Aktuálně: 4 839 inzerátů175 472 diskuzních příspěvků17 765 uživatelů

krmeni

anonymní (neregistrovaný) 18.09.2010, 11:06:37 xxx.xxx.250.190
Chtěla bych se zeptat jestli mužu dát slepicim kvasnice ???Měla jsem asi pul kila kvasnic které my zustaly a tak než je vyhodit jsem si říkala že bych je dala slepicim.Nemužou se mi třeba nějak zdout když jim kvasnice v žaludku nabydou???
J. (neregistrovaný) 18.09.2010, 21:24:21 xxx.xxx.105.3
Slepice se "nezdují", protože to nejsou přežvýkavci. Nevím, kolik slepic máte. Předpokládám tak 10 až 15 ks. Doporučuji proto těch cca 500 g kvasnic rozkrájet asi na 10 kousků po 50 gramech, ty zamrazit, a postupně každý den jim do vlhké míchanice krmení rozdrobit a přimíchat ten jeden malý kousek kvasnic. Kdyby byly kvasnice plesnivé, tak jim je nedávejte a vyhoťe je.
Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 20.09.2023, 11:57:40 xxx.xxx.226.6

Vytahuju tohle staré téma, protože mě dneska ráno napadlo, zda bych pak jednou mohla dávat slípkám dužinu z odšťavovače, když si ráno dělám čerstvou šťávu - enemže je tam i pomeranč. Našla jsem že se nemají dávat slupky- což chápu je to svinstvo a nikdy bych jim to nedala. Ale ten pomeranč, citron, nebo grep samotný spolu s jablkem, mrkví - mohly by to? Zbytečně to jde do kompostu.

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 20.09.2023, 13:32:03 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 20.09.2023, 13:28:27

No já jen, aby to pro ně nebylo nějak toxický, ty citrusy. jsem si říkala. Aby sem si je nevotrávila, že jo v dobrý víře, že holkám přilepším. Takhle by měly vždycky ráno - bych jim to cestou do prasé rovnou mrskla - vitaminovou snídani. 

Varaxi
Varaxi (499 příspěvků) 20.09.2023, 13:45:21 xxx.xxx.191.80

No, většina živin bude v té šťávě, kterou pijete Vy. Proto přece odšťavňujeme ovoce. 
A zbyde zejména vláknina, která je pro drůbež nestravitelná. Ano, sem tam nějaký vitamín zůstane a jako zpestření asi dobré, ale pokud budou mít slepice k dispozici zelené, tak si myslím, že ta tráva pro ně bude větším přínosem. 
Pokud byste měla slepice na vydupaném hliněném plácku, což teda zrovna u Vás nepředpokládám, tak tam nějaký benefit asi bude. 

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 20.09.2023, 13:46:27 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 20.09.2023, 13:45:21

Gůt, díky.-ale prostě neublíží jim to? i když píšete že špatně stravitelná, tak asi prt teda no , půjde to zas na komposta.

ančovička
ančovička (861 příspěvků) 20.09.2023, 13:51:07 xxx.xxx.59.245
Buggyra:

Pokud to budou jíst, tak jim klidně dávejte 🙂 Ony si už řeknou…


Mrkev,jablka, žrát budou,ale ty citrusy nejspíš ne..to jsem nikdy ani nezkoušela.. teď je spousta jablek, jednu jablon maji slepice,husy, pizmovky,kozy😀ve výběhu,tak maji čerstvých vitamínů dost..kozy občas dostávají rajčata, i hroznove víno..to milují 😀👍

Buggyra
Buggyra (3246 příspěvků) 20.09.2023, 14:03:41 xxx.xxx.198.226

Jablka jsou u nás oblíbená, jak je nějaké nahnilé, tak koni dám tu zdravou část a slepicím tu padanou, měkkou, to říkají slepice, že dobré! Když jim dám tvrdé čerstvé jablko, tak si ho můžu někam zastrčit. No a slepice mají volný přístup k místu, kde skladuji jablka, a že by si nějaké naklobaly samy, tak to ani náhodou. To tak ještě v zimě, ale teď dokud je teplo, tak nezájem.

Co se vyšťavené směsky citrusů s jablky a mrkví týče, slepicím jsem to nosila, a nějak se v tom porýpaly, něco vyzobaly, něco ne, já to moc neřešila.

