Aktuálně: 4 871 inzerátů174 815 diskuzních příspěvků17 756 uživatelů

Psí vnímání

Morávka (neregistrovaný) 17.01.2024, 12:38:58 xxx.xxx.11.23

dobrý den,slyšela jsem hypotezu že psi nevnimaji všechna lidská písmena,údajně některá snad vůbec neslyší pokud to je pravda mohlo by toto hodně změnit postoj k výchově psů, jejich povelům atd.Víte o tom někdo z vás víc do hloubky?

Sarah01
Sarah01 (1567 příspěvků) 17.01.2024, 13:02:15 xxx.xxx.11.197

Já si myslím, že je to naprosto jedno, jestli psi nějaké asi spíš hlásky nevnímají. Protože je úplně jedno, jaký povel použijete, ale záleží na tom, jestli pes ví, co po něm chcete. Pokud nebudete se psem chodit na zkoušky, které předepisují určitý povel, aspoň v loveckém výcviku to tak je, tak kupříkladu k přivolání můžete třeba používat “blbečku pocem” , příp. časem zkrátit na “bečkucem”. 😉

Varaxi
Varaxi (497 příspěvků) 17.01.2024, 13:10:09 xxx.xxx.191.80

Nojo, taky jsem to slyšela - že psi dobře vnímají sykavky a vrčivé hlásky r a ř, ostatní hůře a b, m a p neslyší prý vůbec. 
Je-li to pravda a jak na to přišli, kdo ví. 

keriton
keriton (478 příspěvků) 17.01.2024, 13:44:01 xxx.xxx.80.121

To by mě celkem překvapilo, že něco neslyší vůbec. Myslela bych, že pes vnímá nejvíc to, na co je naučen, že je důležité, aby vnímal.
Faktem je, že většina důležitých slov obsahuje více písmen, takže možná některá vnímá víc a některá míň. 
Takže třeba takové “to si děláš p*del” pes bezpečně slyší a reaguje na to…. ( 😀)

Sarah01
Sarah01 (1567 příspěvků) 17.01.2024, 13:47:53 xxx.xxx.11.197
Varaxi:

Nojo, taky jsem to slyšela - že psi dobře vnímají sykavky a vrčivé hlásky r a ř, ostatní hůře a b, m a p neslyší prý vůbec. 
Je-li to pravda a jak na to přišli, kdo ví. 


Jj, takzvaný všeobecný povel, jedno jadrnější slovíčko a pes na výcviku pracuje jak hodinky 😄

assil
assil (1517 příspěvků) 17.01.2024, 13:58:54 xxx.xxx.121.3

Píše o tom Šusta v jedné knížce, že někteří psi slyší jen souhlásky a jiní samohlásky a někteří neslyší některá písmena a někteří reagují na záčátek slova a jiní na konec a je tam i návod jak si otestovat svého psa. Já třeba vím, že můj pes blbě slyší K a L a proto taky jsme asi zápasili s povelem Ke mně a se jménem, ve kterém má L i K.

A podle testu je souhláskový a reaguje na začátek slova.

Co si pamatuju, bylo tam třeba, že místo SEdni se řekne SEdlo nebo jenom EI a tak.

assil
assil (1517 příspěvků) 17.01.2024, 14:01:19 xxx.xxx.121.3
Odpověď na příspěvek uživatele Sarah01 z 17.01.2024, 13:47:53

Tak ono třeba ani Finové nerozlišují B a P, protože prostě B nemají. 😀

Nedávno jsem slyšela rozhovor s nějakou expertkou přes učení se dětí jazyku a tam říkala, že dítě si jazyk naposlouchá už v břiše a pak mimino brečí podle tónu daného jazyka a byly tam ukázky a fakt že jo. A že mozek pak už má nastavený na ten jazyk.

Tak psi možná taky.

Sarah01
Sarah01 (1567 příspěvků) 17.01.2024, 14:06:34 xxx.xxx.11.197
assil:

Tak ono třeba ani Finové nerozlišují B a P, protože prostě B nemají. 😀

Nedávno jsem slyšela rozhovor s nějakou expertkou přes učení se dětí jazyku a tam říkala, že dítě si jazyk naposlouchá už v břiše a pak mimino brečí podle tónu daného jazyka a byly tam ukázky a fakt že jo. A že mozek pak už má nastavený na ten jazyk.

Tak psi možná taky.


To by znamenalo, že když si dovezete štěně ze zahraničí, že nebude rozumět? Toho jsem si zatím nevšimla, ale zkusím se zeptat kamarádky, jestli měla se štěnětem po dovozu problém.

sutrik
sutrik (317 příspěvků) 17.01.2024, 14:14:53 xxx.xxx.161.25
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 17.01.2024, 13:58:54

S povelem "sedni" jsem musela přestat brzy po tom, co malá uměla v lehkých podmínkách (čti doma a na 80 % úspěšnosti) “lehni”. Měla jsem pocit, že se jí to plete. Přešla jsem na “seď”, aby počet slabik a konec slova byl jiný. Došlo ke zlepšení - “sedni” a seď" vnímala hned stejně a nenabízela místo toho naučené lehni.

