Aktuálně: 4 977 inzerátů173 994 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Koza bez mléka

Anonymní (neregistrovaný) 10.02.2024, 17:28:20 xxx:xxx.abe9:499e

Dobrý den chci se zeptat co delat. Jde o to ze koza měla normalne mlezivo a vše bylo v pohodě jenomže časem ztratila mléko a tak se kůzle dokrmuje sušený mlékem. Potřebuji poradit co dat koze aby se ji nalilo vemínko mlékem. Kůzle má sací reflex jen nemá co sát ☹️.

Bodlinka
Bodlinka (977 příspěvků) 10.02.2024, 18:45:37 xxx.xxx.83.72

stáří kozy, pořadí laktace, jak dlouho je okozlená, výživný stav, chuť k jídlu, ustájení, krmná dávka, jak jsou na tom ostatní kozy ve stádě?

Maja (neregistrovaný) 11.02.2024, 00:55:27 xxx.xxx.235.126

Zdravím, přidávám se k dotazu a prosím Bodlinku a třeba další chovatele o radu. U mne je to koza 4,5 roku stará, třetí porod. Poprvé i podruhé měla dvě kůzlata, vše v pořádku, porod,odchov, laktace, zasušení 6 týdnů před porodem. Letos vše jinak. Porod týden před termínem, jedno kůzle porozeno mrtvé, druhé výrazně menší, živé. Matka v kondici,mlezivo měla, kůzle pilo, dnes je to 5 dní po porodu a matka má málo mléka. Kůzle se snaží sát, ale už odpoledne není co. Dokrmují sušeným mlékem. Koza žere normálně, má kvalitní seno v neomezeném množství, oves a ječmen, mrkev, řepu, maličkosti pro chuť -miluje ledový salát, okurky, hroznové víno, všechno jen malinko. Pije ale možná méně, než by měla. Denně tak dva tři litry. Dávám jí vlažnou vodu. Teď je s kůzletem v boxu tak 3x3m, může tam volně chodit, ale ven je s malým zatím nepouštím. Mám ještě jednu kozu, dva měsíce březí a kozla. Ti jsou přes den venku, na noc ve svých boxech. Prosím o radu, jak zvýšit produkci mléka nebo co dělat jinak. Taky bych ráda věděla, čím to může být, že se to letos tak nepovedlo, taky proto, že mám ještě tu druhou kozu březí a nerada bych, aby se to opakovalo i s ní. Moc děkuji. Maja 

ančovička
ančovička (854 příspěvků) 11.02.2024, 07:56:56 xxx.xxx.243.249

Kolik toho obilí  koza dostává?…máte ji odčervenou?..vody ma dostatek?.2 litry,co vypije,je málo..mají kozy kostku lizu?...já kozám šrotuji ječmen,pšenici a trochu kukuřice…nutrimix pro kozy..krmnou řepu..šrot dostávají 3x denně,kolik sežerou..většinou něco nechávají…občas rohlík,chleba...vodu také 3x denně, teplou.. každá vypije asi 5 litrů.. za měsíc čekáme kůzlata..nikdy s laktaci problém nebyl...možná ji méně krmite,nevím..obrátila bych se na veterináře..

kometa
kometa (4178 příspěvků) 11.02.2024, 08:39:22 xxx.xxx.147.163
Odpověď na příspěvek uživatele Maja z 11.02.2024, 00:55:27

Bodlinku a třeba další chovatele o radu.

Nejsem bodlinka ani další chovatel - ale čím bych asi začala, je koprologie a vyšetření krve.

Anonymní (neregistrovaný) 11.02.2024, 14:38:59 xxx:xxx.84f5:5d24

Ostatní kozy jsou úplně v poradku minuly rok měla 3kuzlata a měla hodně mléka a letos nic věk asi 3roky jidlo žere úplně normalne

Anonymní (neregistrovaný) 11.02.2024, 15:57:35 xxx.xxx.17.13

Já bych koupil drobet bůčku a udelal klobásy 

Maja (neregistrovaný) 12.02.2024, 00:19:17 xxx.xxx.235.126

Zdravím, vidíte nevypsala jsem všechno, tak to zkusím doplnit. Vezmu to podle ančovičky. Krmíme 3x denně směs šrotovaneho ječmene, mačkane pšenice a vloček. Přidávám mrkev, řepu a dobroty. Dnes s chutí snědla hroznové víno. Kostku lizu má v boxu a nutrimix přidávám do večerní dávky. Pití nosím také 3x denně, teplou vodu. Do jídla se hrne a do pití ji nutim. Dnes jsem si to odměřila a vypila celkem 3, 5 l. Krmivo většinou nesní všechno, něco z večeře zbývá. Kozy jsem odčervovala na podzim. Koza nemá průjem ani zácpu, vemeno je měkké, není horké , struky průchodné. Teplotu nemá, tváří se normálně, nelehá si. Kůzleti postojí, stará se o něj. Volala jsem veterináři, přijede v úterý, když pry nejde o život. Mám dokrmovat a pozorovat. Kozu zná, o celou partu se stará několik let. Píšete, že dáváte kukuřici, zítra pro ni jedu. Pro jistotu, třeba to pomůže. Co se klobás týká, nepřichází v úvahu..je to kámoška a doteď  se nic podobného nestalo a doufám, že si to nezopakuje a vrátí se ke starým pořádkům. Všem moc díky a pokud by někdo měl ještě nějaký nápad, sem s ním. Maja 

ančovička
ančovička (854 příspěvků) 12.02.2024, 05:55:31 xxx.xxx.243.249
Odpověď na příspěvek uživatele Maja z 12.02.2024, 00:19:17

