah (977 příspěvků) 05.01.2024, 11:08:37 xxx.xxx.221.216

Jako za mě online kurz dobrej počin … pokud se zadaří a vybereme dobrej. On ne každý má čas a chuť chodit na cvičák… ale chce si psa samo domo vychovat. Ono kolikrát je člověk takový začátečník, že ani neví jak naučit psa sedni. Za mých mladých let takové možnosti nebyly, žádný internety, cvičákový metódy mi nevyhovovaly a tak jsem si ovčandu cvičila sama dle knihy Pes a jeho výcvik a i tam jsem si to trochu poupravila…. dneska se člověk může kouknout na video a ano, ukázaná platí a pokud je možnost, že mě někdo u toho natočí a já to mohu někam poslat, aby na to někdo kouknul a dal zpětnou vazbu, tak asi fajn.

Velké mínus samozřejmě je, že oproti cvičáku to moje snažení nikdo nevidí v reálném čase a neopraví mi chyby hned a další nevýhodu vidím v tom, že na cvičáku se pes učí pracovat mezi ostatními psy… mě třeba s tím samo domo výcvikem ovčandy pomáhala kamarádka s vycvičeným ovčounem, aby se ta moje pubertální madam naučila, že i v přítomnosti jiného psa je nutné poslouchat.

Takhle za mě lepší projít nějakým on-line kurzem, protože to znamená, že se se psem pracuje, že se psa snaží páníček vychovat, vycvičit, než nic a dělat to blbě a nebo nechat psa růst  jako dříví v lese.

Mě osobně třeba děsí ty mraky instruktážních videí, kde jsou ty nadšené, namotivované výcvikářky se svými nadšeným a namotivovanými borderami… a já taková nejsem a mám psi, co takoví nejsou… mimo mýho berňuchy, tomu tenhle přístup vyhovuje, jo ten bude fungovat ..klikr a pamlskové odměny, to je přesně pro něj… jo a berber Jack, ten takhle taky fungoval, ale ostatní moji psi ..  .. 

Zrzavci
Zrzavci (2878 příspěvků) 05.01.2024, 11:09:52 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Tenurri z 05.01.2024, 10:59:11

, že pro problémová chování

tohle ale není problémové chování, to je prostě nevychovaný pes 🙂 a pokud ho chce někdo takto vychovat přes intronéta,jak je leckdy inzerováno, tak za mě to prostě nebude to pravý vořechový. 

Ale třeba pro prvomajitele psa a štěňátka to může být dost přínos

přínos jako zdroj informací ano, ale jako zdroj výchovy podle mne ne, protože prostě obývák doma není park.

Doron
Doron (1812 příspěvků) 05.01.2024, 11:11:04 xxx.xxx.18.106

Myslím, že v některých kurzech se všechny tyhle situace probírají…

Já občas kouknu pro inspiraci na nějaký videjka, třeba jak naučit psa otírat si po napití hubu 🤣.

Taky bych to asi nějak vymyslela, ale takhle je to mnohem jednodušší, člověk si řekne jojo tohle je dobrý a tohle ještě udělám trochu jinak, páč mám trochu jinýho pejska..

Myslím, že on-line kurzy můžou být pro začátečníky opravdu dobrý, zvlášť proto, trenéři jsou třeba u nás v Praze dost drahý. 

Zrzavci
Zrzavci (2878 příspěvků) 05.01.2024, 11:11:58 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 05.01.2024, 11:08:37

Velké mínus samozřejmě je, že oproti cvičáku to moje snažení nikdo nevidí v reálném čase a neopraví mi chyby hned a další nevýhodu vidím v tom, že na cvičáku se pes učí pracovat mezi ostatními psy…

no a tohle je pro mě právě ten základ. právě pro začátečníka.  Aby byl pes dobře vychovaný, fungující. Kurz mě může naučit stříhat drápy, ale ne reálnou výchovu. Si tak myslím. Ale jsem stará struktura a naštěstí odstěhovaná do pryč od měst, kde tímhle lidi žijou 🙂

Zrzavci
Zrzavci (2878 příspěvků) 05.01.2024, 11:15:17 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 05.01.2024, 11:11:04

No je to pravda už trošku dýl, co jsem byla na cvičáku, naposled jsem jím provláčela Taliprdnici, ale třeba Pandičky byly  rozhodně levnější, než tady zmiňované kurzy. A podle mě právě začátečník, který naseká nejvíc chyb by měl psa vychovávat v reálu pod rukama někoho kdo ho vidí naživo, aby mu okamžitě ukázal, co je blbě.

