Aktuálně: 4 867 inzerátů175 104 diskuzních příspěvků17 759 uživatelů

Okrasné kachničky

Pepa (neregistrovaný) 04.02.2024, 10:55:11 xxx.xxx.146.229

Líbí se mi malinké okrasné kachničky. Rád bych si je pořídil. Mám na zahradě měnší jezírko a jako okrasa by tam seděly. Jaký druh je nejméně náročný z chovatelského hlediska? Děkuji, Pepa.

zvedavec
zvedavec (230 příspěvků) 04.02.2024, 15:22:23 xxx.xxx.38.73

píšete, že máte menšie jazierko, a je tam výmena vody? …ja len, že sme mali indických bežcov, to nie sú nejaké obrovské kačice - raz 2 ks, raz 3 ks - a tie kačky veľmi vedeli znečistiť vodu trusom - my sme mali veľkú vaňu, ale voda bola len minútku čistá

ančovička
ančovička (860 příspěvků) 07.02.2024, 21:14:36 xxx.xxx.243.249
Odpověď na příspěvek uživatele zvedavec z 04.02.2024, 15:22:23

Bohužel,když neni potůček nebo přírodní rybníček, jezírko, tak je to těžké..já mám dva “bazénky” – dětská plastová pískoviště průměr 1 metr a každý den,nejdéle ob den, měním vodu..naštěstí máme studnu..

Pepa (neregistrovaný) 08.02.2024, 07:21:40 xxx.xxx.146.229

Mám něco takového na 1000 l vody, fotka je z internetu. Potůček tam neprotéká mám to na zahradě osázené zeleni. Myslím když tam bude párek mandarinek nebo karolínek neměl by to být problém. Indičtí běžci jsou větší čuňata.

Obrázek
ančovička
ančovička (860 příspěvků) 08.02.2024, 10:32:16 xxx.xxx.42.129
Odpověď na příspěvek uživatele Pepa z 08.02.2024, 07:21:40

Tak okrasné kachničky,jako mandarinky a pod.jsou maličké,bazének jim bude vyhovovat..ale kachna nejradši kadí do vody,tak to znečištění bude..nejlíp snad pripravit nějaké čerpadlo na vodu..

list
list (563 příspěvků) 08.02.2024, 10:37:23 xxx.xxx.168.200
Odpověď na příspěvek uživatele Pepa z 08.02.2024, 07:21:40

Já bych se obával, že i párek karolínek, mandarínek či jiných drobných kachen vodu znečistí velmi rychle, takže budete neustále čistit filtr, nebo mít nevzhlednou zelenou břečku. 

Další z čeho bych měl obavy je ta zeleň, jíž je máte osázené, vím, co dokáže jedna želva nadělat za paseku pouhým pohybem v pobřeží jezírka, natož kachny, které budou zeleň i taha a zobávat. 

Další otázkou je, jak chcete kachny na jezírku udržet, abyste je pak nechodil krmit někam na přirozenou vodní plochu v okolí (řeka, jezero, rybník). Ty kachny těžko přemluvíte, aby zůstaly na takové louži (bez urážky, přece jen je to malá plocha). Budete muset pořídit křídlovaný pár a pak křídlovat mladé (což buď umíte, nebo musíte na veterinu), nebo své okrasné jezírko zastavět voliérou. 

Sám mám jezírko podobné velikosti a na kachničky se taky chystám, ale budu stavět voliéru s vlastním jezírkem a filtrací, kterou musím ještě vymyslet, aby byla účinná, takže asi předimenzovaná 😉

Pepa (neregistrovaný) 09.02.2024, 09:30:31 xxx.xxx.146.229

Díky, dám na vaše rady proto jsem se také ptal. Útěk jsem chtěl zajistit oplotkem kolem dokola takže by měli slušně velký výběh a byly by křídlovány ano. Možná to vypadá že si to maluju dost růžově.

lupus4
lupus4 (654 příspěvků) 09.02.2024, 23:42:53 xxx.xxx.205.61
Pepa:

Díky, dám na vaše rady proto jsem se také ptal. Útěk jsem chtěl zajistit oplotkem kolem dokola takže by měli slušně velký výběh a byly by křídlovány ano. Možná to vypadá že si to maluju dost růžově.


To teda ano.

křídlované “v ohrádce” vám seberou predátoři (kočka, kuna, liška, jestřáb…)

jezírko (neprůtokové) zasviní za pár dní

sharingan
sharingan (105 příspěvků) 10.02.2024, 06:27:53 xxx.xxx.137.199
Odpověď na příspěvek uživatele Pepa z 09.02.2024, 09:30:31

Zdravím. Pro mě osobně je zase třebas neakceptovatelné, že bych ve vlastním čistě zájmovém chovu měl zvířata, “zabezpečená” proti úniku tím, že jim nechám amputovat část končetiny (křídlování). 

lesnizinka
lesnizinka (1552 příspěvků) 10.02.2024, 11:20:02 xxx.xxx.83.185
Odpověď na příspěvek uživatele sharingan z 10.02.2024, 06:27:53

Probůh, kachnám(slepicím) se nic neamputuje, jen se jim zastříhne peří, tedy letky. To v chovu psů jsou lidi zvířata schopní mrzačit👎 

Koukla jsem sem, protože mi po zimě na jezeře zase přištál párek divokých kachen. A ano, také jsem uvažovala o tom, že si tam cíleně pořídím nějaké mandarínky, protože se mi strašně líbí. Jenže za a) bych do zahrady potřebovala spíš ty běžce a za b) mi sem běžně chodí liška, takže by dlouho nebyly👎

sharingan
sharingan (105 příspěvků) 10.02.2024, 14:08:55 xxx.xxx.137.199
Odpověď na příspěvek uživatele lesnizinka z 10.02.2024, 11:20:02

Zdravím. Pro Vás a Ančovičku, samozřejmě se amputuje. Jedná se o správný anatomický termín. “Křídlování/kloubkování" je chovatelský žargon pro určitý typ amputace. A že se provádí na mláďatech, nic nemění na principu a podstatě věci. 

