Zajíc bělák

Lepus timidus

Výskyt: Evropa, Asie, Amerika
Hmotnost: 2,5 kg
Březost: 30 dnů
Počet mláďat: 2-5 ks, 3x ročně
Potrava: Býložravec
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8071 zobrazení     3 komentáře

Identifikace

Zajíc bělák nejčastěji váží asi 2,5 kg. Exempláře vážící 3 kg jsou již považovány za výjimečné. Beremeli v úvahu poměry všech proporcí, jeho uši poměrně velikostí připomínají králíka. Jeho národní název ukazuje na jeho mimetismus; v létě má tento zajíc šedohnědou srst, ale s příchodem zimy se jeho srst změní na zářivě bílou (až na jeho území výskytu v USA, kdy se srst nemění - je stále bílá). Jedině jeho hnědé oči a nos a černé konce uší tehdy umožňují, aby ho dobře znalý člověk objevil na sněhu.

Jeho končetiny jsou přizpůsobeny pohybu na sněhové pokrývce. Zadní končetiny jsou opravdové sněžnice, tlapky jsou značně dlouhé, prsty hustě ochlupeny i po stranách a na dolní straně a i tlapky jsou ochlupené.

Rozšíření

Zajíc bělák žije na území severní části Evropy, Asie a Ameriky. V Evropě obývá především oblast Alp. Podle místa výskytu existuje pět různých poddruhů zajíce běláka.

Způsob života

V Alpách jej v létě zastihneme v pásmu kleče i výše. Je aktivní převážně z večera a v noci. Obývá mělké nory, které si ale hrabe sám jen zřídka. Někdy nocuje například pod kmenem spadlého stromu nebo mezi balvany. Třikrát ročně rodí zaječice dvě až pět mláďat, která jsou hned osrstěná a vidí.

Zajíc bělákNázvy ve světě

Anglicky: Eurasian Arctic Hare, Německy: Schneehase

Foto: http://lis-upmc.snv.jussieu.fr

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

03.01.2023, 18:32
chybi zajimavosti a co ji
03.01.2023, 18:21
opravdovej hnus.
14.06.2019, 11:24
Je možné ho odchovat v zajetí?