Aktuálně: 4 870 inzerátů174 734 diskuzních příspěvků17 756 uživatelů

Psí vnímání

Sarah01
Sarah01 (1559 příspěvků) 18.01.2024, 09:32:12 xxx.xxx.11.197

Taky hodně používám gesta, ale v loveckým výcviku to není na škodu, spíš naopak. Pes se tak naučí být víc v klidu a sledovat páníka. Aspoň mně to vyhovuje.

Zrzavci
Zrzavci (2878 příspěvků) 18.01.2024, 09:32:21 xxx.xxx.226.6
Sarah01:

To by znamenalo, že když si dovezete štěně ze zahraničí, že nebude rozumět? Toho jsem si zatím nevšimla, ale zkusím se zeptat kamarádky, jestli měla se štěnětem po dovozu problém.


Sarah - já jsem si skorem jistá, že jedna z potíží s Tali byla v tom, že byla cizojazyčná - přijela sem z polský chs. Jistě hlavní  příčiny jejího chování jsou jinde, ale tohle v tom určitě hrálo taky roli. K nám se sice dostala až poté, co byla v několika jiných rukách, takže už počeštěla, ale obávám se, že na to, že pes nerozumí, ty zelený mužici, co s ní mlátili na vodítku o zem /na vlastní oči jsem viděla, jak to hovado zavelelo Dáááun, protočilo ji na vodítku a třísklo s ní o zem se slovy, tohle je povel na kterým si trvám, že to evidentně ten pes neumí, mu uniklo/, nebrali vůbec v potaz.

Zrzavci
Zrzavci (2878 příspěvků) 18.01.2024, 09:43:17 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Sarah01 z 18.01.2024, 09:32:12

taky mám v terénu radši gesta - třeba na vysoko zvednutou ruku nad hlavou psi reagují supr při přivolání. Když písknu pro pozornost a poté zvednu ruku, nebo rukou dám gesto lehni. 

Jinak,  mně se třeba u povelu vstaň osvědčilo to protáhnout na FstáÁÁň. Stejně znělé sedni/ lehni taky odlišuju. Buď sééédni, nebo tím anglickým sit - podle toho, co kterýmu psu líp vyhovuje. Pro vysílání jsem si odlišila Pravá a Doleva, protože levá by znělo podobně. 

Zrzavci
Zrzavci (2878 příspěvků) 18.01.2024, 10:07:07 xxx.xxx.226.6

Ale ještě k tomu to psala Ph slovo vs. gesta. sice ne tak sofistikovaně, jako to dělají na táborech, ale taky doma procvičuju semo-tamo povelování bez gest, nebo zády ke psu.  Tam je ftipný, že mi Rumouš dycinky předsedne šejdrem. Ale tak u nás je to fučík, nejedem na přesnost.

Ronja s motejlem (neregistrovaný) 18.01.2024, 11:17:27 xxx.xxx.119.6

TAK  já měla TAKové šikovné, plevelné slovíčko TAK. Začalo to  -  TAAK je šikovnej pejsek. Pak třeba TAK jdeme, TAK můžeš. 

Takže na TAK mi pes krásně vyrážel vpřed🙈. Měla jsem si dát na krk EO, odnaučila bych se to rychlejc. Gesta používám taky, mně i přišlo, že to může být fajn do budoucna, kdyby pes ohluchl, venku se nemusí nějak nahlas, když je třeba odložen.

Povelování zády děláme občas taky, mno to občas bývá “vtipný” - dobrá věc.

keriton
keriton (477 příspěvků) 18.01.2024, 11:22:16 xxx.xxx.80.121
Odpověď na příspěvek uživatele Ronja s motejlem z 18.01.2024, 11:17:27

Jéé, a jak se pak člověk snaží používat jiný slova, a za chvíli zjistí, že se pes přeučil na ty jiný slova… a takhle pořád dokola 😀 

Já si právě říkám, že by mi nevadilo některý cviky doladit i bez gest, prostě aby byl pes schopen to vykonat, i když mám třeba zrovna plný ruce.

Sarah01
Sarah01 (1559 příspěvků) 18.01.2024, 11:24:53 xxx.xxx.11.197
Ronja s motejlem:

TAK  já měla TAKové šikovné, plevelné slovíčko TAK. Začalo to  -  TAAK je šikovnej pejsek. Pak třeba TAK jdeme, TAK můžeš. 

