Jespák křivozobý

Calidris ferruginea

Výskyt: Severní Asie
Délka: 19 cm
Hmotnost: 40-67 g
Počet vajec: 4 ks
Průměr kroužku: 4,5 mm
Potrava: Hmyz, korýši, semena
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2323 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Jespák křivozobý je sotva jako špaček velký, 19 centimetrů měřící pták, jejž ve svatebním šatu poznáme podle zakřiveného zobáku a rezavé červené hrudi. Za letu je velice nápadný jeho bílý kostřec. V zimním šatu jej můžeme zaměnit pouze s jespákem obecným, je však štíhlejší než on a má také delší nohy. Zobák může být různě dlouhý i prohnutý, je proto pro určení znakem nejistým. Přechodný šat má jespák křivozobý v měsíci dubnu a v srpnu. Mladý pták má okrový nádech na hrudi, drobné skvrnění po stranách hrudi, na složených křídlech má světlé okraje per.

Prostředí

Tento středně velký druh jespáka z podřádu bahňáků hnízdí v nejsevernější Asii a jeho areál je velmi malý. Značně rozlehlá zimoviště tvoří pobřeží téměř celé Afriky, jižní Asie, Oceánie a Austrálie. Jespák křivozobý táhne napříč vnitrozemím střední Evropou, kde ptáci v srpnu a září jednotlivě či v menších skupinách odpočívají na bahnitých březích. V České republice nehojně, ale pravidelně protahuje na jaře i na podzim.

Rozmnožování

Jespák křivozobý má hnízdní období od června do poloviny července, na čtyřech vejcích se v sezení střídají oba rodiče.

Potrava

Jespák křivozobý konzumuje především hmyz a drobné korýše a jako přílohu dokáže sežrat i semena.

Jespák křivozobýNázvy ve světě

Anglicky: Curlew Sandpiper, Finsky: Kuovisirri, Francouzsky: Bécasseau cocorli, Holandsky: Krombekstrandloper, Chorvatsky: Krivokljuni žalar, Islandsky: Spóatíta, Italsky: Piovanello, Maďarsky: Sarlós partfutó, Německy: Sichelstrandläufer

Foto: http://www.focusonnature.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.