Tak to kozu krmite úplně stejně,jako já..i tim hroznovym vinem jsem kozy krmila,byly toho letos kýble..dneska jedu pro ovesné vločky,přidávám brezim kozam..s těmi klobásami,to byla legrace,to neberte vážně 😀..ale také jiné řešení nevidim, než toho doktora..jestli je pět dní po porodu,možná to s tím souvisí 🤔…mně prijede doktor během týdne,kozy odčervuji tak měsíc před porodem..tak Vám držím palce,určitě se koza spraví..😉 

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 13.02.2024, 15:48:04 xxx.xxx.113.99
Odpověď na příspěvek uživatele Maja z 12.02.2024, 00:19:17

Teda to koukám jak kozám podstrojujete 👍 Ještě že ty moje neumí číst na internetu, ty by mi daly - od té doby co jsou zasušené, tak už dostávají jen seno a vodu a sůl. Občas sušený jablíčka jako odměnu, ale jinak nic. Když dojíme tak navíc mají oves, ale nešrotuji jim ho, baští ho vcelku. 

ančovička
ančovička (854 příspěvků) 13.02.2024, 16:16:04 xxx.xxx.243.249

Ivus , ty vaše kozičky asi nejsou březí..nebo ano?…..já radši šrotuji..když jim občas dám ječmen  celý i pšenici, tak pšenici normálně stráví,ale ječmen z nich padá celý v bobkách..slepicim velice chutná 😀...nevím tedy, jestli by strávily celý oves..tak dávám vločky, když jsou březí,potom ještě kůzlatum..co bych pro ně neudělala 😂

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 13.02.2024, 18:56:50 xxx.xxx.113.99

Jsou určitě březí, jsou už skoro širší než delší, takovyhle tvar měly i loni a každá měla dvojčata. 

Ten oves si krásně rozkoušou a v bobkach to vůbec není, i ječmen takhle stráví když se vrhnou na husi krmitko a vyjedi ho. Ale kráva mi to nežvýkala a taky měla celý zrníčka v hnoji. Tak krávě šrotujeme. 

ančovička
ančovička (854 příspěvků) 13.02.2024, 23:26:49 xxx.xxx.243.249

To maji opravdu jen seno a vodu?..březí?..to bych měla strach,že budou mít ketozu..to je úplná dieta 🤔..my budeme mit kůzlátka od 5ti leté Mišy, hnědé, jedenáctiletou Růženu jsme už nepřipouštěli..tak se těším na kůzlátka koncem března 😇🐐🐐🐐

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 14.02.2024, 17:15:53 xxx.xxx.113.99

My jsme je takhle měli I loni, poradila nám to paní od krav až do porodu nedávat zrno, aby neměla kráva velký telátko a aby se jí dobře rodilo. Tak jsme to udělali stejně I u koz. A všechny porody byly úplně v pohodě. Letos kozy měly oves dokud jsem dojila, vždy při dojení. Ale jak se zasusily tak už nic. 

Mimochodem dneska u nás první husí vejce 🥚 

kometa
kometa (4178 příspěvků) 14.02.2024, 18:37:19 xxx.xxx.147.163
Odpověď na příspěvek uživatele Ivus z 14.02.2024, 17:15:53

Tak když vám to funguje… Ale taky bych se bála ketózy. Myslím, že ani ty krávy nejsou bez jádra. Teda mléčné.

Bodlinka
Bodlinka (977 příspěvků) 14.02.2024, 18:55:48 xxx.xxx.90.103

to je špatné, špatné krmení. ono chovat se k zasušené jakože nepotřebuješ nic, tak dieta, to je prostě velká chyba. je to chyba i u toho skotu, kde je to prostě taky kategorie, které se kdyžtak nedá nic, jakože “darmožroutky”. protože v tom období a) děláte tele b) zakládáte na další laktaci.

no a u malých přežvýkavců platí, že to zvíře, které má největší nároky na KD není dojící koza, ani koza v rozdoji, ale právě ZASUŠENÁ VYSOKOBŘEZÍ.

ančovička
ančovička (854 příspěvků) 14.02.2024, 19:01:38 xxx.xxx.243.249

Tedy,já bych řekla,chudáci kozy..neumím si představit, že koza z naprosté diety výživí dvě kůzlata..mně to přijde jako týrání zvířat.. že to povídala jedna pani od krav🤦🤦..chtělo by si něco o chovu koz přečíst, odborných knih je dost..sama jich mám několik..ty kozy musí být kost a kůže...hrozí ketóza..chudáci kozy😥

Maja (neregistrovaný) 15.02.2024, 00:37:55 xxx.xxx.235.126
Odpověď na příspěvek uživatele ančovička z 14.02.2024, 19:01:38

Zdravím, jen krátce ke stavu u nás. Včera viděl kozu i kůzle veterinář. Shledal kozu v pořádku, odebral moč kvůli tomu pití a dnes volal, že ok. Prohlédl ji a na nic mimořádného nepřišel. Po porodu vše v pořádku, ale vemeno bylo odpoledne téměř prázdné. Píchl jí nějakou injekci na zlepšení laktace. Kůzle je výrazně lepší, když ho včera viděl, už i za mámou běhalo, ale prý mám dokrmovat. Kontrola za týden, o víkendu budu měřit kolik má mléka. Krmíme prý dostatečně, problém je to pití. Dnes večer pila trochu víc , měla dost teplou vodu s hrstí šrotu, takový pšeničný čaj. To si dala. Ještě jednou dík za radu, jak to děláte vy.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.