Takže na TAK mi pes krásně vyrážel vpřed🙈. Měla jsem si dát na krk EO, odnaučila bych se to rychlejc. Gesta používám taky, mně i přišlo, že to může být fajn do budoucna, kdyby pes ohluchl, venku se nemusí nějak nahlas, když je třeba odložen.

Povelování zády děláme občas taky, mno to občas bývá “vtipný” - dobrá věc.


Jj, kdysi v dávných dobách mi první výcvikářka říkala, že TAK zásadně nepoužívat. 😄

Ronja s motejlem (neregistrovaný) 18.01.2024, 11:58:23 xxx.xxx.119.6
Odpověď na příspěvek uživatele Sarah01 z 18.01.2024, 11:24:53

TAK nám (ženským) pan výcvikář koukal na zadek, TAK tohle nám asi zapomněl vysvětlit😁.

Doufám, že si to zapamatuju a s dalším psem budu vědět, že takhle radši ne e.

sutrik
sutrik (317 příspěvků) 18.01.2024, 18:49:41 xxx.xxx.161.25

Zlatá sranda poslušnost pro “veřejnost” v rally obedience.  Nemusím mít přesně daný postoj, můžu se ke psu naklonit, pomoci gesty a chválit a chválit. Dokonce jsou na určitých místech i při zkoušce povolené pamlsky. Ta pochvala dělá strašně moc, je vidět, že to pesanku baví. 

I to, že v RO nemusím řešit přesné sednutí, chůzi u nohy, je velká tolerance pro provedení cviků, je pro mě fajn. Pro ty, kteří se věnují sportovce a obedience, to může být až degradace poslušnosti.

Na sportovku bychom teď ani jedna neměla. Stylem projevu ani psychicky.

Ph (neregistrovaný) 18.01.2024, 23:49:05 xxx:xxx.2a0c:7504
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 18.01.2024, 09:43:17

tak pokracujeme 🙂 

mně se třeba u povelu vstaň osvědčilo to protáhnout na FstáÁÁň

dlouhy protazeny povel znamena  - dlouhy a protazeny pohyb psa. Takze pokud chci rychlou reakci - nehodi se to. hodi se znely kratky povel….ale chapu pointu 🙂

pouzivani posunku neni nic spatneho, tak jako to, ze  nekoho nebere sportovka. Vytahla jsem sportovku jen jako potvrzeni nekterych svych vyroku 🙂 

uplne rozumim tomu, ze je to pro mnohe i nepochopitelne, ze to jineho muze i bavit.

Nekdo tu psal, ze nechape tu jednotnou povelovou techniku. ze proc to tak je… cilem sportu je porovnavat vykony. A dat vsem co nejvic podobne podminky - a zaroven by mela vyniknout i souhra se psem, jakym zpusobem je uceny - jeho projev pri cviceni -  a vrozene vlastnosti psa. Tohle je jen dalsi ztizeni, aby vynikly rozdily.

Kdyz naucite psa spatne nejaky povel/chovani, mate dost zavrene dvere dal. jen velmi omezene muzete zacit znovu, ucit to nanovo. To je totiz obyvkla naprava tam, kde  udelate chybu.  

ale i v tomhle rezimu se s temi povely delaji opravdu kouzla. z aportu je port, ze stuj  - tuj - a ten pes to bere jako dva ruzne povely.

proto mam probem jen odkyvat, ze pes neco neslysi a neco jo. 

i jste me donutili si o tom sluchu psa neco zase nacist - a pro me novinka je, ze pes umi primo pri prijmu fitrovat zvuky. soustredit se na jeden konkretni zvuk. to jsem nevedela, ale zapadl mi dalsi kaminek do mozaiky. 

aneb dalsi poucka z treninku -nejrychlejsi reakce na povel  od psa je ve chvili, kdy na nej ceka, kdy uz uz zazni a chce ho udelat.

sutrik
sutrik (317 příspěvků) 19.01.2024, 07:41:30 xxx.xxx.161.25
Odpověď na příspěvek uživatele Ph z 18.01.2024, 23:49:05

Myslíte, že stejné povely ve sportovce jsou z důvodu porovnání výkonu? Tenhle důvod mě nenapadl. I když mi připadá zvláštní vzhledem k tomu, že není nařízený způsob výcviku - jestli trestat, kolik chválit, jakým způsobem… To projev podle mě ovlivní víc než to, jestli se používají stejné nebo jiné slovní povely.

