Lopatonos malý

Scaphirhynchus

Výskyt: Po­vodí Amudarje
Délka těla: 21-27 cm
Vhodná teplota: 0,2-0,3 °C
velikost písma:  A A A
03.03.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3551 zobrazení     0 komentářů

Lopatonos malý je menší pří­buzný lopatonosa velkého, s nímž společně žije v po­vodí Amudarje. Dorůstá délky 21 až 27 cm, jeho hmotnost nepřevyšuje 0,2 až 0,3 kg. Na rozdíl od vět­šího druhu nemá vyvinut dlouhý niťovitý výběžek na ocasní ploutvi.

Lopatonos malý byl objeven a popsán později než lo­patonos veliký. V roce 1876 jej při své známé výpra­vě objevil v řece Amudarje zoogeograf N. A. Severcov a o rok později ho vědecky popsal slavný ruský zoolog K. F. Kessler. První kus přinesl Severcovovi důstojník jménem Hermann, a tak se jeho jméno do­stalo do odborného názvu této ryby.

Lopatonos malý obývá vody podél břehů a ostrovních náplavů, v po­rovnání s předchozím druhem má rád větší hloubky. Živí se téměř výhradně hmyzem a jikrami ryb. Po ce­lý život se zdržuje v sladké vodě. Roste velmi pomalu a jeho život je málo známý, protože vždy byl vzácný. Vědci nalezli na trdlištích křížence obou druhů, ne­klamný důkaz toho, že se oba druhy třou ve stejné době. Tento vzácný druh neměl nikdy hospodářský význam. Dnes je lov přísné zakázán, ale ani tato ochrana nezaručuje přežití lopatonosa malého. Pro výstavbu přehrad, znečištění vody a nedostatek vo­dy v řece je tento druh na pokraji vymření. Jako po­slední pokus doporučili vědci odchycení posledních lopatonosů malých, soustředění zbývajících ryb ve zvláštní rezervaci pod přísným dohledem a zaměření na umělé rozmnožování.

Lopatonos malý je zapsán v celosvazové Červené knize a v červené knize Uzbecké SSR.

Foto: nwaas.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.