Aktuálně: 4 318 inzerátů190 578 diskuzních příspěvků17 960 uživatelů

Výběr želvy

Janče (neregistrovaný) 22.05.2024, 13:29:40 xxx.xxx.5.221

Hezký den, 

chtěla bych si koupit želvu, suchozemskou, ale potřebuju poradit, jakou. Nechci ji rozhodně jako hračku, ale míním ji věnovat péči a prostředí, jaké potřebuje - tedy vhodné terárium, osvětelení, výživu atd. 

Nemám však možnost letního výběhu, mohla by být pouze občas přes den na balkóně. Také se zimováním by byl problém, v úvahu připadá pouze lednička. 

Otázky 

1) Jaká suchozemská želva je nejvhodnější? 

2) Kde ji nakoupit - nejde mi o výhodnou cenu, ale o to, abych měla co největší pravděpodobnost, že bude zdravá a s jasným původem. 

3) Jak starou želvu kupovat? 

4) Jak je to třeba s dovolenými či jedno, dvoudenní nepřítomností? Lze želvu převážet třeba na chalupu do výběhu? Vydrží zřídkavou případnou nepřítomnost během víkendu - od sobotního rána do nedělního večera? 

Děkuju moc za rady, jsem vděčná za každou, Jana.

jara.t
jara.t (166 příspěvků) 23.05.2024, 07:57:07 xxx.xxx.135.118

Želvu si můžete pořídit přímo od chovatele. Ten Vám i poradí s jejím chovem. Asi bych doporučil želvu čtyřprstou  - mládě. 

Víkend bez vás vydrží a na chalupu ji vzít také můžete. Vídávál jsem venčit želvy ve městě před panelákem.

Leithian
Leithian (713 příspěvků) 23.05.2024, 11:04:47 xxx.xxx.13.198

Jen bych dodala nechte si na ni udelat ne terarium klasicke sklo, ale zelvi stul..par firem to dela. Ty vam kolikrat poradi co je pro dany druh lepsi. Nebo i leckdy poradi s vyberem. Vyhnete se profi tera nebo osb tera ci jak se jmenuje nyni firma pana Drápala. Tam je to 50/50 ze vam dorazi shitka.

Jinak at vam navrhnou primo tera nebo ten zelvi stul jsou schopni to dodat plne vybavene vcetne uvb svetel ktere prave nahrazuji venkovni pobyt.

Rada bych poradila vice ale zelvy jdou mimo mne bohuzel.

Zuzka (neregistrovaný) 24.05.2024, 10:12:20 xxx.xxx.124.108

Ahoj, protože jsem čerstvá chovatelka tří želv (chovám teprve dva roky - T. marginata, T. hermanni a T. horsfieldi) ráda bych ti trošku poradila. Pokud je jedním z tvých kritérií vybrat si želvu, která nemusí zimovat, mohla by ses poohlédnout např. po želvě ostruhaté (Geochelone sulcata)- ale pozor dorůstá až 70 cm. 

Z mých vlastních zkušeností však přežívají dobře i mé želvy z mírného pásma bez zimování. Ledničku bych ti rozhodně nedoporučovala, moje želva stepní to vydržela 14 dní, ale neustále otevírání a rozsvěcení jí vybudilo k procházkám po ledničce a bylo po zimování. Navíc je v zimě čilejší než během celého roku, spíš u ní v létě probíhá silněji letní "zimování" tzv. aestivace. A znám i jednoho zkušeného chovatele, který má dospělé kusy a kvůli tomu, že nemá vhodně podmínky rovněž nezimuje. S námitkou, že to želvám zkracuje život ještě tak úplně dokázáno nebylo, tvrdí se však, že pak nemají zájem o rozmnožování (to z vlastní zkušenosti taky nemůžu tak jistě potvrdit, protože moje horsfieldka pravidelně přepadává svoje menší kámoše a neustále doráží - sexuální apetit jí rozhodně nechybí. Odpověď na 2) Já jsem své želvy kupovala různě, ale rozhodně bych se vyhnula různým burzám. Nerada bych dělala reklamu, ale prvotřídní mládě želvy vroubené - T. marginata jsem koupila ve zverimexu. Ceny jsou tam o něco vyšší, ale kvalita řekla bych zaručena (je to samozřejmě kus od kusu, ale řekla bych, že se tam prodávají dobré želvy). Stručný přehled cen - ž. zelenavá, stepní a T. graeca - 1 800,-, ž. vroubená - 2 500,-, želva ostruhatá - asi 3000,-. Prodávají se tam tak roční mláďata, což by byl optimální věk (krunýř je již částečně "zatvrdlý"). A co se týče té nepřítomnosti žádný problém. I když se udává krmit každý den a běžně je to tak správné 2-3 dny bez tvé přítomnosti a krmení hravě zvládnou. Doufám, že si vybreeš nějakou pěknou želvičku a budeš z ní mít dlouho radost. 