Myslela jsem si, že je to z důvodu, že kdysi byla jen pracovní kynologie. A tam bylo žádoucí, aby byl psovod nahraditelný jiným. Tak se používali i stejné povely. A sportovka to jen převzala. Ale proč by ne, nevidím do toho. A že mě důvod porovnání výkonu nenapadl, neznamená, že to tak není.

Anonymní (neregistrovaný) 19.01.2024, 08:12:00 xxx.xxx.70.136

ahoj podle me zkusenosti kdyz sem rekla lehni tek si lehnul a nepletlo se mu to samozrejme si mylim ze by tam pohl byt naznak ruky.A ješte k tem samohlaskam doslechla sem se že pes by ve jmene mel mit sykavku jako např. ž,č,š,ř atd. lepe na to slysi nez např.Neli to splyva ve vete ale to je muj nazor.

megi-the-pes
megi-the-pes (2224 příspěvků) 19.01.2024, 08:12:46 xxx.xxx.124.17

Tak žádný sport - ani u lidí - nemá nařízený způsob učení, tréninku. Jen zakázaný - asi doping. 
Stejné povely mi přijdou logické, určitě to tak je i v jiných jazycích. Když vidím, co mi dělá pes - my samozřejmě nic neumíme, ale když jsme se učili sedni lehni a jdi u mě a pomalu a běžíme, tak já jak blbá to říkala takto po sobě a pes se to naučil nazpaměť. A kdyby ten pes na závodech to dělal z paměti, ne po povelu? Tak to znamená, že neumí povel/cvik, ale že se naučil básničku. Ono to má tak nějak porovnat, že kdykoli řeknu psovi - sedni - tak si sedne, ne že si sedne, protože sedni přichází po deseti krocích.
Všichni musí mít stejné podmínky, stejné zadání - jak pes reaguje po tomto povelu. Po tomto, ne po jiném znění.
Co udělám, když mi někdo řekne - posaď se u nás. Si nějak sednu do křesla třeba, si dám nohy nahoru, že jo, to nemá přesné provedení, zadání. A když řeknu psovi - sedni? Všichni ví, jak to provedení vypadá.

Souhláskám a samohláskám nevěřím. Měkkým a obojetným - některým - ano. To jsou výrazné věci, sykavky atp., to je výrazné. Napadlo mě, jestli si pes neplete sedni lehni kvůli tomu, že tyto povely vydávám po sobě, očekává to, naučila jsem to špatně.

Ph (neregistrovaný) 19.01.2024, 08:19:13 xxx.xxx.80.147

prapuvod sjednocenych  povelu jednoznacne ma zaklad ve vojenskych pozadavcich na psy.

Jen od te doby se ta pravidla uz mnohokrat menila - a cela koncepce sportu je uz uplne nekde jinde. Ale tohle zustava…a  “jen” povelum se dava cim dal tim vetsi vyznam pri hodnoceni. Ne, ze vylozene nesmite pouzit posunek tam, kde je povolene jen slovo, ale nesmite ani telem naznacit pomoc. Zopakovani povelu je velká bodova srazka. Pouzitim 1 nespravneho povelu se muzete diskvalifikovat. To jsou veci, ktere u vojenskych psu asi nikdy nikdo neresil…a ve sportu to rozhoduje o vysledku. 

Absolutne nepisu, ze to je nebo neni spravne, jak to je ted ve sportovce. Jen - ze je to tak tezsi. O dost. A ze to souvisi s tematem jak pes vnima zvuky🙂 

Jestli nekdo ma vymakane, co se psem (ne)funguje pres pismenka, tak je to prave sportovka. Protoze s tim musi pracovat 🙂

Zrzavci
Zrzavci (2878 příspěvků) 19.01.2024, 10:36:47 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Ph z 18.01.2024, 23:49:05

uplne rozumim tomu, ze je to pro mnohe i nepochopitelne, ze to jineho muze i bavit.

