Skotský náhorní skot - Highland

Skotský náhorní skot - Highland

Bos primigenius taurus

Původ: Skotsko
Kohoutková výška: 115-125 cm
Hmotnost: 500-600 kg
Délka života: Až 18 let
velikost písma:  A A A
19.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6838 zobrazení     0 komentářů

Highland je skotský náhorní skot. Kohoutková výška u toho plemene dosahuje kolem 125 centimetrů u býků a 115 centimetrů u krav. Hmotnost krav je kolem 450 kilogramů a býků může dosahovat až 600 kilogramů.

Highland je plemeno velice ceněno pro svou velkou odolnost vůči nepříznivým mikroklimatickým jevům (vítr, zima, déšť nevadí). Je proto vhodné pro extenzivní způsob chovu v marginálních oblastech České republiky. Na skotské vysočině roste pouze chudá vegetace vřesovištního typu. V regionu panují kruté zimy s nevídanými mrazy a bohatou sněhovou nadílkou. I letní období je spíše chladné a také vlhké. Vyznačuje se vysokou skromností, odolností a dlouhověkostí.

Zbarvení zvířat je stejně jako u galowaye hnědočerné, žluté, černé či červené. Toto plemeno je vhodné pro ekologickou údržbu krajiny. Plemeno je charakteristické svým dlouhým osrstěním a velkými lyrovitými rohy. U býků mohou tyto rohy dosáhnout rozpětí až 130 centimetrů. Býci proto mohou být pro chovatele velice nebezpeční. V zimním období sahá jejich dlouhá srst až téměř k zemi. V horkém létě je bohaté ochlupení spíše nevýhodou a proto musíme myslet na přístřešek zajišťující stín.

Skotský náhorní skot je plemeno s masnou užitkovostí. Nevyznačují velkou růstovou schopností - průměrný denní přírůstek se běžně pohybuje je okolo jednoho kilogramu (v zimním období vlivem sníženého metabolismu 0,2-0,4 kg), proto nejsou vhodní do intenzivního výkrmu. Toto plemeno je charakteristické zejména kvalitou masa s nízkým obsahem tuku a cholesterolu. Maso je jemné, šťavnaté, podobné divočině a je žádané hlavně na steaky. Skotský náhorní skot je pozdní plemeno (první otelení krávy je až kolem 4. roku), ale také dlouhověké (mohou se dožívat až 18 let). Krávy tohoto plemene se vyznačují snadnými porody a dobrou mateřskou péčí, proto se skotský náhorní skot používá ke křížení s masnými a kombinovanými plemeny, zejména s herefordskýmčeským strakatým skotem. Lepší výsledky bývají dosahovány přirozenou plemenitbou, umělá inseminace je méně vhodná. Tito kříženci jsou také cenově mnohem dostupnější. Výhodou je, že původní vlastnosti zůstávají i u kříženců zachovány, takže otužilost, pevná konstituce, snadné porody i vynikající mateřské půdy jsou stále předností. U kříženců se ještě víc projeví pastevní schopnost spásat méně kvalitní porosty.

Skotský náhorní skot - HighlandNázvy ve světě

Anglicky: Highland Cattle, Německy: Schottisches Hochlandrind
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: http://www.yournaturephotos.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.