Aktuálně: 4 979 inzerátů173 945 diskuzních příspěvků17 749 uživatelů

Koza bez mléka

kometa
kometa (4173 příspěvků) 15.02.2024, 09:50:44 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele Maja z 15.02.2024, 00:37:55

Jakou "nějakou" injekci? Syntetický LTH?

Jako, asi jsem protivný pacient a klient, ale jaksi mě zajímá, čím a proč mě doktor léčí. Nebo mé zvíře.

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 15.02.2024, 09:53:33 xxx.xxx.113.99

Schválně jsem je včera vyfotila, ale večer se mi to nepodařilo nahrát. Podle mě vypadají normálně, I kůzlata byly loni normálně velký, mlika kozy loni (při první laktaci) měly (dohromady) 5l za den. Sena mají k dispozici kolik sežerou. Je to naše domácí horské seno, plné kytiček a tak. 

Obrázek
kometa
kometa (4173 příspěvků) 15.02.2024, 09:58:16 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele Ivus z 15.02.2024, 09:53:33

Snad odpoví ančovička - já na kozy nemám oko, stejně jako na anglické plnokrevníky - obojí mi připadá hubené, i když třeba nejsou. Tady mi přijde, že páteř a pánev vylízá víc, než by měla. Ale…, viz předchozí věta.

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 15.02.2024, 10:39:56 xxx.xxx.198.226

Mně zase přijdou tyhle lepší než ty v plné laktaci, co tady dával někdo asi před půl rokem a já se dost podivovala, jestli jsou takové kozy zdravé, že jsou nějaké hubené. Tyhle jsou proti tamtěm koule 😀 Možná to dělají taky delší chlupy.

Hele, pokud mají kvalitní seno, tak kolikrát žerou líp než jiná koza, co má blbé seno plus jádro. Kvalita sena udělá hrozně moc (třeba zastoupení bobovin…).

nojo (neregistrovaný) 15.02.2024, 20:30:53 xxx.xxx.96.77

Někdy se stane že koza nasadí trochu později, ale kůzle jí pomůže mléko vytvořit tím, jak pořád tahá po trošičkách. Porod je stres, zvlášť když něco neproběhlo dobře. Jedno kůzle ztratila, druhé se přežilo  a zmátořilo se, ale to neznamená, že v té době byla v pohodě. Pokud je kůzle neustále hladové, trochu přikrmit je dobré, ale zvykne si a nebude vyžadovat mléko od matky. Je podle mě lepší nedokrmovat. 

Oves kozy rozžvýkají a stráví, není důvod se bát, že jim projde trávicí systémem celý. Koza dokáže využít velmi efektivně i krmivo, které by třeba skotu nestačilo. Dobré seno, liz a voda, k tomu ke konci březosti ¼ l nemačkaného ovsa, ani ne každý den, protože někdy zapomenu. Problémy s ketózou po porodu nemám, protože to je spíš naopak. Když ji budete značně přikrmovat, přibere a ke konci může mít ketózu.  Když jí dáte výborné seno, sežere ho víc, ale jen tolik, kolik potředbuje, to pozná sama, neztloustne, plod je normální a ne obří, u jakých ketóza hrozí víc. 

Porovnávat skot s kozami vůbec nesedí. Možná za pár let už budou kozy také tak přešlechtěné, ale dnešní kozy, ani ty, které jsou více mléčné, naštěstí  mají mnohem míň problémů. Nejvíc problémů je ze špatné krmné dávky, tím myslím přebytky sacharidů z obilovin, přebytky proteinů z vojtěšky, případně i hrachu. Přitom krmná dávka by měla být položená na výborném senu a měly by dostávat i dostatek větví a krmiv s obsahem tříslovin. 

