Chovám dvě suchozemské želvy,když je teplo jsou venku a to teď o víkendu bylo. Dlouho jsem je pozorovala a zrovna když šly pít tak mě to celkem zarazilo. Strčí pod vodu celou hlavu a pijí několik minut a mají nozdry pod vodou. Zajímá mě jak to je, to nemusí několik minut vůbec dýchat? Nedostane se jim voda do dýchání? Díky zkušenějším za odpověď.
Nemusíte mít starost. Anatomické přizpůsobení zabrání vdechnutí vody při pití u zdravých želv, stejně tak jako u jiných plazů, viz třeba u agam vousatých. Ty jsou také schopné při pití potopit hlavu až k očím. Samozřejmě při vlastním pití (polykání vody) nedýchají. Podrobněji popisovat anatomickou stavbu křížení dýchacích cest s hltanem u plazů je potřeba v případě zájmu nastudovat, na stručný popis to není.
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 26.08.2024, 13:08:06
Kdepak, používají stejnou “dírku”, alespoň její část. Celá oblast je však bohatě vybavena svalovými skupinami které reflexivně a ve vzájemné interakci otevírají či zavírají tu správnou cestu. Celé to začíná u svalů měkkého patra a pokračuje jinými svalovými skupinami hezky dolů až přes “výhybku”. Takto laicky to musí stačit, jinak bych byl nucen si celý problém oživit a dostudovat páč je to opravdu docela složité. A tomu se potřebuji z časových důvodů vyhnout.
Rozhodně však platí že potkávání potravy, vody a vdechovaného vzduchu u zdravých zvířat nehrozí. Samozřejmě až na výjimky které dostatečně vystihuje termín “koláčová dírka”😀.