PumaCZ
PumaCZ (78 příspěvků) 05.01.2024, 11:28:31 xxx:xxx.4aa2:9348
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 05.01.2024, 10:04:53

Ne, alespon u KD to opravdu neni o tom, ze pes posloucha jen doma v obyvaku :) 

KD kopiruje metodu konceptu od Absolute Dogs. Muzete si o tom neco najit. Ma par zakladnich kurzu, jako treba 21 dni k pohodovym prochazkam, ktere bere jako neco, cim by mel clovek zacit. Vysvetli mu tam principy konceptu a jak je pouzivat v praxi. Ale to uplne nejdulezitejsi a pro me nove, byla prace se psem v ruznych stresovych zonach. 

Koncepty psa ucime pomoci ruznych druhu her, ktere jsou zabavne pro obe strany. Vetsina z nich je koncipovana na hrani venku. Pro kazdou stresovou zonu mame nejakou hru = postup, abychom tu situaci mohli co nejlepe zvladnout. 

Koncepty jsou velmi vhodne pro praci s reaktivci a vetsina lidi, ktera v klubu je, ma se svym psem nejaky problem. Od zrani lidi a psy, loveni zvere, pres problem s osetrovanim atd. 

Se psem se snazite pracovat dle konceptu, a jakmile narazite na nejaky problem ci nejasnost, muzete psat dotaz, nebo nahrat video. Videa se daji nahrat normalne na mobil, ktery drzite v ruce, nebo si poridit prenosny stojan na mobil, ktery se da slozit na 5x3 cm valecek. To treba na nahravani her. Ale uplne staci, kdyz problem clovek popise. A na zaklade toho dostanete od KD radu, jak v takove situaci postupovat lepe, coudelat jinak atd. 

Kdo ma zajem, muze mrknout na KD FB skupinu, kde delala i mini kurzy zdarma. Treba ty ohledne netahani na voditku, coz je vlastne ciste prace se stresovymi zonami, jsou vazne moc fajn. 

Pozitivni psychologie psu

Prace s reaktivnim psem dle KD

Tyden s koncepty (Den 1.)

Jak jsem psala, individualni hodinu to samozrejme nenahradi, ale pokud se clovek se svym psem chce nekam posunout a dozvedet se, jak se svym psem v podstate komunikovat lepe a lepe ho pochopit, je to super. A ne, neni to jen pro zacatecniky ci lidi, kteri si nevi rady. 
Super je, ze podle konceptu muze cvicit clovek kazdy den. A se cvicakem se tohle srovnat vubec neda (ruzne cvicaky navstevuji cely svuj zivot). Alespon ne s zadnym klasickym (s Hachim chodime 2x tydne + 1x tydne socializace prave od cvicaku, ale veci, ktere jsem se dozvedela z kurzu KD, jsou uplne o necem jinem) 🙂

P.S. Pridavam video z jedne hru na koncept odpoutavani se. Jmenuje se misto nebo rusivka. Rusivka je v tomto pripade pesek, ktery Hachi moc chce, ale dokaze se sam ovladnout/odpoutat a po sezrani pamlsku se vratit na misto 🙂 

Ph (neregistrovaný) 05.01.2024, 11:48:21 xxx.xxx.88.174

protože to mám natočené - komplet, psa, svoje chování, reakci trenéra

to je jedna cesta. 

Ale tocime si i “domaci ukoly” -tj. trenuju bez trenera. a obcas se natocim a poslu mu to, jestli to je OK, nebo narazim na problemek - a tak to natocim, poslu a zeptam se na nazor… 

jen tady se bavime o nejakym cviku/požadavku, kdy vim, jak docilit pozadovaneho chovani a uz jen diskutuju na drobnostma 😀  a bez toho, ze nas trener zna jako dvojici nazivo -nemuzu dostat dobrou radu. A i mi odpovi trener - nevim, dlouho jsem toho psa uz nevidel, radsi dojed. 

Trenuju takhle pres 10 let - tak uz docela vim, co je pres video mozne resit a co ne 

ruzne vychytavky na nataceni uz stoji jen par korun dneska. Pouzivaji se v ruznych sportech a i u amateru 

Ph (neregistrovaný) 05.01.2024, 11:52:51 xxx.xxx.88.174

Nevím jak tento konkrétní, ale co jsem koukala, tak třeba kurzy pro štěňata jsou dělené dle týdnů a máte tam postupně, co je dobré štěně učit teď a co třeba počká.

a když pak stene “neplni normy” dostavuje se depka a pocit, ze mam “jine stene” a mam problem 😀 

Na jednu stranu - jsou obecne platne postupy pro vychovu a vycvik. Ale individialita psa ( spis dvojice pes/panecek) v tom taky hraje roli - tak 50:50 toje 😀

Doron
Doron (1812 příspěvků) 05.01.2024, 12:04:51 xxx.xxx.18.106
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 05.01.2024, 11:15:17

My teď s Framíkem cvičíme s trenérem stopy a poslušnost a máte pravdu, je to nebe a dudy oproti tomu, když člověk cvičí sám . Někdy mě ukáže něco, co jsem neznala, někdy upozorní na zdánlivou maličkost, která je ale úplně zásadní .