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 15.02.2024, 20:41:47 xxx.xxx.116.3

Se omlouvám, že sem lezu, ale může koza řeřichu

Mimořádně vhodná je po porodu, protože stahuje dělohu, zmírňuje časté bolesti páteře, celkově tonizuje a odstraňuje únavu a navíc i zvyšuje produkci mateřského mléka

Když takhle funguje u žen, mohlo by i u kozenek? VYroste rychle a ve velkém množství, takže ji lze přidat do žrádla relativně rychle.

nojo (neregistrovaný) 15.02.2024, 21:17:55 xxx.xxx.96.77

Proč by nemohla? Ale stejné účinky má sání mláďat. Kdyby koza přišla o kůzle, třeba by se to hodilo.  

roklanka
roklanka (72 příspěvků) 17.02.2024, 15:21:46 xxx.xxx.44.2

Pokud chcete podpořit laktaci,musíte kozu dobře krmit už v bžezosti,pak nasadí maximum ,minimálně dva měsíce před porodem.Množství mléka určuje jak výživa v břetosti,tak  i geny. Opravdu nestačí jen seno a voda. Hovořím o svých chybách v začátcích. Ančovička píše,co dává kozám ona,mé kozy by její směs nedaly,nejsou zvyklé na pšenici. Směs by si měl udělat každý chovatel sám,podle toho,na co jsou jeho zvířata zvyklá. I velmi dobře krmená zvířata mohou spadnout do ketozy. Stejně tak je pověra,že dobře živená koza bude mít obří kůzle a tudíž špatný porod. 

nojo (neregistrovaný) 18.02.2024, 09:25:30 xxx.xxx.97.155

Roklanka má spoustu zkušeností, já taky. Napsala jsem VÝBORNÉ seno, to není jen seno. Dostatek, podle libosti, k tomu dobrá pastva a v poslední části březosti trochu ovsa. Za těch asi 14 let chovu, kdy mám každoročně kolem 50 kůzlat, jsem měla ketózu 2x, a to u staré kozy. Tam je situace ještě jiná, byla to pro mě zkušenost, že pokud už nemá dobré zuby, je lepší ji vyřadit a ne se snažit za každou cenu její stav zlepšít, když to nemá stejně perspektivu. A taky jsem nenapsala, že hodně krmení způsobí obří plod a těžký porod, ale že u obřího plodu je větší pravděpodobnost ketózy ke konci březosti. 

Takže ano, Roklanka má pravdu, ale píše o něčem jiném než já, i když to není na první pohled zjevné.

Maja (neregistrovaný) 24.02.2024, 08:00:02 xxx.xxx.235.126

Zdravím všechny, kdo se snažili poradit, co dělat s kozou s minimem mléka. Včera jsem tu měla na kontrole veterináře. Koza je stále v pořádku, mléko téměř nemá, kontrolní celodenní nadoj  je 740 ml. Kůzle dokrmuji, ale stále se snaží i sát. Krásně roste, už hopsá a běhá kolem mámy. I když se koza nerozdojila, nechávám zatím krmení jakoby kojila. Tuhle dojnou sezónu jsem už u ní oželela a jen doufám, že to bylo poprvé a naposled. A taky že ta druhá, která má rodit v dubnu si nevymyslí něco podobného. 

A  pro Ančovičku: z té kukuřice dělám nápoj, takový kukuřičný čaj a to je naprostá hitovka 🙂. Už to miluje i ta druhá koza a největší cirkus kolem kýble dělá kozel Otík. Jen doufám , že po tomhle poporodním čaji nevykyne na sto kilo. Dávám rovnou i té druhé březí koze, do krmení zatím ne, počítám tak měsíc před porodem. A řekla jsem si o kontrolu bobků, abych kdyžtak stihla měsíc před porodem odčervení, pokud by to podzimní nebylo už ok. 

Vy čekáte porody v březnu, pokud se dobře pamatuji. Přeji,ať se daří . A děkuji za rady. Maja 

ančovička
ančovička (854 příspěvků) 24.02.2024, 20:41:07 xxx.xxx.243.249
Odpověď na příspěvek uživatele Maja z 24.02.2024, 08:00:02

To do vody dáváte kukuřičný šrot?..nebo ho spaříte, jak se dává prasatům?…hlavně,že jí chutná a snad pomůže.. 😀…naše koza Míša má termín kolem 20.tého března..vemeno už  teď má ,jak meloun🤦🤦..já kozy krmim v laktaci i březosti stejně…březím a kojícím navíc ovesné vločky, mrkev, rohlíky..ty občas..minulý týden prijel Mvdr.odčervit a píchl i  vitaminy…tím odcervenim nic nezkazite, naopak..zkusím do vody ten kukušrot😄 spařím.. jestli mi nedaji holky košem 😂…a děkuji za přání 🌺.. vám také ať se daří 🍀🍀🍀