Samozřejmě pořád k tomu mají adlibitní přístup ke kompletní krmné směsi….

ančovička
ančovička (861 příspěvků) 20.09.2023, 14:06:36 xxx.xxx.59.245
Zrzavci:

kašlem na to, pošlu to do kompostu, ešče by je bolely pupky! 😀


Až ty slepice budete mít,tak uvidíte..ona slepice sežere všechno, to byste se divila,co jí všechno chutná🤦..např.milují bobky od koz🤣🤣🤣…a jak dobre nesou 😀

Varaxi
Varaxi (499 příspěvků) 20.09.2023, 14:35:26 xxx.xxx.191.80

Nemyslím, že jim to může ublížit. Pokud se teda bavíme o ovoci a zelenině v takové kvalitě, že jste ochotna vypít šťávu z nich. 
Jen jim to asi nic moc nedá. A vláknina ve větším množství zhoršuje využití jiných živin. Na druhou stranu tolik toho asi nesežerou, když budou mít kvalitní stravu k dispozici a k tomu výběh. Takže proč ne… Jen bych jim to nedávala, když jsou hladové, aby to neměly jako hlavní dávku, spíš fakt na to přilepšení. 
A nepočítala bych, že kromě té zábavy, že si pohrabou a ochutnají něco jiného, jim to přinese nějaký přímý benefit. 
Jo strouhaná mrkvička, to je něco jiného. Ale ta odšťavená surovina je prostě jiná. To nejlepší z ní už je pryč. 

JardaPecival
JardaPecival (347 příspěvků) 20.09.2023, 14:36:31 xxx.xxx.37.169

Mě třeba starý slepice včetně kohouta(pochází odjinud než slepice) nežerou mléčný výrobky, mlíko, kefír, jogurt ani náhodou.. Vochutnaj a nechaj bejt.. Teď kuřata sem to naučil a ty jedou po kefíru nebo jogurtu jako divý..

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 20.09.2023, 14:53:31 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 20.09.2023, 14:35:26

Díky Varaxi - no tím to padá - hladový - páč když jim to prdnu ráno, cestou do prasé, kdy si tu šťávu dělám, tak blbý. Prostě to zase půjde směr kompost a ten to využije taky. Mi to jen napadlo, že by třeba jako… to jim radši to jablko nakrájim a až budu dělat večer ohařům zeleninu, tak přikrouhám i jim.

To jim radši dám to mlíko, nebo kefír, jak zmiňuje níže Jarda Pecivál, když se ví, že jim to jde k duhu

Buggyra
Buggyra (3246 příspěvků) 22.09.2023, 08:23:04 xxx.xxx.198.226

Tak hladový, tím se myslí, že by dostaly jen tohle a nic jiného. Když jim dáte ráno krmnou směs tak, aby se k ní všechny (čtyři) dostaly, a do mističky vedle jim šoupnete tuhle ovocnou drtinu, tak neuděláte chybu. Ony si vyberou to výživnější, a ovoce pak můžou rýpat v rámci enrichmentu zatímco jste v práci, když se budou otravovat.

Já jim dávám všechno, co mi z kuchyně zbude, buď si vezmou nebo ne.

Teď si vzpomínám, že jsem jim včera nenasypala skořápky…. Budu muset odpoledne napravit.

Dávat slepicím večer jablko (málo strukturálních škrobů, hodně cukru, snadno kvasí) je kontraproduktivní. Večer jim dejte nějaké zrní. Když už ovozel, tak ráno nebo přes den. Večer už by nic snadno kvasitelného dostat neměly.

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 22.09.2023, 08:40:31 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 22.09.2023, 08:23:04

a do mističky vedle jim šoupnete tuhle ovocnou drtinu, tak neuděláte chybu. Ony si vyberou to výživnější, a ovoce pak můžou rýpat v rámci enrichmentu zatímco jste v práci, když se budou otravovat.

jojojo, takhle přesně jsem to myslela, ale! Varaxi říká, že vláknina je pro ně spíš zátěž, jestli jsem to dobře chápla? Tak pak by to asi bylo zbytečný? Mohla bych ještě případně separovat ten pomeranč zvlášť, pro jistotu. Že by měli jen to, co je v našich podmínkách běžně dostupné.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (603 příspěvků) 22.09.2023, 08:54:12 xxx.xxx.171.14

Já mám doma v kuchyni, systém misek na zbytky, trochu to vždycky třídím. Takové ty matlavé zbytky házím ke slepicím na hnojiště, vždycky si to přeberou. Aspoň maj holky co dělat.🙂


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.