Aktuálně: 4 871 inzerátů174 804 diskuzních příspěvků17 756 uživatelů

Psí vnímání

Doron
Doron (1831 příspěvků) 20.01.2024, 19:53:49 xxx.xxx.162.126
Odpověď na příspěvek uživatele keriton z 20.01.2024, 19:34:04

No právě proto je to učím .🤣 Že se nemůžou tak rychle zvednout. 😊

Ale krátkosrstým prům to může být, hlavně v exteriéru, nepříjemné . Po Gučkovi to venku v zimě chci málokdy, ostatní dva to neřeší, jsou to chlupáči .

lupus4
lupus4 (654 příspěvků) 20.01.2024, 20:49:36 xxx.xxx.205.61

tak nevím, jestli jsem se vyjádřil dost srozumitelně 🙂

jako za 2. NEJ v soužití nepovažuji  cvik lehni, 

 ALE OŠETŘENÍ SE SOUHLASEM  😉

Sardullah
Sardullah (983 příspěvků) 20.01.2024, 20:50:31 xxx.xxx.221.216
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 20.01.2024, 16:58:34

Sardullah, z Ariba vždy vyzařoval názor “všichni mě máme rádi…” koukám, že tento světonázor bude taky plemenný znak 😎

Tak, že by to u nás teda nebyla chyba v matrixu?? To by mě trochu uklidnilo…

Sardullah
Sardullah (983 příspěvků) 20.01.2024, 21:07:59 xxx.xxx.221.216
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 20.01.2024, 18:35:57

Lehni je hodně důležitá dovednost . Je to taková stabilní poloha.

Jo tak Gina si i lehne…třeba u veta v čekárně nemá v celku problém povel vykonat….to, že bych jí povelem LEHNI venku zastavila, tak to je sci-fi a teda musím říct, že i s normálním psem …ovčandou…to pro mě bylo vyšší dívčí, to už musí být povel naučený opravdu na úrovni reflexu…a teda řeknu na rovinu, že ač tady neustále prezentuju svojí ovčandu jako 100% ovladatelnou za každé situace, tak jsem toto nikdy nepoužila v žádné krizovce, nejrychlejší způsob pro mě byl vždy přivolání popř. pokud jsem jí musela zastavit někde dál ode mne, tak zůstaň…jasně, že je asi výhodnější, když pes má někde setrvat v leže, než ve stoje, ale tak nějak mi přišlo, že je pro fenu srozumitelnější zůstaň, že to potom ví naprosto přesně, co se po ní žádá. Ano dalo by se argumentovat, že jde o to, že pes musí setrvat, tak dlouho, než dostane jiný povel, ale přiznám se, že tady bych si u ní úplně jistá v kramflecích nebyla. Přestože toto uměla…ale nikdy jsem to nezkoušela někde naostro, když by to bylo skutečně potřeba.

A aby si venku lehnul můj afgán….no tak to si vůbec neumím představit…toho jsem snad venku na prochajdě neviděla ani dřepět…jako moji “normální” psi, když jsme třeba někde zůstali dlouho stát nebo jsem se s někým trochu zakecala, tak si sami lehli nebo sedli…chrt kdyby měl stát hodinu, tak si nedřepnul. Jo něco jinýho bylo, když jsme šli do restaurace…já se usadila, on automaticky zalehnul, ale venku?? Na povel?? Tak nespadnul přeci z jahody na znak, aby dělal takový bejkárny…a musím říct, že třeba pyrenejka Gina je v tomhle skorem to samé…když jsme se třeba na společném venčení s dcerou a jejím psem zastavily, abychom probraly kam dál, tak berňák Mates za chvíli zalehnul, ausík si dřepnul a Gina stála a za chvíli začala držkovat.

No to jsem se zase rozepsala a ještě ke všemu mimo téma….😴

megi-the-pes
megi-the-pes (2224 příspěvků) 21.01.2024, 07:17:28 xxx.xxx.124.17

Lupus, ale ošetření se souhlasem je hit asi tak posledních pěti deseti let, co dělali ti lidé předtím? 🙂

Megy umí lehnout i z chůze vedle mě, nevím teda, na co jsem ji to učila, ale přihlížející domov důchodců to bavilo. Jak ten balík spadne na zem. Tak ona se nudila a já potřebovala naučit pořádné čekej, tak se to prokládalo… Ale v létě. 
Si to představte, má 8 dudlíků a na břiše asi 3 chlupy. A na gauč a před krb si umí lehnout i bez mého rozkazu. Ale to, co se teď nazývá ošetření se souhlasem, má tento pes sám od sebe od narození, takže přesně pes pro mě, co neumí naučit nic.
Jsme teda ještě o level výš - vet se zeptá “kde tě to bolí?” a Megi zvedne pravou přední. (A za chvíli zvedne levou, ale vypadá to dobře, ne?)