Sarah01
Sarah01 (1567 příspěvků) 17.01.2024, 14:24:16 xxx.xxx.11.197

Hodně lidí používá anglické SIT a nebo místo k noze jen NOHA atd.  Mně třeb afena nechtěla jít do vody na povel APORT, musela jsem si vymyslet jiný povel, naštěstí to zatím nikdo neřešil, naopak třeba na zkouškách vodních prací rozhodčí vyloženě požadoval, že nechce slyšet povel aport.

lupus4
lupus4 (654 příspěvků) 17.01.2024, 14:38:53 xxx.xxx.205.61

myslím, že o “porozumění” významu slova to ale VŮBEC není, 

klidně naučíte psa přivolání na povel uteč, sedni na jabko ….atd…prostě zvuk

to, že "rozumí" slovům předcházejícím různým situacím vyplývá ze zkušeností atd atd…

assil
assil (1517 příspěvků) 17.01.2024, 14:45:21 xxx.xxx.121.3
Odpověď na příspěvek uživatele lupus4 z 17.01.2024, 14:38:53

Jenže ten zvuk slyší každý pes jinak a o to jde. My třeba fakt zápasili Ke mně, pes furt nereagoval, bylo vidět, že nechápe co říkám a když jsem si přečetla tu knižku, přešla jsem na Pocem a bylo po problému.

Podle mě to je zajímavý a zohlednit to při výcviku možná někomu usnadní práci.

Stejně tak lehni s L mu trvalo dlouho se naučil, teď vím, že to je tím L, kdybych to věděla dřív a změnila, naučil by se to mnohem rychleji.

I jméno se učil dlouho a kdybych tohle věděla, mohla jsem ho změnit.

anonymní (neregistrovaný) 17.01.2024, 15:10:34 xxx.xxx.87.55
Odpověď na příspěvek uživatele keriton z 17.01.2024, 13:44:01

Mý psi 100% reagují na slovo "slyšíš!!!???" To vědí, že je zle a snesli by mi modrý z nebe. A promptně splní ten povel, který před tím “neslyšeli”.  Protože po “slyšíš!!!???” následuje nasr.ní - moje, a to nikdo nechce. 

anonymní (neregistrovaný) 17.01.2024, 15:14:44 xxx.xxx.87.55
Odpověď na příspěvek uživatele Sarah01 z 17.01.2024, 14:24:16

Anebo se pes zalekne těch zasyčených sykavek - SSedni,  k nozzze… 

Můj pes má někdy nějaký mozkový galymatyáš a když řeknu k noze, tak jde. Ale k noze mého muže, který stojí opodál. Ale většinou poslouchá pěkně - je to takový zavděčínek.

Naali
Naali (73 příspěvků) 17.01.2024, 18:27:01 xxx:xxx.e41b:1853

Jo, jak je zmíněno výše, píše o tom Šusta, že jsou psi souhláskoví a psi samohláskoví. Já mám asi toho samohláskového a snažím se dávat si pozor u vymýšlení povelů. Po přečtení té knížky jsem konečně dokázala naučit "sedni" a “lehni” bez toho, aby se jí to pletlo. Místo "lehni" jsem začala používat “na zem”.

Sarah01
Sarah01 (1567 příspěvků) 17.01.2024, 18:52:22 xxx.xxx.162.253
Naali:

Jo, jak je zmíněno výše, píše o tom Šusta, že jsou psi souhláskoví a psi samohláskoví. Já mám asi toho samohláskového a snažím se dávat si pozor u vymýšlení povelů. Po přečtení té knížky jsem konečně dokázala naučit "sedni" a “lehni” bez toho, aby se jí to pletlo. Místo "lehni" jsem začala používat “na zem”.


Paráda, zkusím to. 👍 Marně jsem dnes přemýšlela, co u té mojí ADHD potvory použít.

Ph (neregistrovaný) 17.01.2024, 22:52:55 xxx:xxx.9c39:5d20

uff. OK, bude to delsi….aneb pohled z druhe strany, ju? 

Ve sportovce ( mezinarodni zkusebni rad)  je ta povelova technika predepsana. Co jazyk, to jiny zvuk. Aneb poloha sedni je porad poloha sedni i kdyz to nekdo veli jako “sedni” a druhy jako “duduk”. A  vsichni psi na celem svete tem povelum nakonec rozumi. 

btw. Vite, kolik psu v USA “mluvi” cesky? 🙂 Byly prodani jiz vycviceni a amici dal pouzivaji nase povely.