Je strašně příjemný,že  se o mě někdo stará a s něčím mi radí, protože v běžném životě to mám naopak . 😅

Jinak se moc na cvičáku se psy nepotkáváme, teď je taková móda, že na place cvičí každý sám a jinak mají lidi psy zavřený v autě, max někdo psa odloží, když druhý cvičí, jako přípravu na zkoušky. To mi ale nevadí, my máme psích kontaktů dost jinde .

Zrzavci
Zrzavci (2878 příspěvků) 05.01.2024, 12:07:23 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele PumaCZ z 05.01.2024, 11:28:31

. Videa se daji nahrat normalne na mobil, ktery drzite v ruce,

jak budete nahrávat míjení psa se psem, který to nezvládá? Trenér nemá šanci vidět to všechno, co se tam uděje - vás, psa, druhýho psa, co děláte vy, co dělá pes, jak na vás reaguje, nereaguje - pokud pes tu situaci nezvládá není podle mě šance to natočit tak, aby to trenér viděl komplet. 

Super je, ze podle konceptu muze cvicit clovek kazdy den.

tomuhle nerozumím . Normálně přece cvičím každý den - aspoň něco chvilku, k tomu nepotřebuju nějaký podnět, ne?. A cvičák  je o tom, že mě tam naučí, co dělat mám  a já to pak trénuju v praxi. Když mi to nepůjde, budu potřebovat, aby mě trenér viděl v tý praxi.

Já to jako nijak nehaním, ale přijde mi prostě, že vychovávat psa přes internet nebude takové, jako v reálu. 

assil
assil (1509 příspěvků) 05.01.2024, 12:10:10 xxx.xxx.121.3
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 05.01.2024, 12:07:23

Každý nemá ohaře aby měl potřebu cvičákovat každý den. 😀

S cvičákama je to o tom, že zas není moc lidí, kteří by chtěli nebo mohli nějak dlouhodobě dojíždět třeba 50 km daleko, protože ne každý maloměsto má nějaký slušný cvičák.

Zrzavci
Zrzavci (2878 příspěvků) 05.01.2024, 12:11:40 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Ph z 05.01.2024, 11:48:21

Ale tocime si i “domaci ukoly” -tj. trenuju bez trenera

nooo jo, ale paní PéHá 🙂, která už je kdesi jinde je něco jinčího, než pan Bí. Dý, kterej má doma to stejný plemeno a ví naprosto kulovaný a bude to řešit touhle cestou. To je to co říkám, že to už je pro vyšší levl fajn, protože jak ten kdo trénuje, tak ten trenér vědí co dělají a kam jdou. Bí, Dý neví kam jde, protože tam ho vleče pes. 😀 .

a když pak stene “neplni normy” dostavuje se depka a pocit, ze mam “jine stene” a mam problem

no přesně! přesně. Jsou psi přemýšliví, jsou psi co dřív něco udělají a pak začnou používat šedou můru kostkovou, jsou psi - že jo Tali - kterou tu můru nemaj ani kostkovou. A to se prostě přes dráty neprocpe a neprocpe.

Zrzavci
Zrzavci (2878 příspěvků) 05.01.2024, 12:16:40 xxx.xxx.226.6

Doron

a máte pravdu, je to nebe a dudy oproti tomu, když člověk cvičí sám . Někdy mě ukáže něco, co jsem neznala, někdy upozorní na zdánlivou maličkost, která je ale úplně zásadní 

no ano, ano. Když už pak člověk ví, tak jasný, může dolaďovat. Však já sama taky čerpám inspiraci z nějakých videí. Úplně mě jako stopařskou lajku třeba nadchla stopa do kruhu, kterou sem kdysi dala Pišišvorová. Já vůbec nezavrhuju přesun informací přes internet, naopak, spoustu jsem se toho takhle dozvěděla,  ale to, že kurzy nabízejí výchovu psa přes internet. Pro začátečníka, který ví kulovaný to dle mého názoru není dobrá cesta.

Assil

Každý nemá ohaře aby měl potřebu cvičákovat každý den. 😀 

já reaguju na to, co píše Puma- že podle konceptu může cvičit každý den. Na to nepotřebuju přece ani koncept, ani nic. Cvičit můžu každý den bez čehokoliv. teda bez psa ne, to jako ne, nebo když se mi nechce. Ale nemusím k tomu mít kurz a nic.

