Aktuálně: 4 979 inzerátů173 945 diskuzních příspěvků17 749 uživatelů

Problém s dojením

IvčaŠubi
IvčaŠubi (10 příspěvků) 17.03.2024, 08:46:51 xxx.xxx.87.151

Zdravím, chtěla bych poprosit o pomoc zkušené chovatele koz. Ve čtvrtek se nám narodilo kůzlátko, které na tom nebylo dobře a druhý den zemřelo. Jsem začínající chovatel a snažila jsem se jí dopřát vše co mi kdo poradil nebo co jsem si nastudovala. Březí už jsme si ji přivezli domů. Četla jsem, že kozu musím i tak dojít aby nedostala zánět do vemínka. Kozička má vemínko dost malé, ale nalíté. Pokoušíme se jí dojít, ale je to spíš utrpení, protože ji moc mléka neteče a stále nevím, zda jí zkoušet dojít a nebo ne. Mléko je narůžovělé a oběvují se tam malinkaté vlásečky sražené krve. Je mi jí líto a nerada bych jí nějak ublížila. Moc vám děkuji za Vaše rady.   

ančovička
ančovička (854 příspěvků) 17.03.2024, 09:03:45 xxx.xxx.243.249
Odpověď na příspěvek uživatele IvčaŠubi z 17.03.2024, 08:46:51

Podle toho,co popisujete,má koza zánět vemene..bez veterináře si neporadíte..musí dostat ATB,jinak o veminko přijde.. jediné řešení je veterinář a léky..hned.. dojit se musí, bolí ji to,ale musi to ven.kupte mast na zánět vemene a natírat, samotná mast ji ulevi,ale tohle už nevyléčí..mast Aphlegmina..

IvčaŠubi
IvčaŠubi (10 příspěvků) 17.03.2024, 09:33:24 xxx.xxx.87.151
Odpověď na příspěvek uživatele ančovička z 17.03.2024, 09:03:45

Moc děkuji za Vaši odpověď mast jsme objednali a v týdnu zajedeme k veterináři. Ještě jednou moc děkuji.

Anonymní (neregistrovaný) 17.03.2024, 11:34:19 xxx.xxx.28.18
Odpověď na příspěvek uživatele IvčaŠubi z 17.03.2024, 08:46:51

Lítost neni u chovu hospodářských zvířat naprosto na místě.

Koza který uhyne kůzle, s malým vemenem a ještě zánětem rozhodně není chovná. To znamená, že je na maso. Kašlete na veterináře a zariznete ji, hned. Chov takovych zvířat nemá zadny smysl. Každý kdo chce chovat hospodářská zvířata musi s takovouto variantou prostě pocitat . Chov není jenom o šťastném skotaceni zvířátek na slunečné louce.

Bodlinka
Bodlinka (977 příspěvků) 17.03.2024, 11:36:16 xxx.xxx.84.238
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 17.03.2024, 11:34:19

mno a nebo tak. nicméně bych si myslela, že koza, která porodila neživotaschopné mládě a ještě má zánět je koza celkově nemocná a tím pádem možná i nejedlá.

Anonymní (neregistrovaný) 17.03.2024, 11:42:47 xxx.xxx.28.18
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 17.03.2024, 11:36:16

Pokud žere a není extrémně vyhublá, neni důvod nepodivat se jak to vypadá u vnitřních orgánů…pokud je celkově nemocná ATB na zánět to nevyřeší a lepší než pak kopat diru. V nejhorším krmný maso pro psy taky dobrý.

Po aplikaci ATB nebude jedlá několik týdnů, takže pokud to nezabere…

IvčaŠubi
IvčaŠubi (10 příspěvků) 17.03.2024, 12:47:09 xxx.xxx.87.151
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 17.03.2024, 11:42:47

Ona je jinak úplně v pořádku, vitální krásná a zdravá. Děkuji všem za rady já už si poradím 🙂. 

nojo (neregistrovaný) 17.03.2024, 21:31:08 xxx.xxx.44.158

Změna majitele a přestěhování zvířete v době březosti je riziko. Koza může být úplně v pořádku. Nikdo neví, co se jí přihodilo a proč kůzle zemřelo. Takže závěry, že koza je nemocná a na porážku, jsou nemístné, ať je píše kdokoliv. Je i logické, že má zánět, když má mléko a nikdo ho nepije ani nedojí.  Dokud má růžové mléko, je potřeba ji dojit, i když to jde špatně a má asi malé vemínko. Třeba dvěma prsty, ale musí to ven. Nemám v úmyslu snižovat funkci veterinárního lékaře, ale to zásadní je právě oddojení a vyléčit ji můžete i jenom tím. Může dostat anitbiotika, mast je výborná, obklady taky, ale nedrží. Ale bez oddojování se ze zánětu vyléčit nedá. Pokud se podaří do ní dostat i nějaké stahující a protizánětlivé rostliny, využijte je. Šípky, vrbové větvičky, řebříček, jehličnany  apod. Nejlepší čerstvé. Tu vrbu by určitě žrala, se řebříčkem bývá potíž.  Kdyby nebylo nic po ruce, pomůže i Acylpyrin. Dvě tři tabletky dva dny za sebou, ale radši víc ne, to nemám vyzkoušené. Tohle všechno můžete udělat hned, ještě než ji prohlídne a něco navrhne doktor.

roklanka
roklanka (72 příspěvků) 17.03.2024, 23:06:04 xxx.xxx.44.2
nojo:

Změna majitele a přestěhování zvířete v době březosti je riziko. Koza může být úplně v pořádku. Nikdo neví, co se jí přihodilo a proč kůzle zemřelo. Takže závěry, že koza je nemocná a na porážku, jsou nemístné, ať je píše kdokoliv. Je i logické, že má zánět, když má mléko a nikdo ho nepije ani nedojí.  Dokud má růžové mléko, je potřeba ji dojit, i když to jde špatně a má asi malé vemínko. Třeba dvěma prsty, ale musí to ven. Nemám v úmyslu snižovat funkci veterinárního lékaře, ale to zásadní je právě oddojení a vyléčit ji můžete i jenom tím. Může dostat anitbiotika, mast je výborná, obklady taky, ale nedrží. Ale bez oddojování se ze zánětu vyléčit nedá. Pokud se podaří do ní dostat i nějaké stahující a protizánětlivé rostliny, využijte je. Šípky, vrbové větvičky, řebříček, jehličnany  apod. Nejlepší čerstvé. Tu vrbu by určitě žrala, se řebříčkem bývá potíž.  Kdyby nebylo nic po ruce, pomůže i Acylpyrin. Dvě tři tabletky dva dny za sebou, ale radši víc ne, to nemám vyzkoušené. Tohle všechno můžete udělat hned, ještě než ji prohlídne a něco navrhne doktor.


Naprostý souhlas,jen doplním. Můžete zkusit před oddojováním vemeno nahřát,ale nemasírovat.Taky se můžete pokusit dát na vemeno tvarohový obklad . Nic méně atb to chce.

ančovička
ančovička (854 příspěvků) 18.03.2024, 00:58:15 xxx.xxx.243.249
Odpověď na příspěvek uživatele roklanka z 17.03.2024, 23:06:04

Ano, také souhlasím s nojo..také mě mapadlo,že to může souviset s přemístěním březí kozy = stres, s mrtvým kůzletem..následuje zánět, protože kozu nikdo nevydojil..ten zánět vemene ,způsobený zanedbáním dojení,se musí léčit hned a dojit, ne až se objevi v mlezivu krev..vydojovat se musi všechno..a mazat a mazat.. několikrát denně..v této stavu i atb….naštěstí takový zánět jsem u koz nezažila ...ale pani chovatelka veškeré rady odmítá, poradí si sama…koza v lepším případě přijde o veminko..

Anonymní (neregistrovaný) 18.03.2024, 06:00:18 xxx.xxx.28.18

Nesmysl. Normálně fungující zvířeti neuhyne kůzle kvůli stresu z převozu. Pokud neutrpí nějaký úraz, v takovém případě bude spíš mrtvý plod. To nebyl tenhle případ. Spíš si myslím že kůzle bylo málo vitální a nenapilo se včas kvalitního mleziva. 

Ještě dodám, že u normálních zdravých zvířat pokud hned po porodu uhyne mládě a matku nic neprovokuje k produkci mléka, dojde přirozeně k zastavení laktace bez zánětu. Zvlášť u zvířat který dojí kulový, což je tenhle případ. 

Normální zodpovědný chovatel provádí běžně selekci zvířat a mrzáky vyřazuje. To bývala běžná praxe, dnes je všechno “na chov” a pak to podle toho vypadá. Stačí si projít inzeraty….dobrou kozu aby pohledal.

nojo (neregistrovaný) 18.03.2024, 06:47:14 xxx.xxx.46.26
Odpověď na příspěvek uživatele ančovička z 18.03.2024, 00:58:15

Pokud jsem si všimla, paní odmítla rady, že ji má porazit, protože k ničemu není. Mast sehnala, veterináře objednala. Věřím, že se to spraví. Pokud nemá koza obrovské vemeno, ale spíš menší, a pokud nemá stafylokoka a zánět z něho, což asi ne, když zánět následuje po ztrátě kůzlete, dobře žere a je čilá, může se z toho dostat i sama a bez trvalého poškození vemene. Ale to se těžko předem a na dálku určuje. Nezbývá než přát trpělivost a úspěch v léčení.

Anonymní (neregistrovaný) 18.03.2024, 07:49:21 xxx.xxx.28.18
Odpověď na příspěvek uživatele nojo z 18.03.2024, 06:47:14

Jasně, to ji přeju taky. Dokonce i to, ať se ji neopakuje na další laktaci to samý. Za hrneček mlíka do kafe určitě taková koza stojí. Zvlášť když je mazlivá. Kdo chce kam..

IvčaŠubi
IvčaŠubi (10 příspěvků) 18.03.2024, 08:36:52 xxx.xxx.68.212
Odpověď na příspěvek uživatele nojo z 17.03.2024, 21:31:08

Moc Vám děkuji za krásnou radu, porážet ji určitě v úmyslu nemáme. A dojíme jak se dá snažíme se několikrát denně a už to vypadá mnohem lépe. Obklad jsme udělali a aspoň nějakou dobu ji ho tam drželi. 🙂 ještě jednou moc děkuji a přeji Vám krásný den.  

IvčaŠubi
IvčaŠubi (10 příspěvků) 18.03.2024, 08:39:26 xxx.xxx.68.212
Odpověď na příspěvek uživatele ančovička z 18.03.2024, 00:58:15

Co to říkáte? Já žádné názory neodmítá nechápu kde jste na takovou věc přišla… a dojít se snažíme od úplného začátku, tak si ty vaše doměnky strčte někam. 

IvčaŠubi
IvčaŠubi (10 příspěvků) 18.03.2024, 08:41:44 xxx.xxx.68.212
Odpověď na příspěvek uživatele nojo z 18.03.2024, 06:47:14

Mockrát Vám děkuji ❤️. Chci jen dodat, že stav se lepší a všechny vaše rady jsem si vzala k srdci (až ne tu porážku).  


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.