Aktuálně: 4 905 inzerátů174 734 diskuzních příspěvků17 756 uživatelů

Psí vnímání

Zrzavci
Zrzavci (2878 příspěvků) 19.01.2024, 11:58:14 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Sarah01 z 19.01.2024, 11:50:50

No však, je mi to bližší. Na všechny volám měkčí formou jejich jména, tu “tvrdší” si nechávám na moment kdy je to nutný.  Ale s Tali je to prostě složitější.

Zrzavci
Zrzavci (2878 příspěvků) 19.01.2024, 12:00:22 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 19.01.2024, 11:12:59

gesto nepomůže, když má hlavu jinam - v myší díře třeba, to můžu mávat jak větrnej mlejn a je mi to platprtný, jak by řekla moje máma. Ona není pes, který Ti věnuje pozornost. Zvuk hračky nechci, protože pes přiběhne a ty mu ji buď nedáš -když někdo používá takový to pískátko z hračky - a to je mi nefér, a nevím, zda to pak inteligentní pes neodmávne, když se nakonec k té hračce, nedostal a nebo mu hračku dám, jako odměnu, ale musí to být pes vyloženě hračkovací, a to Tali není.  hračky jo, ale dýchat za ně nebude. ani moc za žrádlo. Jen za svobodu . Volno jako odměnu pochopitelně používám, kdy ji naopak do toho prostoru sama vystřelím, aktivně ji vybídnu ať letí, ale zase je to o tom, že to není odměna jako odměna, pes , když bude chtít si to volno udělá 😀

Kilian
Kilian (969 příspěvků) 19.01.2024, 12:01:13 xxx.xxx.129.223
Odpověď na příspěvek uživatele Ph z 18.01.2024, 23:49:05

…na sedni mám SEĎ, na lehni LAHNI,na stůj TŮJ, ale tohle mám pouze u odkládáni za pochodu, jinak u nohy a přede mnou normálně povel LEHNI, SEDNI , VSTAŇ 

Ph (neregistrovaný) 19.01.2024, 12:56:18 xxx.xxx.80.147
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 19.01.2024, 12:00:22

když někdo používá takový to pískátko z hračky - a to je mi nefér

strasne, strasne se tu motaji temata 🙂

povel nema lakat / klamat psi ocekavani, nema vyhrozovat, nema chvalit - ma to byt JEN pokyn. vsechno ostatni okolo - vlastne psovi ztezuje uceni a pochopeni. 

A to vubec neznamena, ze nemam psa chvalit, nebo ho nemuzu okriknout - jen kdyz to prestanete delat “povelama”, zjednodusi se vam spolecny zivot. 

jak uz jsem psala mnohokrat - pes si poradi v komunikaci s nami vlastne se vsim a je strasne odpoustivy.  klidne muzu sislat na psa jeho jmeno v tisici podobach a on -vetsinou prijde a ma nas rad - a clovek ma pocit, ze to tak funguje vseobecne. Nez narazi kosa na kamen 🙂

Proc funguje pistalka lepe nez zavolani na psa? protoze piska porad stejne.  ale co se deje po pisknuti - to je uplne jina pohadka pak uz 🙂 a az ta souvisi s motivaci, odmenou a trestem 

Zrzavci
Zrzavci (2878 příspěvků) 19.01.2024, 13:11:58 xxx.xxx.226.6

povel nema lakat

no a proto mi nejde pochopit to pískátko z hračky. Většina našich psů zbožňuje pískavý hračky a jestliže bych k přivolání použila tenhle zvuk, tak mi to přijde právě jako lákání. a navíc pak tu hračku nepoužije. Ten zvuk z pískátka bych mohla používat jen, kdyby nedostávali pískací hračky. Zatímco píšťalka, kterou používám to je věc čistě spojená s povelem. Případně  je to signál k hře na bab-odlišitelný od ostatních druhů písknutí. A pak na tu hru taky ale skutečně dojde.

megi-the-pes
megi-the-pes (2224 příspěvků) 19.01.2024, 13:53:02 xxx.xxx.124.17

Jo, já to chápu, hračka je blbá, protože ostatní psi. Ale nemá to být lákadlo. Je to povel; oznámení, co chcu po psovi. Někde jsem viděla chrastítko. Nebo píšťalka. Prostě něco, co je úplně jiné, než jsem dělala dosud a taky to nemá mou intonaci a zní to furt stejně. 
S Tali je to těžké. Myslím, že pro kolemjdoucí by se mělo říct, že je opravdu jiná, nejen skrz plemeno. A kdyby byla u někoho jiného, tak by takto daleko nedošla.

