Jerseyský skot je jedním z nejcharakteričtějším dojným plemenem chovaným na celém světě od USA po Rusko. V současnosti je jersey nejvíce chována na Novém Zélandu, v Evropě je kromě Velké Británie ve větším množství chována v Dánsku.
Krávy dosahují v dospělosti hmotností až 420 kilogramů s kohoutkovou výškou 116-121 centimetrů. Plemeno je charakteristické vysokou užitkovostí s vysokým obsahem složek (zejména tuku). Zvířata mají jemnou konstitucí, kratší hlavu, hluboký prostorný hrudník a velké žláznaté vemeno. Zabarvení zvířat je celoplášťově šedohnědé, jen mulec, špičky rohů a paznehty jsou černé.
Do České republiky byl jerseyský skot dovezen v 60. letech 20. století a v současné době je zde chováno 2200 kusů krav, převážně v malých stádech. V České republice bylo do kontroly užitkovosti zapojeno 110 krav tohoto plemene s průměrnou užitkovostí 6 002 kilogramů mléka, tučností 5,29 procent a obsahem bílkovin 3,90 procent.
Jerseyský skot je raný, jalovice se poprvé zapouštějí ve věku 14-15 měsíců a telí se ve věku dvou let. Novorozená telata váží 20-30 kilogramů. Konstituce je pevná, zvířata jsou dlouhověká a dobře využívají objemných krmiv a pastvy. Je však náročný na kvalitu podávaných krmiv a zvláště odchovávaná telata vyžadují dobrou zootechnickou péči.
Komentáře ke zvířeti