Maja (neregistrovaný) 25.02.2024, 00:37:30 xxx.xxx.235.126

Zkusila jsem dvě hrsti do kýble s teplou vodou,aby víc pila..trochu se to zlepšilo, ale ne množství mléka. Zato druhé koze a kozlovi chutná. Zkuste a uvidíte.

Dnes bylo krásně, tak šli prvně na procházku.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
ančovička
ančovička (854 příspěvků) 25.02.2024, 08:04:28 xxx.xxx.243.249

Jeje, krásné kůzlátko...co říkal veterinář na kozu?..snad se to zlepší..žere dobře?..já kozy ještě pustit nemůžu, Míša už je jako skříň,minule měla trojčata🤦..mám pocit,že budou i letos..tak jsou v  klidu v maštali…tak kukunápoj vyzkouším 😀

roklanka
roklanka (72 příspěvků) 25.02.2024, 09:43:58 xxx.xxx.44.2

Už je to pár let co jsem četla ve Zpravodaji článek o tom ,jak podávání šrotových nápojů přezvýkavcům, zatěžují chovatelé svým zvířatům trávení. Pokud si to dobře pamatuju ,tak nápoj přechází rovnou do slezu.Byla to studie z veterinární kliniky v Brně. Nikdy jsem podobné nápoje kozám nedávala.

nojo (neregistrovaný) 25.02.2024, 09:48:04 xxx.xxx.40.179

Souhlasím s Roklankou. Je to pro přežvýkavce nepřirozený způsob krmení. 

kometa
kometa (4173 příspěvků) 25.02.2024, 17:41:51 xxx.xxx.147.163
Odpověď na příspěvek uživatele nojo z 25.02.2024, 09:48:04

Ano, každá tekutina přechází rovnou do slezu. Takže využitelnost v bachoru nulová.

ančovička
ančovička (854 příspěvků) 25.02.2024, 18:42:31 xxx.xxx.243.249
Odpověď na příspěvek uživatele roklanka z 25.02.2024, 09:43:58

Děkuji za radu...nikdy jsem žádný nápoj nedávala,.tak to tedy ani zkoušet nebudu..to by nebylo dobré, vyrobit si problém,pár týdnů před porodem…je pravda,že každá změna, zvlášť teď,v březosti, by nebyla dobrá…ani jsem o nápojích nečetla, tak jsem zase o něco “chytřejší”👍 zůstaneme u teplé vody….díky🙂

ančovička
ančovička (854 příspěvků) 26.02.2024, 08:26:41 xxx.xxx.243.249
Odpověď na příspěvek uživatele Maja z 25.02.2024, 00:37:30

Tak pořád dokola koukám na tu vaši kozu..zlepšilo se něco?…upřímně..mně připadá hubená,bez “jiskry”,asi trochu naježená a smutná…kolik žere?..asi bych zavolala jiného veterináře..možná se mýlím, ale určitě bych to řešila zavčasu..já mám na kozy výborného pana veterináře..nechala bych udělat vic, než rozbor moči…

kometa
kometa (4173 příspěvků) 26.02.2024, 08:54:19 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele ančovička z 26.02.2024, 08:26:41

Já bych taky čekala aspoň biochemii, případně KO a koprologii. Vyšetření moče zrovna u kozy… jako kamínky nebo ledviny bych stejně nehledala jako hlavní problém.

ančovička
ančovička (854 příspěvků) 26.02.2024, 12:21:43 xxx.xxx.243.249
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 26.02.2024, 08:54:19

Ano..je to mladá koza..možná i nejaky problém po porodu.. těžko říct..snad se kozicka spraví..já jsem vyfotila Míšu..😀..už by holky šly nejraději ven, ale už je vidim,jak by skákaly,ještě by se Miše mohlo neco stát…koukám, že musim vybílit🤔😀

Obrázek

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.