Hele, když si pořídím psa a chci a potřebuju aby poslouchal, tak prostě  holt tomu musím něco obětovat, doma v kůchni to neumíchám. Udělám tam základ, jíšku, ale dobrej guláš prostě ne.  

hmn
hmn (1029 příspěvků) 05.01.2024, 12:18:21 xxx.xxx.3.42

“Existovalo vždycky habakůk dotazů lidí, co měli potíž s tím, že pes jim poslouchá v obýváku, ale venku ne. Když budu takovýhle majitel psa - jak mi ten kurz může pomoct? když s tím psem cvičím v tom obýváku ? ”

- nedocvičenost v tom OP
- nerespektování postupného ztěžování kritérií
kurz mě má (jak se domnívám) naučit, jak psa cvičit

“Nebo si teda nedovedu představit, jak jdu se psem, potkáváme jinýho psa, můj začne jančit, bláznit, nebo vyjíždět, to je jedno, co předvede a já jako nás natočím u toho? a pak to pošlu ke zkouknutí lektorovi? To za á nenatočím, protože pes se mnou smýká, pak taky nenatočím svou reakci……”

tohle ale není trénink, ale život
trénink začíná v tom obýváku…..

megi-the-pes
megi-the-pes (2218 příspěvků) 05.01.2024, 12:21:02 xxx.xxx.124.17

AbsoluteDogs jsem si vygůglila, jsou to staré známé přivolávačské hry, což jeden čas vysílala… Susan Garrett? Asi mraky lidí. Rychle se to rozšířilo. “Recallers”.

Online kurz může být super.
Ale musím se na to připravit teoreticky. Co je klik, odměna, nejsou všici psi stejní, jak se vlastně nějaká ta činnost učí? Máme nějaké levely. Kuchyně, zahrada, náměstí.
A když tohle atp. nevím a nechci vědět a jsem líná cvičit i mimo internety, tak je úplně fuk, esi jdu na cvičák, nebo na online cvičák.

Co mě v této online době uzemňuje - zdá se mi, že lidé nechcou psa naučit nějaké základní ovladatelnosti. Oni chcou učit. Furt učit. Třicet kurzů a furt nic. Učí, ale nenaučí. Dlouhý jak tejden před vejplatou.
Tak přece se potřebuji naučit ten princip, teorii, vidět to live a zkusit a nechat se opravit a pak procvičuju, ne? 
Jó, když děláte nové věci (stopa atp.) a nějakou vyšší úroveň něčeho… ale základní ovladatelnost? 
 

PumaCZ
PumaCZ (78 příspěvků) 05.01.2024, 12:28:41 xxx:xxx.4aa2:9348
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 05.01.2024, 12:07:23

jak budete nahrávat míjení psa se psem, který to nezvládá? 

Uplne staci poridit si hrudni pas a muzete si nahravat klidne kazdou prochazku, pokud je to potreba. Ale v tomto pripade, jako clovek, ktery prave reakci na ostatni psy resil, mohu s cistym svedomim rici, ze tohle neni vubec treba nahravat. Staci problem popsat, ale kolikrat asi neni nutne ani to. Zase jsme u toho, ze clovek pracuje se zonami stresu, kde jsou jasne dane postupy a pravidla, jak v nich se psem pracovat. Clovek musi pochopit zakladni principy a pak podle nich postupovat. Celkove se tyhle kurzy snazi, aby byl kazdy schopny samostatne a bez pomoci se psem pracovat v jakekoliv situaci. 

Koncepty nejsou o vycviku, ale vzajemnemu porozumeni si se psem. 


Normálně přece cvičím každý den. A cvičák je o tom, že mě tam naučí, co dělat mám a já to pak trénuju v praxi.

Jenze neni cviceni a cviceni. Koncepty jsou hra - se psem si hrajete a posilujete tak body, ktere u sveho psa posilit potrebujete. U nas napriklad to, aby byl sam schopny se odpoutat od neceho, co ho dostava do nervicku. A hlavne chcete dosahnout toho, aby se pes naucil tohle delat uplne samostatne, bez jakekoliv intervence psovoda. Proste ho v podstate ucite myslet sama za sebe :) Rekne te mi, na kterem cvicaku se tohle uci :)) 

A opet zminuji, ze tento styl vychovy psa je o tom, abyste se naucila, jak se psem pracovat i ve slozitych situacich, aniz byste potrebovala toho nekoho, kdo vam bude rikat, co mate delat :)) 

Neexistuje jeden nadrilovany univerzalni postup, podle ktereho se ridite. Ucite se principu a podle nej a na zaklade konkretni situace prichazite s resenim, jak sveho psa v te konkretni situaci podporit. A to je to, proc to funguje :) 

Ale chapu, ze pro “starou skolu” je tohle dost nove a nezname. Sama jsem byla jeste do doby pred dvema lety zastance “prace kontrastem” a o pozitivce nemela valne mineni. Ale Hachi me donutil dale se vzdelavat a hledat jine cesty, aby nam obema spolu bylo co nejlepe :) 
 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.