Za me teda - spis nez souhlaskovy a samohlaskovy pes je treba se zamerit na to, aby pokyn se dobre vyslovoval majiteli - a dobre myslim - porad stejne a bez citoveho zabarveni 😄

Kdyz pes povel nezna - nedela, co podle nas ma -neni docviceny - a nepomuzu si, ze ho na psa zacnu kricet. Nerozumi mu. Naopak - s tou emoci prijde casto nechut psa povel provest. Nevi, co ma delat a jeste stres? Nebo si pes sam da k povelu jinou pridanou hodnotu - o kterou nestojite 🙂 Kdo nezna situaci - panecek vidi v dalce ciziho psa a zacne kricet “ke me, ke me” - a pes misto toho, aby prisel, se zacne rozhlizet, PROC ma prijit.  Sam se naucil, ze kriceny povel znamena -bude tam nekde neco zajimaveho 🙂 To pak ma clovek pocit, ze povel nefunguje - ale ten povel za to nemuze. 

V tuhle chvili se opravdu dela, ze se povel zmeni. a uci se ten pozadavek -ale jako novy cvik. Lepe. a to funguje - vic, nez ze zmenim samohlasky za souhlasky. 

A pak pomaha, aby podobne pozadavky meli rozdilnou intonaci. Pokud psovi rikam sedni a lehni stejnym tonem a povely davam ve velmi podobe situaci  - jo, plete se  mu to. A verim, ze pak “placni se na zem” a “sedni” bude pro nej srozumitelnejsi. Ale neni to nezbytne nutne. Jen jednodussi….

Kdo chce vic si s povelama hrat - a ve sportovce si hrajeme s detaily - pes se nauci fakt ledacos. Vsak staci na stejnem slovu zmenit prizvuk a uz je to novy povel 🙂 lehni a lehni pak treba pro psa znamena rozdilny pozadavek.  Porad to pro psa znamena -dej bricho na zem - ale prvni lehni je s fixem na predni nohy - pes leha dozadu, sklapi se dozadu. Druhe, ze si ma lehnou s fixem zadnich - posouva predni nohy dopredu.  ( pro nepratele buzerace psu dodavam, ze tohle cviceni psi miluji, neb u toho zkrmite tuny kokin ) 

Jenze je tu jeste jedna dulezita okolnost. Vetsina domacich psu posloucha nejen slovni na povely, ale hlavne na smes pokynu - povel, posunek a situaci -tj. nezna JEN ten slovni povel.  a pak zase se nekdy muze stat, ze pes neslysi neco. a pritom jste treba jen k tomu povelu zaroven i nepohli rukou - a i kdyz budete prisahat, ze to urcite nedelate -delate - a psa mate vlastne pak nauceneho na tu ruku a ne na slovo… Oni ti psi u nas ziji a maji nas fakt prectene 🙂degradovat tuhle mezidruhovaou spolupraci na uroven dulezitosti zvuku bych si fakt netroufala 🙂 

Pokud to chcete vyzkouset - taky mam test - oblibena zabava na taborech. Sednete si na zidli zady ke psu ( vypnete tak svoje posunky, mimiku, nova situace) - a velte mu tak zakladni polohy. Kolik psu vam je udela? Tak si vyzkousite, jestli pes zna povel, nebo ne.  

assil
assil (1517 příspěvků) 18.01.2024, 08:49:26 xxx.xxx.121.3

Tak jistě, každý pes se nakonec naučí každé slovo, jen některá mu trvají dýl a proč si to neulehčit a vlastně i jemu, když můžu, jen takovým jednoduchým trikem jako změna slova.

Sportovka je jiný level a ty předepsaný slova mě nikdy nešlo na rozum proč jako jsou když přece jde o to, co pes umí a ne o to jak já ho poveluju.

keriton
keriton (478 příspěvků) 18.01.2024, 09:05:18 xxx.xxx.80.121
Odpověď na příspěvek uživatele Ph z 17.01.2024, 22:52:55

Moc hezký výklad!

Zaujalo mě toto: “Pokud to chcete vyzkouset - taky mam test - oblibena zabava na taborech. Sednete si na zidli zady ke psu ( vypnete tak svoje posunky, mimiku, nova situace) - a velte mu tak zakladni polohy. Kolik psu vam je udela? Tak si vyzkousite, jestli pes zna povel, nebo ne.”

Při povelech si hodně pomáhám gesty, a tak mi je jasné, že by tohle u nás neklaplo (ponechme stranou, že by si mě pes oběhnul, neboť, ehm, aby lépe viděl na pamlsky… ).

Takže je to pro mě dobrý námět, abych pocvičila a “nutnost” gest u některých věcí trochu ubrala. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.