Že se s tím Lesní žínka nesetkala dosud - provádí se spíše na exotických a divokých, dobře létavých druzích; běžná domácí drůbež má obecně omezené letecké schopnosti již sama o sobě. 

lesnizinka
lesnizinka (1552 příspěvků) 10.02.2024, 20:04:39 xxx.xxx.83.185

Ne, nesetkala, protože se v těchto kruzích nepohybuju. Lupusi, vy jste nezklamal. Odpovídala jsem Sharinganovi, který mi i tak dokázal odpovědět slušně, bez osobních invektivů. 

Znám to jen od drůbeže a tam se požívá jen zastříhávání. Takže tedy pro ty, co to běžně provádějí ( i když mám vůbec problém na to jen pomyslet) zeptám se: proč? To opravdu nestačí zastříhávat letky? Místo toho, abych zasíťovala, uzavřela výběh, zmrzačím zvířata? Proč je tedy vlastně chovám, protože je chci a chci? Takže jestli to správně chápu, chci kačenu, protože se mí líbí a najednou mi nevadí, že to vlastně není tak úplně komplet ta kačena? (doplň si dle chovu: uřežu uši, ocas….) 😟

lesnizinka
lesnizinka (1552 příspěvků) 11.02.2024, 07:59:18 xxx.xxx.83.185
Odpověď na příspěvek uživatele ančovička z 10.02.2024, 23:05:56

Kočky mám kastrované, protože chodí ven. Ale nebudu tvrdit, že bytové bych nekastrovala, protože vím, že se s nima žít nedá. Ale srovnávat prochcaný byt a kočku umrouskající se k smrti, se mi s uletující kachnou nějak nezdá adekvátní, protože to přece jde zabezpečit. Tedy nejsem si jistá, jakové ještě jiné ptáky řešíme? Exoti jsou ve voliérách, popravdě nevím, co všechno se ještě chová(a lítá) co nadhodil Sharingan. Vůbec se v tom neorientuju, na kachničky jsem vlezla jen, že se mi taky líbí a podivila jsem se nad tím zákrokem, o kterém jsem v životě neslyšela. Prarodiče se s ničím nepárali, ale tohle tedy ne. Jestli někdo, už se nedozvím, už nejsou. 

Divoké kachny včera zvládnuly moje několikeré bouchnutí dveřma a projití kolem,  třeba se ochočí😜

sharingan
sharingan (105 příspěvků) 11.02.2024, 08:00:56 xxx.xxx.137.199
Odpověď na příspěvek uživatele ančovička z 10.02.2024, 23:05:56

Toť otázka zajímavá, určitou paralelu najít lze. Uchýlím se ke srovnání s lidskou populací, kde také dochází ke kastraci, a to i nevyžádané a zcela dobrovolné, jedinců z těch či oněch důvodů (onemocnění, transsexualita, profesionální kulturistika)…V příbuzenstvu mám i takovou tetu - řešení onkologického problému. V kvalitě následného života neshledávám osobně u nich, z mnou dostupných informací, zásadní změny. Nevím ale o nikom, kdo by si dobrovolně nechal sekat ruku. Vaše otázka je však ano, zajímavá do debaty😀. Leč už možná více se odchylující od původního zadání tématu.

kometa
kometa (4232 příspěvků) 11.02.2024, 08:21:32 xxx.xxx.147.163
ančovička:

.dovolim si doplnit….a není to stejné jako s kastrací koček?…nemáte kastrované?..😉


Není.

Já jsem militantní zastánce kastrace koček (i kocourů). Protože ty nechtěné toulavé (a že jejich počet neklesá) u mě končí na pitevním stole. A není to hezký pohled.

A viz žínka - kočky domácí se taky kastrují, bo kocouři smrdí a kočky se umrouskají k smrti.

Kastrovaní jedinci se dožijí mnohem vyššího věku.

Jo a všichni mí domácí kocouři byli a jsou kastrovaní. A kamarádka je milovnicí a zachraňovatelkou koček venkovních - má u domu koňskou stáj - poctivě je krmí, odčervuje a kastruje. Protože nechce zaplavit okolí bezprizornými koťaty.

I naši školní statkovou Elišku jsme nechali vykastrovat. Protože 2x4 koťata jsme ještě udali - s těmi prvními už jako březí přišla, ta druhá byla výsledkem špatné komunikace, kdy jsem myslela, že kastrace už proběhla. Ale dál jsme v tomto duchu už nechtěli pokračovat.

ančovička
ančovička (860 příspěvků) 11.02.2024, 08:46:46 xxx.xxx.243.249

..ale je to pořád o tom,že si člověk přizpůsobuje zvíře podle své vůle, představ a potřeb v chovu…ať je to kachnička,aby neuletěla,protože ji sežere predátor,kočka,protože doma smrdí a měla by koťata, krávy se odrohují, protože jsou nebezpečné člověku…atd..zdravotní důvody je věc jiná..


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.