Já teď řeknu - Megy - a přijde kocourek. Ale jenom ten malinkej. 

Zrzavci
Zrzavci (2878 příspěvků) 19.01.2024, 14:01:34 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 19.01.2024, 13:53:02

ale nejen ostatní psi. Ona sama miluje pískací hračky. pak to podle mě lákadlo je. Ona očekává hračku - tu nemám a očekává i hru, tu jí dát nemůžu, protože hračku nemám.

Mohla bych to použít pouze v případě, že by ten zvuk neměla s hračkou spojený, ale to má. Chrastítko, jo, ale je to naprd, je to tichý, píšťalku používám už roky u všech psů.

Ono to není s ní pořád těžké. Má i dobrý období a to pak já furt slavim a jsem v lihu 😀 . ona by navíc potřebovala být jeden pes jednoho majitele. Je to s ní výrazně jiný,  než u ostatních, když ji člověk vezme ven samotnou. A na druhou stranu ona ty psy potřebuje, bez nich by to nebylo ono. Ona je pes protikladů - potřebuje pracovat, ale ………nemá na to-buňky ano, ale nemá na to něco vevnitř. A leckdy na to nemá ani chuť.  Vychovaná je tak, že když s ní člověk půjde a nebude po ní nic chtít, bude se ho držet, bude počítat myši a vrátí se s ním domů. Ale nepotřebuje člověka, nemá uvnitř sebe zájem o jakoukoliv interakci, co z ní pravděpodobně vytloukli a já u ní nenašla cestu, jak ji nadchnout - skutečně a trvale nadchnout pro společnou činnost, práci i zábavu. Někdy se mi to podaří nahodit a pak je to skvělý.

 No a když má dobrý období- tak je to skvělej pes.

Sardullah
Sardullah (983 příspěvků) 19.01.2024, 15:43:44 xxx.xxx.221.216

No tak tohle téma jsem si měla přečíst, když manžel naší malé Gaelin z Jizerského pekla vymyslel jméno Gina… a pak mi furt říkal, že si myslí, že by měla alespoň slyšet na jméno a já mu říkala, že ona na jméno slyší, ale prostě na to sejří a teď si říkám, jestli jsem jí chudince nekřivdili, třeba jen neslyší ta písmena z čeho má poskládaný jméno. 

Ph (neregistrovaný) 19.01.2024, 20:53:26 xxx:xxx.2a0c:7504

třeba jen neslyší ta písmena z čeho má poskládaný jméno

😄😂 taky tu zpytuju svedomi, jestli ta celozivotni ignorace, kterou mi neustale predvadi moje fenka - neni vlastne moje chyba - ze jsem ji blbe pojmenovala 😂

Ted uz je teda ve veku, ze muzu rikat -  uz na to ma narok a muze  😀 tak uz ji ani to jmeno menit nebudu 🤣 

Me vlastne ani nenapada lepsi jmeno pro ni - kdyz ignoruje prvni i vsechny dalsi slabiky a vsechna pismena i znaky - vcetne otazniku a vykricniku😂

Sardullah
Sardullah (983 příspěvků) 19.01.2024, 21:08:19 xxx.xxx.221.216

Za mě nej jméno, co jsme předchozím fenám mohli dát je Sára… neboť je tam i sykavka i vrčivka, chtěla jsem tak pojmenovat i Ginu, ale manžel z pietních důvodú po odchodu naší Sáry nechtěl. No ale když se nad tím tak zamýšlím, že Gina by sejřila i na jméno Sára. No a zpětně musím říct, že jsme jí měli asi dát jméno Páreček… protože když jí volám ze zahrady dom, tak volám “Ginuško, pojď si pro páreček” a na to docela slyší.

megi-the-pes
megi-the-pes (2224 příspěvků) 20.01.2024, 08:13:04 xxx.xxx.124.17
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 19.01.2024, 21:08:19

A ten párek ona sní? To bych do ní neřekla. Já být jí, tak nejdu. Nejdu. Počkám na svíčkovou. 

