Hlaváč skvrnitý
Pomatoschistus pictus
Hlaváč skvrnitý
Pomatoschistus pictus
Znaky: Dlouhé vřetenovité tělo s dlouhým, nízkým kořenem ocasu (stejně dlouhým jako je délka základny 2. hřbetní ploutve). Dlouhá hlava s krátkým tupým rypcem, přední čichový otvor je rourovitý, bez tykadel. Ústa jsou namířena šikmo vzhůru. Na bocích je v podélné řadě 36-43 šupin, týl a hruď jsou neošupené. Dvě oddělené hřbetní ploutve, první s 6 tvrdými, 2. s 1 tvrdým a 8-9 měkkými paprsky. V ploutvi řitní je 1 paprsek tvrdý a 8-9 měkkých. V prsních ploutvích nejsou volné paprsky. Břišní ploutve jsou srostlé v kruhový přísavný terč bez výrůstků. Zadní okraj ocasní ploutve je zaokrouhlený.
Zbarvení: Základní barva je světle hnědá, s tmavým hrubým síťovitým vzorkem a velkými světlými skvrnami na hřbetě, dosahujícími až doprostřed boků. Na bocích je 4-5 hnědavých, často rozdvojených skvrn ve dvou podélných řadách, za nimi šikmé růžové pásky.
Délka: Nejvýše 5,7 cm.
Rozšíření: Severovýchodní Atlantik od západní části kanálu La Manche, od Britských ostrovů a Severního moře po Tromsø v Norsku. V oblasti Dánska, avšak nikoli v Baltu. Středozemní moře (Jadran). Při pobřeží na štěrkovitém či písčitém dně pod hranicí odlivu, někdy i v tůňkách na pobřeží, až do hloubky 50 m (nejvýše 100 m). Brakické vodě se vyhýbá.
Způsob života: Drobné rybky dna, které (jako všechny druhy rodu Pomatoschistus) pohlavně dospívají po 1. zimě. Třou se od jara do léta (u ostrova Man v Anglii od začátku dubna po červen). Hruštičkovité, asi 1 mm dlouhé jikry klade samička pod kameny, lastury apod., sameček snůšku hlídá. Larvy, dlouhé při vylíhnutí asi 3 mm, žijí zpočátku v planktonu a mění se při délce 1,7-1,8 cm v mladé rybky, žijící při dně. Dosahují věku 1-2 let.
Potrava: Drobní živočichové mořského dna.
Mohlo by vás také zajímat
Aratinga skvrnitý, Varan skvrnitý, Štítonoš skvrnitý, Zdobenec skvrnitý, Ovíječ skvrnitý, Linsang skvrnitý, Skunk skvrnitý, Tchořík skvrnitý, Pancéřníček skvrnitý, Mlok skvrnitý