nee, vůbec, já tomu rozumím, fšak jinýho zase nebudou bavit krávoviny, který učím psy já, jako třídit odpad, zavírat linku a tak jako podobně. Důležitý je, aby pes něco dělal, toť mé heslo. Já nejsem cvičákový typ, jsem navíc chaotik a to s nějakým výkonem prostě nejde dohromady - já se divím vůbec, že mám ty čokle nějak vychovaný😀 . Mně by se třeba líbila stopa, ale na to musí mít čék habakůk času, trpělivost, znalostí a tak jako podobně. Tak si ji šolicháme po svým.  Zkoušku jsem skládala jednou jedinkrát, z hecu, z legrace a byla jsem spokojená, že nás rozhodčí vychválila a dostali jsme palbu bodů, ale na opravdový cvičení, na to nemám. Ale obdivuju každýho, kdo je schopen rozumnou cestou se psem/psy dojít výledkůch. 

dlouhy protazeny povel znamena - dlouhy a protazeny pohyb psa. Takze pokud chci rychlou reakci - nehodi se to. hodi se znely kratky povel…

ha, nenapadlo, vůbec, přišlo mi  když kdysi můj první ohař právě, že na krátké vstaň nebyla od něj taková reakce jak jsem chtěla, tak jsem si to zvýraznila tím protažením. to pak vnímal. Dík. Možná blbě mluvím-to taky si lidi neuvědomí často asi, u nás je to naštěstí jedno, jakou rychlost tady u toho povelu máme, ale zajímavý, díky.

Nekdo tu psal, ze nechape tu jednotnou povelovou techniku. ze proc to tak je… cilem sportu je porovnavat vykony.

mně to smysl dává, je nějak dané, jak má cvik vypadat a i jak se má jmenovat. Je to i pro rozhodčího .

Sarah01
Sarah01 (1559 příspěvků) 19.01.2024, 10:56:10 xxx.xxx.11.197
Anonymní:

ahoj podle me zkusenosti kdyz sem rekla lehni tek si lehnul a nepletlo se mu to samozrejme si mylim ze by tam pohl byt naznak ruky.A ješte k tem samohlaskam doslechla sem se že pes by ve jmene mel mit sykavku jako např. ž,č,š,ř atd. lepe na to slysi nez např.Neli to splyva ve vete ale to je muj nazor.


Mám Julinku, nic takovýho tam není a na zavolání slyší velice dobře, rozhodně přiběhne vždy rychleji, než ti zbývající dva, kteří ve jméně to R mají.

Zrzavci
Zrzavci (2878 příspěvků) 19.01.2024, 11:01:36 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Sarah01 z 19.01.2024, 10:56:10

My máme tu Tali. 

Musím poctivě říct, že na Tazzy, Tališi slyší líp než na tu prostou Tali. 

A já se celou dobu co ji máme snažím ji dovést k tomu, že úplně nejlepší je, když uslyší Talinkooo. Je to z jedinýho důvodu - celých těch osm let se ji snažím změkčit, přeprat ten tvrdej začátek. 

Když má svoje dobrý období, bývá po Talinkoooo krásná reakce a mě to hřeje, ji takhle vidět,   když má to druhý období, můžu si Talinkuuu narvat do trenek a musí přijít nejdřív Tališi a když ta nemá úspěch, přichází Tazzy.

megi-the-pes
megi-the-pes (2224 příspěvků) 19.01.2024, 11:12:59 xxx.xxx.124.17
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 19.01.2024, 11:01:36

A já bych se na slova vybodla a zkusila ukázat rukou nebo zvuk, co s lidmi nic nemá. Když na ni furt řvali. Protože výcviku nerozumím, takže bych opustila slova a vzala třeba pískací hračku. Akorát teda by asi přiběhlo dalších 20 psů… ale tak… 🙂

Sarah01
Sarah01 (1559 příspěvků) 19.01.2024, 11:50:50 xxx.xxx.11.197
Zrzavci:

My máme tu Tali. 

Musím poctivě říct, že na Tazzy, Tališi slyší líp než na tu prostou Tali. 

A já se celou dobu co ji máme snažím ji dovést k tomu, že úplně nejlepší je, když uslyší Talinkooo. Je to z jedinýho důvodu - celých těch osm let se ji snažím změkčit, přeprat ten tvrdej začátek. 

Když má svoje dobrý období, bývá po Talinkoooo krásná reakce a mě to hřeje, ji takhle vidět,   když má to druhý období, můžu si Talinkuuu narvat do trenek a musí přijít nejdřív Tališi a když ta nemá úspěch, přichází Tazzy.


Tak já taky často volám Julikoooo 😄


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.