sardullah, ona hlídá, to v leže moc nejde… jo, kdybyste jí s sebou nosili podstavec! Tito psi se neposílají lehnout, když je chceme zastavit. Mají delší reakční dobu (nejsou hloupější) a záleží na situaci - chrt, teriér,… chtějí lovit, takže mají adrenalin úplně jinde, tudíž řveme “čekej” nebo “stůj”, ani je nevoláme, je to dlouhé, složité, dyť to víte, zastavit se, otočit ucho, otočit druhé, srna (v případě pastevce nebezpečí ohrožující smečku a majetek) natočit nohu, srna, záda, srna, další nohu, srna... a pak za půl hodiny se rozběhnout k paničce, no určitě… Jako co Gina by pohlídala z lehu? Dyť ani nic nevidí. Šlo by to proti její přirozenosti. 

Daja
Daja (421 příspěvků) 21.01.2024, 07:44:51 xxx:xxx.8579:49fa

Dobré ránko 😉,

mám štěně kterému je 5,5 měsíců. Doteď jsem nevyžadovala nic po něm, ale před dvěma dny jsem začala s něčím malým a to přivolání “ ke mně” a “ sedni ”. Sem myslela, že to bude oříšek Chuliho naučit, je šílené torpédo, ale naučil se během dvou procházek. Zatím pilujeme protože vím, že nás čeká puberta, snad nebude potrefená. Využíváme toho, že Chuli je žíravina a za pamlsek udělala vše, tak pamlsku je me👍.

Tak zatím mám vysněné štěňátko Chuliho 🤩. Dokonce v pátek s námi šel půl procházky měšťák, dokonce se ani nezlobil, že mám mini psy na volno. Dokonce se vyptával na různé rady ohledně pejska páč má doma taky pídí psa😉.

Dája

Ph (neregistrovaný) 21.01.2024, 09:20:03 xxx:xxx.2a7:8acc

co dělali ti lidé předtím?

to co ted - nedegradovali cleny domacnosti na delfina v bazenu 

By me hamba fackovala, kdyby mi muj pes, co doma rozeznava, ze se na prochazku jde ve chvili, kdy zaklapavam viko notasu, pamatuje si, kam uklizim nakup a kde skocilo to, co on prave potrebuje smlsnout a “rekne” si o to - neveril natolik, abych ho musela spesl trenovat a prokrmovat na vyndavani klistete z kozisku 🙄 

Porad mi na to staci kazdodeni zivot se psem =kazdy den ten pes dostava info, ze se mnou je dobre - aby se sebou pes pak nechal manipulovat. A nechal se osetrit v lehu, sedu i stoji -na brise, zadech i boku - vystacim si pokynem -pockej, potrebuju ted tohle….😄

Stejne kdyz ctu ty diskuze na FB tak dotazy k osetreni -zacina to: neznate spesl veta se spesl pristupem - a pokracuje to :samozrejme, ze pracujeme na osetreni se souhlasem, ale jeste porad to nemame dotazene a potrebujeme ockovat…

Kde nic neni ani cert nebere. A kdyz ma zvire duvod neverit - nepreklikate to 😇

megi-the-pes
megi-the-pes (2224 příspěvků) 21.01.2024, 09:40:25 xxx.xxx.124.17

Někdy to je o vnímání, o tom, co vnímá pes. Někdy to je fakt o tom doktorovi nebo pomocníkovi, co jsou v ordinaci. Megi říkala, že s tamtou paní si nechce povídat, že je nebezpečná, tak jsem tam psa vtáhla…by mi propadlo očkování… a ta paní se psa bála a vážnost v místnosti se dala krájet. I mě skoro znervoznila. Tak jsem dala košík a psa fixovala, což jsem nikdy předtím neudělala. Teď naposledy už jsem si pohlídala, aby tam byla naše vet… a ta říkala, že to vidí u psů, co jdou dovnitř, když se tam předtím stalo něco horového. Což přeháněla, ale asi to zvíře cítí… něco.