Sardullah
Sardullah (983 příspěvků) 20.01.2024, 14:32:00 xxx.xxx.189.104
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 20.01.2024, 08:13:04

Jó…páreček nebo šunčičku…to ona si dá, ale i tak je to celé přivolání ze zahrady o tom, jestli se madam uvolí a skutečně se jí domů chce. Jako z mého pohledu s mojí pasteveckou potvorou mi fakt přijdou úsměvné rady typu “ připněte psu couračku a pak si to přivolání vynutíte”….aháááá a když má couračku a já si chci to přivolání vynutit, tak co udělá madam, když fakty nechce…lehne si a pokud je potřeba, tak se ještě přetočí na záda…aháááá a jak potom přinutíte fenu, která váží dost přes padesát kilo, aby přišla…nijak…to tak max k ní dojít, máchat jí před čumáčkem tou šunčičkou popř. párečkem a sladce říkat “Ginuško, podívej šunčička…honem pojď domů”…a v duchu se modlit, aby se madam chtělo….kanimůra jedna bílá, má jediný štěstí, že je to pastevec a tedy na ní spoléhám, že kdyby přišel bubulák, tak mě nedá a bude se za mě rvát jako eskymáckej pes…a tak ta pozitiva převažují nad těmi jejími manýry…😉

Jo a jinak…Kanimůro jí říkám furt…jméno obsahuje vrčivku a ani to madam neslyší...tak ono je to celkem jedno. A povely??? Jako já nevim, asi jsem kynologický tele, ale pesani mi nejlépe fungují na gesta…kolikrát řeknu sedni a dokud nepřidám gesto rukou, tak si nikdo nedřepne….a když řeknu lehni, tak to teda Gina tohle složení písmenek nepobírá…protože vždycky nejdřív zkusí podávat packu…tak nevím, buď je hluchá a nebo si říká, že podat pac je jednodušší způsob, jak ze mě vymámit piškot, než si lehat…jako koukej dávám pac a ještě se tvářím roztomiloučce…no ale já jsem řekla lehni…ahááá, tak ty chceš druhou packu, jasně tady je, to jsem poslušná, viď a teď naval ten piškot….😴

hmn
hmn (1029 příspěvků) 20.01.2024, 15:14:48 xxx.xxx.3.42

“lehne si a pokud je potřeba, tak se ještě přetočí na záda”

přesněěě! 😄

a proto je tak fajn postroj s úchytem, za který si madam zvednu a poodnesu jak ten kufr 😎
a ruku v ruce s ryze pozitivním “jdeme” za pamlsky to směřuje k dokonalé ženě 😄

Sardullah
Sardullah (983 příspěvků) 20.01.2024, 16:45:44 xxx.xxx.189.104
hmn:

“lehne si a pokud je potřeba, tak se ještě přetočí na záda”

přesněěě! 😄

a proto je tak fajn postroj s úchytem, za který si madam zvednu a poodnesu jak ten kufr 😎
a ruku v ruce s ryze pozitivním “jdeme” za pamlsky to směřuje k dokonalé ženě 😄