Hlavně věnuj hodně času výběru - zkontroluj tvrdost krunýře, počet drápů - musí být komplet, poslechni si dech jestli nesípe a nemá zaděláno na zápal plic - nezaměň však se vztekáním, když želvu držíš ve vzduchu a jí se to moc nelíbí - i když je to někdy těžký. Měj se hezky a hodně štěstí při nákupu. Ahoj. Zuzka

Leithian
Leithian (713 příspěvků) 24.05.2024, 11:20:32 xxx.xxx.41.18
»
Odpověď na příspěvek uživatele Zuzka z 24.05.2024, 10:12:20

Na burzy jezdi chovatele. Muzoubyt dobri i spatni. Chce to pohledat reference stejne jako u chs psu nebo kocek. Zverimexy maj naprosto stejny zvirata jak ti chovatele jen to hur zivi a ma to horsi podminky a cena je dvojnasobna. Vy jste mela z prdele kliku. Pravidlo je ale opacne. Bohuzel.

Pandinus
Pandinus (144 příspěvků) 27.05.2024, 12:58:30 xxx.xxx.161.10
Zuzka:

Ahoj, protože jsem čerstvá chovatelka tří želv (chovám teprve dva roky - T. marginata, T. hermanni a T. horsfieldi) ráda bych ti trošku poradila. Pokud je jedním z tvých kritérií vybrat si želvu, která nemusí zimovat, mohla by ses poohlédnout např. po želvě ostruhaté (Geochelone sulcata)- ale pozor dorůstá až 70 cm. 

Z mých vlastních zkušeností však přežívají dobře i mé želvy z mírného pásma bez zimování. Ledničku bych ti rozhodně nedoporučovala, moje želva stepní to vydržela 14 dní, ale neustále otevírání a rozsvěcení jí vybudilo k procházkám po ledničce a bylo po zimování. Navíc je v zimě čilejší než během celého roku, spíš u ní v létě probíhá silněji letní "zimování" tzv. aestivace. A znám i jednoho zkušeného chovatele, který má dospělé kusy a kvůli tomu, že nemá vhodně podmínky rovněž nezimuje. S námitkou, že to želvám zkracuje život ještě tak úplně dokázáno nebylo, tvrdí se však, že pak nemají zájem o rozmnožování (to z vlastní zkušenosti taky nemůžu tak jistě potvrdit, protože moje horsfieldka pravidelně přepadává svoje menší kámoše a neustále doráží - sexuální apetit jí rozhodně nechybí. Odpověď na 2) Já jsem své želvy kupovala různě, ale rozhodně bych se vyhnula různým burzám. Nerada bych dělala reklamu, ale prvotřídní mládě želvy vroubené - T. marginata jsem koupila ve zverimexu. Ceny jsou tam o něco vyšší, ale kvalita řekla bych zaručena (je to samozřejmě kus od kusu, ale řekla bych, že se tam prodávají dobré želvy). Stručný přehled cen - ž. zelenavá, stepní a T. graeca - 1 800,-, ž. vroubená - 2 500,-, želva ostruhatá - asi 3000,-. Prodávají se tam tak roční mláďata, což by byl optimální věk (krunýř je již částečně "zatvrdlý"). A co se týče té nepřítomnosti žádný problém. I když se udává krmit každý den a běžně je to tak správné 2-3 dny bez tvé přítomnosti a krmení hravě zvládnou. Doufám, že si vybreeš nějakou pěknou želvičku a budeš z ní mít dlouho radost. 

Hlavně věnuj hodně času výběru - zkontroluj tvrdost krunýře, počet drápů - musí být komplet, poslechni si dech jestli nesípe a nemá zaděláno na zápal plic - nezaměň však se vztekáním, když želvu držíš ve vzduchu a jí se to moc nelíbí - i když je to někdy těžký. Měj se hezky a hodně štěstí při nákupu. Ahoj. Zuzka


Tak teď jste pobavila. Zverimex je dle Vás kvalitou zaručen a burzám se vyhnout? A kde myslíte, že ty zveráče ty želvy, které pak koupíte 3-5x dráž seženou?🤣 Ano, na burze přímo od chovatele, jen pak napálí cenu. To si můžete uráčit všimnout, když vezmete do ruky CITES, tam je totiž napsaný původní chovatel u kterého se mládě vylíhlo. 

To co popisujete a doporučujete, tedy chov bez zimování je taky off topic. Ad1) želvu nemůžete v lednici budit tím, že tam máte jídlo a lezete tam a tudíž tam díky Vám pořád lítá teplota, ad2) to želvám rozhodně život zkracuje, což z Vašeho krátkodobého chovu zatím nemůžete posoudit. Má to vliv na metabolismus, zdraví obecně, želvy nejsou zhýčkané a citlivé na respirační onemocnění jako ty trápené imrvere v teple, nerostou správně (nejde jen o stav krunýře, ale i rychlost růstu) a tak by se dalo pokračovat. Chuť na rozmnožování je v tomhle podružná. 

Neberte to kriticky, ale člověk, který má želvy doma “pár vteřin” by neměl posouvat svoje “zkušenosti” dále, když jsou na pocitové úrovni. Želvy nejsou zvířata na pokusy a už vůbec na to cpát jim svoje podmínky, protože je nutně chci, namísto toho zvážit, zda jim zvládnu dát, co potřebují a případně se tomu přiblížit. Když chci krokodýla, ale nemám na pravidelnou výměnu vody, nebudu ho nutit žít na suchu, protože by mě rodina ukamenovala za stočné. Dává to logiku???


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.