Jedna paní mi vyprávěla, mě zastavila u nádraží, jak hezky jde můj pes (hahaha, bych neřekla teda) a jak to, že mu otáčím uši a nic (jako že mě můj pes pokouše?), že jejich je debil (jo, takhle o něm mluví), potřebují mu vyčistit uši a nikdo to nezvládá, neudrží ho dva lidé a pokouše je.
Je to jack. Jsem se tak smála, že jsem nemohla mluvit. Prý to ale nebyla veselá historka z natáčení. No dobře. Tak jsem ji nasměrovala na psichologie.cz.
Pro mě je to nepochopitelné, jak se jako chovám k psovi, že to dopadne takto. 
Ale takových lidí je asi hodně.
A je ještě jedna věc - právě jak říkají “pracujeme na tom, ale ještě to nemáme úplně…”… no tak tohle taky moc nechápu, očividně lid učí, učí, ale mně jde o to naučit, ne měsíce a roky učit. Někdo to má jako koníček - měsíce se plácat v kravině.

megi-the-pes
megi-the-pes (2224 příspěvků) 21.01.2024, 09:42:29 xxx.xxx.124.17
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 21.01.2024, 09:36:39

Jasně, ale ne člověk, který je zlý. A nedůsledný. A ten, co akorát kecá na netu (v parku,…), ale ve skutečnosti na toho psa dál řve (nebrání ho před dětmi, pes ani nezná své místo v bytě, max jde kolem paneláku a doteď neumí ani sedni).

balu
balu (1554 příspěvků) 21.01.2024, 09:44:11 xxx.xxx.152.98
Ph:

co dělali ti lidé předtím?

to co ted - nedegradovali cleny domacnosti na delfina v bazenu 

By me hamba fackovala, kdyby mi muj pes, co doma rozeznava, ze se na prochazku jde ve chvili, kdy zaklapavam viko notasu, pamatuje si, kam uklizim nakup a kde skocilo to, co on prave potrebuje smlsnout a “rekne” si o to - neveril natolik, abych ho musela spesl trenovat a prokrmovat na vyndavani klistete z kozisku 🙄 

Porad mi na to staci kazdodeni zivot se psem =kazdy den ten pes dostava info, ze se mnou je dobre - aby se sebou pes pak nechal manipulovat. A nechal se osetrit v lehu, sedu i stoji -na brise, zadech i boku - vystacim si pokynem -pockej, potrebuju ted tohle….😄

Stejne kdyz ctu ty diskuze na FB tak dotazy k osetreni -zacina to: neznate spesl veta se spesl pristupem - a pokracuje to :samozrejme, ze pracujeme na osetreni se souhlasem, ale jeste porad to nemame dotazene a potrebujeme ockovat…

Kde nic neni ani cert nebere. A kdyz ma zvire duvod neverit - nepreklikate to 😇


👍👍👍

Ph (neregistrovaný) 21.01.2024, 09:46:34 xxx:xxx.2a7:8acc

jak se jako chovám k psovi, že to dopadne takto.

no, to byla pointa. Ne, ze klikani obecne nefunguje - ale ze neni potreba zrovna u psu. Je to jako jit s tankem na komara. A ze by se lidi mohli aspon zamyslet nad tim, proc musi klikat osetreni se souhlasem….

lupus4
lupus4 (654 příspěvků) 21.01.2024, 10:17:15 xxx.xxx.205.61
Odpověď na příspěvek uživatele Ph z 21.01.2024, 09:46:34

jenomže Lůďa ke mě přičel ve 2,5 letech, naprosto zkaženej, že ho chtěli utratit…hysterickej, nejistej agresivní čokl, takže udělat z něj “delfína” byl první krok…napadal všechno - divný lidi, kola, auta, psy bez rozdílu, v lese lovil…asi byl hodně bit, páč dodnes při spatření plácačky na koberce stáhne ocas a kouká se někam uklidit

dnes je z něj pohodář, že je na volno za městem prakticky furt, jen přivolávám před psy, páč mi ho zvalchovala malina (fena) a tím  vrátila agresi ke psům hooodně zpět,  na Šumavě jde na vodítko tak max 1x za měsíc…dnes dává psy co si ho nevšímaj, tak na 3m, ty co blafnou nebo vrčej, tam by ihned startoval do konfliktu…

takže pomalu s těmi “soudy”

PS. u psů, co jsem měl od štěněte, to samozřejmě nebylo třeba , huskouni by mi olizovali i kdybych jim uřezával nohu tupou pilkou 😉