56 kilo živý váhy, která NECHCE  a tudíž je ještě těžší, to teoreticky můžu táhnout za postroj po zemi, ale do baráku mám 2 schůdky, o který se zaseknu a když se madam nezvedne, tak jí mám jen dotaženou k domovním dveřím. Jako vidím její reakce, když jí Matýsek táhne za kůži na krku nebo nedejbože za ucho ležmo po dvoře..a ona leží a nic, kdybych nezasáhla já, tak jí snad za to ucho potáhne přes celej dvůr a taky se dámička nezvedne, takže že bych jí zvedla v postroji, když nechce je sci-fi. Zaplať pánbůh, že takovýhle brikule dělá jen doma na dvoře, při představě, že by se mi venku někde svalila a jakože já nikam nejdu a ne a ne a ne, tak nevim…to ona je schopná i měnit aktivně těžiště tak, aby když jí začnu zvedat to prostě nešlo…a jako sranda možná chvíli, pak už by začala býti načuřená, ani nechci pomyslet, že by měla totál zásek….

Takže úkol zní jasně, přesvědčit potvoru pyrenejskou, aby konala dobrovolně…popř. dobrovolně po nějakém přemlouvání a mňamkózní motivaci…obecně můj problém s Ginou je ten, že se sice vzájemně hodně milujeme, dnes už můžu říct omega hodně, ale zároveň ten vztah není taková hitparáda, jako jsem měla s předchozími psy…prostě aby dělala vše jen pro mé krásné oči….jakože proč, krásné oči má přeci jen Gina a tak všichni musí dělat vše pro její krásné oči….

Ale zase na druhou stranu, co bych tady pak psala za veselé historky z natáčení…to bych psala pouze “mám berňušku a ten jé tááák hodnej a tááák poslušnej”…to by byla nuda přeci😜

hmn
hmn (1029 příspěvků) 20.01.2024, 16:58:34 xxx.xxx.3.42

“že by se mi venku někde svalila a jakože já nikam nejdu a ne a ne a ne,”

tak přesně takhle to máme my😄

“…prostě aby dělala vše jen pro mé krásné oči….jakože proč, krásné oči má přeci jen Gina a tak všichni musí dělat vše pro její krásné oči….”

Sardullah, z Ariba vždy vyzařoval názor “všichni mě máme rádi…”
koukám, že tento světonázor bude taky plemenný znak 😎

lupus4
lupus4 (654 příspěvků) 20.01.2024, 17:02:48 xxx.xxx.205.61

tak já používám lehni, jen když mu potřebuju vyfénovat nebo vyluxovat břicho (po lehni následuje hají - kdy si ho převaluju jak je třeba z boku na bok či záda ) obojí má rád viz. “ošetření se souhlasem” 👍 což mi přijde jako 2. NEJužitečnější věc (hned po 99,9% přivolání) k spokojenému soužití 😉

Doron
Doron (1823 příspěvků) 20.01.2024, 18:35:57 xxx.xxx.162.126

Lehni je hodně důležitá dovednost . Je to taková stabilní poloha. 

Po jidle" lehniii a spinkej"( to znameá , že se mají někde poskládat a zůstat v klidu) protože psíci mají po večeři tendenci hrát si a dělat hodně akrobatický kousky a bojím se torze žaludku,  Před odchodem “lehni a zůstaň” ( to znamená, že mají zůstat na místě které jim ukážu), totéž v hospodě pod stolem nebo ve vlaku v první třídě pod sedadlem, aby si psa nevšimnul průvodčí 😊.

Pak rychlé “LEHni”, když se pes někam řítí a potřebujete ho zastavit  nebo by Vám, nedej bože, zůstal třeba na druhé straně silnice a jelo auto.

A přesně, jak píše Lupus, při dlouhém česání Framíka  se “lehni a hajá” taky velmi hodí.

A ještě používám doplňkový pokyn (polož si ) “ hlavičku”, když chci, aby se psi uvolnili a odpočívali, když už leží. 😅

keriton
keriton (477 příspěvků) 20.01.2024, 19:34:04 xxx.xxx.80.121

Zase jsou psi, kteří nelehají rádi, ono je to takové “nebezpečné” si jen tak někde lehnout, navíc to vyžaduje víc energie, kdyby bylo potřeba rychle vystartovat. Aspoň tak to vnímám u Finna. Předchozí pes toto neřešil, lehal v pohodě a taky uměl z lehu rychlé starty.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.