Aktuálně: 4 931 inzerátů174 232 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Finanční náročnost holubů

Jan Tauber (neregistrovaný) 31.01.2024, 19:45:38 xxx.xxx.21.229

Ahoj, dlouhé roky chovám drobné exotické ptáky. Chovatelství se dost možná dostává do patové situace, náklady dost přesahují zisky. Nikdy jsem neměl problém to trochu dotovat ale na rovinu, jen do určité fáze. Krmení je velice drahé a o ptáky je malý zájem. Ptáci mě provází od mládí po celý život a to už bude přes 40 let a rozhodně s nimi chci žít dál. Zajímají mě všichni ptáci ne jen exoti. A tak začínám sondovat trochu jiné odvětví - holubářství. Vím, že běžní holubi jsou levnější než papoušci a jak je další porovnání netuším. Jak je drahé krmení? Asi kompletní směsky zrnin budou také drahé, ale pšenice, hrách se dá sehnat snadno i po jednotlivých surovinách takže to by mohlo být levnější. Možná zase holub víc sezobe. Celkově mám ale dojem že holubi budou ekonomičtější než exoti a na to bych chtěl slyšet váš názor, třeba chovatelů kteří měli obě skupiny ptáků. Nejde mi vůbec o zisk, ten vím že z holubů čekat nemůžu ale jde mi o co nejměnší prodělek.

jo012810
jo012810 (184 příspěvků) 01.02.2024, 06:03:39 xxx.xxx.101.35

Pokud vyloučím chov poštovních holubů a závody, pak holubaření je o mnoho finančně méně náročné než chov exotů. Stejně, jako u exotů se nedá počítat s velkým odbytem odchovů. Pak je tu otázka volného chovu a voliérového. Volný chov je finančně nejméně náročný, ale je třeba počítat se ztrátami od dravců. Pokud bydlíte někde v oblasti, kde pernatí dravci téměř nejsou, pak to jsou ideální podmínky pro volný chov dobře  létavých holubů, kteří dokáží polařit a tím si především najdou v přírodě vše potřebné a mají nižší roční spotřebu krmiva. Voliérový chov vyžaduje stejně, jako u exotů, kompletní dodání vyvážených živin, minerálů a vitamínů. Specializované obchody vše nabízejí, takže si můžete sám udělat porovnání. Pro holuby je základním krmivem ječmen, nejlépe sladovnický. Podle ročního období a chovného programu je třeba přidávat, pšenici, kukuřici, “kulatinu”, trochu prosa a olejnatá semena(do 5% a to hlavně při pelichání) a to hodně střídmě. Pokud máte možnost nakličovat, pak zvýšíte nutriční hodnotu. Ceny těchto komodit ve vašem blízkém okolí jistě znáte. Spotřeba krmiva se odvíjí od plemene a odchovu holoubat. Jen pro hrubou představu. Holub spotřebuje cca 3 dkg krmiva denně. Toto platí pro holuby polního typu. U větších plemen je spotřeba větší (texan, košoa atd.)

lupus4
lupus4 (654 příspěvků) 01.02.2024, 18:39:27 xxx.xxx.205.61

Choval jsem obojí. 

Při běžně chovaných plemenech  holubů nedoufejte (na rozdíl od chovu exotů) ani v přibližnou návratnost investice. Počítat s tím, že prodejem holoubat “si na sebe vydělají” nelze.

(Pokud byste nevlastnil celosvětově proslulý chov PH, což začátečníkovi opravdu nehrozí 🙂)

Jde o dotovaného koníčka. Snad u chovu na maso by se dalo hovořit o jistém přínosu pro domácnost.

Jinak  zbývá jen čistá radost , kterou většina společnosti, co nemá SRDCE holubáře nechápe.

Na výběr je nepřeberné množství plemen v mnoha barevných rázech. Taková ČČ kropenka je mistrovská fantazie…

viz třeba vlákno České čejky volný chov holubů i jiných plemen | Holubi | Diskuze - ChovZvířat.cz (chovzvirat.cz)

Jan (neregistrovaný) 02.02.2024, 07:44:34 xxx.xxx.21.229

Ano, potvrdili jste mi to co jsem myslel. Finančně jsou holubi méně nároční a tak je beru jako možnou alternativu za chov exot. ptactva. O výdělek mi vůbec nejde jak jsem psal, jde mi o co nejmenší prodělek. 

“Kulatinou” je myšlen hrách nebo i jiná semena? Volný chov by mě lákal nejvíc ale skoro každý den vidím prolétat po obci dravce zvlášt teď v zimě.

jo012810
jo012810 (184 příspěvků) 02.02.2024, 08:27:36 xxx.xxx.101.35
Jan:

Ano, potvrdili jste mi to co jsem myslel. Finančně jsou holubi méně nároční a tak je beru jako možnou alternativu za chov exot. ptactva. O výdělek mi vůbec nejde jak jsem psal, jde mi o co nejmenší prodělek. 

“Kulatinou” je myšlen hrách nebo i jiná semena? Volný chov by mě lákal nejvíc ale skoro každý den vidím prolétat po obci dravce zvlášt teď v zimě.


Kulatinou holubáři míní hrách pelušku, vikev. Tedy, zdroj bílkovin. Vikev pro holuby je ideální bílkovinné krmivo. Co se týká volného chovu, pak mám v současnosti jen krátkodobbou zkušenost s českými čejami. Vše jsem popsal ve vlákně, které zmínil lupus4. Je to zatím “boj”. Sám jsem rozhodnut vytrvat a své zkušenosti sdělovat na tomto vlákně. Faktem je, že pernatých dravců přibylo od doby, kdy jsem měl PH do roku 1987 a choval PH také na volno. Prostě se musím přizpůsobit přírodě a svým omeneným možnostem. Pokud se rozhodnete pro holuby, držím vám palce a pokud budete chovat na volno, budu se těšit na vaše poznatky, které mohou pomoci případným potencionálním zájemcům.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.