Sardullah
Sardullah (983 příspěvků) 21.01.2024, 10:23:42 xxx.xxx.189.104

Já se na to ošetřování se souhlasem snad i budu muset nějak dopodrobna podívat….včera jsem vytáhla kartáče, hřebeny, rozčesávadla a že vyčešu bílou madam a tak jsme začaly a záda super, boky super, krk nahoře a strany super a pak to začalo…krk pod hlavou, tak to je boj, protože držet jí jednou rukou hlavu, aby jí nedávala dolů  (ona na to česání chce koukat) a druhou rukou vyčesávat znamená jediné, že mi chybí třetí ruka, která bude asistovat ruce, která češe, aby to madam netahalo….no a pak nastalo to, co normálně provádím pouze, pokud mám zásobu minimálně ¼ kila sušených střívek…česání zadele…a já žádný střívka neměla…respektive měla asi 4 ks…tak chvilku klid, pak už se madam začala ošívat…dostala střívko a zase chvilku klid…no jakmile jsem zkrmila všechny, což netrvalo moc dlouho, tak konečná a už začala brblat a bejt načuřená. No a to samý mám, když jí jdu stříhat drápy…strčím stívko a mohla bych jí ustřihnout celou nohu, ale bez střívka by mi ty kleště nejraději sežrala….

Takže ve své podstatě u nás asi ošetření se souhlasem funguje…já odevzdám střívko a ona poté tedy souhlasí….

lupus4
lupus4 (654 příspěvků) 21.01.2024, 10:37:41 xxx.xxx.205.61

mě k němu “navedl” útulkový  Vojtíšek, páč mu přerůstaly drápky a střihání silně nesnášel (asi ho někdy blbě střihli) a “zápasit ” s 5kg půljozefčíkem mi přišlo jako hovadina, …. potom mu to nevadilo 😉

Doron
Doron (1831 příspěvků) 21.01.2024, 11:11:26 xxx.xxx.162.126
Odpověď na příspěvek uživatele lupus4 z 20.01.2024, 20:49:36

Jo takhle ! Tak to jsem špatně pochopila.

To aby se pes s důvěrou a v klidu nechal ošetřit nebo sebou nechal různé manipulovat je ale taková komplexnější záležitost , souhra socializace, výchovy a výcviku .

A to aby uměl nějaké povely je tady taky potřeba .

 Pokaždý po psovi přece chceme něco jinýho. Při česání musí umět v klidu ležet sedět i stát, při zubní hygieně  ( nechala jsem dělat bez použití ultrazvuku) zase sedět nebo ležet na boku  a nechat si otevřít tlamku, při rentgenování vydržet pár vteřin  nehnutě v nějaké poloze, při čištění análních žlázek umět povel stůj, při utírání pacek stůj a dej pac, při koupání hop do vany a když si zapomeneme připravit ručník tak čekej atd atd..

lupus4
lupus4 (654 příspěvků) 21.01.2024, 11:34:49 xxx.xxx.205.61

Jo takhle ! Tak to jsem špatně pochopila. 

tak to evidentně nejste sama (že ? megi, Ph atd…)

To aby se pes s důvěrou a v klidu nechal ošetřit nebo sebou nechal různé manipulovat je ale taková komplexnější záležitost , souhra socializace, výchovy a výcviku .

tak to samozřejmě 100% 👍 jen u psů se špatnou zkušeností je OsS dobrá cesta  😉

jdeme ven , je tam ažuro a pod nulou

megi-the-pes
megi-the-pes (2224 příspěvků) 21.01.2024, 13:29:50 xxx.xxx.124.17

No jo, jenže můj příspěvek “na co pes potřebuje lehni, svíčková…” byl vtip a ne vše všude je reakce jen na Vás, Lupe, ostatní na Vás taky nereagovali, ph určitě ne, však i citujeme. 🙂 Za to nemůžu, že to berete vážně.

keriton
keriton (478 příspěvků) 21.01.2024, 17:24:34 xxx.xxx.80.121

Jejda no tak to mě hanba ani trochu nefackuje, že jsem si psa naučila systém, kdy já můžu v klidu ošetřit a on se z toho ještě raduje. Jasně že bych mu to natrhnutý ucho (zachytil se o trnitej keř) ošetřovala a máčela do řepíku i bez souhlasu a nějak bysme se prostě domluvili. Ale když už na to máme nacvičenej postup, tak ho mileráda použiju a nemusím nic vysvětlovat. S předchozím psem jsem si vždy nějak poradili i “bez souhlasu”, jenže mě už pak vážně vůbec nebavilo koukat na ty jeho xichty týranýho psa. Tak proto jsem tohle chtěla naučit.

N (neregistrovaný) 21.01.2024, 18:00:03 xxx.xxx.242.38

Nad těmito věcmi jsem nikdy nepřemýšlel. Prostě žijeme jak nám to oběma vyhovuje. Já nekladu moc požadavky na pesanu a ona si taky vystačí s tím málem co jí mohu nabídnout já.🙂 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.