Vlkouš skvrnitý
Anarhichas minor
Vlkouš skvrnitý
Anarhichas minor
Znaky: Dlouhé tělo, jehož výška se od zadní části hlavy pravidelně směrem k ocasní ploutvi snižuje. Velká, masívní hlava se zaobleným rypcem a širokými ústy. Vpředu na horní i spodní čelisti jsou dlouhé, křivé zuby, na patře a v zadní části spodní čelisti velké zaoblené až ploché drticí zuby v 1-2 řadách. Dlouhá hřbetní ploutev se 74-80 tvrdými paprsky není spojena s ploutví ocasní. V řitní ploutvi je 45-47 měkkých paprsků. Břišní ploutve a plynový měchýř chybějí.
Zbarvení: Hřbet a boky jsou hnědé až olivově zelené, břišní strana žlutavá. Dospělé ryby mají na hřbetě a bocích nepravidelně rozmístěné tmavé skvrny a tečky (jméno!). Mladé ryby jsou příčně pruhované.
Délka: Nejvýše 1,80 m (nejvyšší věk asi 25 roků).
Rozšíření: Severní Atlantik, na západě od Grónska na jih až po Maine/USA, na východě od Bílého moře až ke skotskému pobřeží. V hloubce 25-460 m (většinou ve 100-250 m), nad písčitým a bahnitým dnem při teplotě -1 až +9 stupňů Celsia.
Příbuzný druh A. denticulatus, dlouhý nejvýše 1,50 m, se vyskytuje též v severním Atlantiku v hloubce 60-970 m.
Způsob života: Ryba hluboké vody, žijící při dně. Dospívá koncem 7.-10. roku života při délce 70-90 cm. Na jaře odplouvají ke tření připravené ryby od pobřeží (např. z východní části Barentsova moře k asi 250 m hlubokým lavicím před oblastí Finnmark v severním Norsku). Jikry (o průměru 5-6 mm) vytírají v kulovitých chomáčích. Počet jiker (závisí na velikosti samice) je 15 000 až 35 000.
Potrava: Škeble se slabšími lasturami, ostnokožci (ježovky, hvězdice), mimoto i ryby, žijící při dně.
Všeobecně: Kůže vlkoušů se používá v kožedělném průmyslu.
Mohlo by vás také zajímat
Aratinga skvrnitý, Varan skvrnitý, Štítonoš skvrnitý, Zdobenec skvrnitý, Ovíječ skvrnitý, Linsang skvrnitý, Skunk skvrnitý, Tchořík skvrnitý, Pancéřníček skvrnitý, Mlok skvrnitý