Kočka skotská klapouchá

Scottish Fold

Původ: Skotsko
Skupina plemen: plemena neuznaná FIFe
Hmotnost: 2,5-6 kg
velikost písma:  A A A
09.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     14870 zobrazení     3 komentáře

Historie a původ

Kočka skotská klapouchá, nazývaná také scottish fold, se tělesnou konstitucí a tvarem hlavy blíží evropské krátkosrsté kočce. Charakteristickým znakem jsou však sklopené a dopředu složené uši, které ji propůjčují originální vzhled, a odličují ji tak od ostatních koček. Kočky s visícíma ušima, byly již před dvěma až třemi sty lety viděny v Číně, a byly proto označovány jako čínské kočky. O jejich existenci se často pochybovalo, až pak byly na začátku 60. let 20. století ve Skotsku a později i v jiných zemích skutečně objeveny selské kočky se sklopenýma ušima. S nimi pak začal chov koček klapouchých.

Velikost a stavba těla

Tělo skotské klapouché kočky by podle standardu mělo být zakulacené a působit dobře živeným dojmem. Ocas má být dlouhý, do špičky vybíhající a pohyblivý. Zakulaceným dojmem působí i hlava s buclatými tvářemi, se zaoblenými polštářky, z nichž vyrůstají vousy, se silnou bradou a čelistí. Kocouři mohou mít tváře skutečně velmi baculaté. Hlava přechází do krátkého zátylku. Nos je malý a lehce zahnutý. Velké a kulaté jsou i oči oddělené širokým hřbetem nosu.

Srst a barvy

Barevně se oči musí hodit k srsti, u které jsou povoleny barevné variety a kresby evropské krátkosrsté kočky.

Uši

Přísná měřítka platí u uší. Měly by být podle standardu malé, zaoblené směrem nahoru a naklopené dopředu a dolů – čím užší, tím lepší. K hlavě mají přiléhat jako čepička, a tím podtrhovat kulatý dojem obličeje. Právě vzhledem uší se při hodnocení dosahuje nejvíce bodů.

Problémy chovu

U sklopených uší se bez pochyby jedná o deformaci, která podle zvěrolékařů může snadno vést k zánětu uší, a poškodit tak sluch, který je u koček jedním z nejdůležitějších smyslových orgánů.

Scottish straight

Stejné předky, avšak bez sklopených uší, má kočka scottish straight, která je jinak totožná se skotskou klapouchou.

Podle standardu by měla mít středně velké, lehce zakulacené uši. Vnitřní základna ucha směřuje lehce do středu a vnější špička je zasazena do zakulaceného obrysu hlavy. Kromě toho existuje ještě dlouhosrstá varieta.

Charakter a temperament

Skotská klapouchá kočka je přítulná, velmi ráda se mazlí a hraje si. Vůči cizím lidem je plachá.

Kočka skotská klapoucháNázvy ve světě

Anglicky: Scottish Fold, Německy: Schottische Faltohrkatze

Foto: http://britishbluekittens.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

01.02.2023, 14:33
Prosím o kontakt na nějakou chovnou stanici. Děkuji
10.06.2022, 15:41
Jsou velmi roztomilé... miluji kočky a tuhle bych si moc přála.
30.04.2017, 20:10
no teda ta má oči jako dábel : - D