Jerseyský skot

Bos primigenius taurus - Jersey

Původ: Ostrov Jersey
Kohoutková výška: 127-130 cm
Hmotnost: 700 kg
Zkratka: J
velikost písma:  A A A
11.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9079 zobrazení     0 komentářů

Jerseyský skot je jedním z nejcharakteričtějším dojným plemenem chovaným na celém světě od USA po Rusko. V současnosti je jersey nejvíce chována na Novém Zélandu, v Evropě je kromě Velké Británie ve větším množství chována v Dánsku.

Krávy dosahují v dospělosti hmotností až 420 kilogramů s kohoutkovou výškou 116-121 centimetrů. Plemeno je charakteristické vysokou užitkovostí s vysokým obsahem složek (zejména tuku). Zvířata mají jemnou konstitucí, kratší hlavu, hluboký prostorný hrudník a velké žláznaté vemeno. Zabarvení zvířat je celoplášťově šedohnědé, jen mulec, špičky rohů a paznehty jsou černé.

Do České republiky byl jerseyský skot dovezen v 60. letech 20. století a v současné době je zde chováno 2200 kusů krav, převážně v malých stádech. V České republice bylo do kontroly užitkovosti zapojeno 110 krav tohoto plemene s průměrnou užitkovostí 6 002 kilogramů mléka, tučností 5,29 procent a obsahem bílkovin 3,90 procent.

Jerseyský skot je raný, jalovice se poprvé zapouštějí ve věku 14-15 měsíců a telí se ve věku dvou let. Novorozená telata váží 20-30 kilogramů. Konstituce je pevná, zvířata jsou dlouhověká a dobře využívají objemných krmiv a pastvy. Je však náročný na kvalitu podávaných krmiv a zvláště odchovávaná telata vyžadují dobrou zootechnickou péči.

Jerseyský skotNázvy ve světě

Anglicky: Jersey, Německy: Jersey-Rind, Francouzsky: Jersiaise

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.