Šarplaninský pastevecký pes

Šarplaninský pastevecký pes

Jugoslavenski Ovcarski Pas - Sarplaninac

Oficiální zkratka v ČR: JOS
Výška v kohoutku: 58-62 cm
Hmotnost: 30-40 kg
Délka života: 12-13 let
FCI: II. - Pinčové, knírači, molossoidní
Číslo standartu: 41
Využití: společník, hlídací
velikost písma:  A A A
12.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7377 zobrazení     0 komentářů

Šarplaninský pastevecký pes je typický pastevecký pes z Makedonie a Srbska, který již po několik staletí ochraňuje stáda ovcí před vlky, medvědy a rysy, jakož i obyvatele vesnic. Byl šlechtěn také pro potřeby armády a policie. Až do roku 1970 byl jeho vývoz zakázán.

V dnešním využití je Šarplaninský pastevecký pes strážný a ochranný pes. Toto plemeno je typický ochránce stád, který je silně teritoriální. Cizí lidi odhání a ve svém teritoriu netoleruje žádné cizí psy. V cizím revíru se chová neutrálně, je vnímavější a aktivnější při setmění než za denního světla. Na vetřelce včas upozorňuje štěkáním. Je sebevědomým, klidným, mírným a samostatně jednajícím psem. Není ochoten se podřizovat.

Šarplaninský pastevecký pes není vhodný pro začátečníky. Už v období štěněte je třeba přistoupit k jeho socializaci a k vtiskování prvků cizího prostředí. Vyžaduje po svém majiteli důslednou a pečlivou výchovu. Podřizuje se pouze osobě, kterou uznává. Vyžaduje kontakt s rodinou. Miluje pobyt ve volné přírodě, vyžaduje dostatečný životní prostor a úlohu ochránce. Nemá sportovní ambice a nehodí se ani do městského nebo snad bytového prostředí. Jeho hustá srst vyžaduje po majiteli odpovídající péči.

Šarplaninský pastevecký pesNázvy ve světě

Anglicky: Illyrian Sheepdog

Foto: http://puppiespark.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.