Chroustek hnědý
Serica brunnea
Chroustek hnědý
Serica brunnea
Znaky: Velikost 8-10 mm, zbarvení je variabilní. Nejčastěji světle hnědé. Hlava tmavého zbarvení, oči velké a vypouklé (obzvláště u samic). Tykadla jsou světlá a vějířovitá (vějířek může složit). Krovky se směrem k zadečkové části rozšiřují a jsou rýhované. Po stranách pod krovkami je husté ochlupení. Spodek těla matný.
Stanoviště: Smíšené lesy, parky, zanedbané zahrady, zemědělská krajina s ostrůvky stromů a keřů. Brouci se přes den ukrývají v mechu nebo pod kameny.
Rozšíření: Především střední Evropa. Směrem na západ až po Pyreneje a zasahuje také do Anglie a Irska. Na sever až za polární kruh. Východně až za Ural po Kazachstán, Altaj a Sibiř. Na jich po Alžír. V ČR hojný druh nízkých i vyšších poloh. Ve vysokých horách nežije. V České republice hojný druh nízkých i vyšších poloh. Ve vysokých horách nežije.
Výskyt: Vyskytuje se pravidelně a hojně, zejména v horách.
Biologie: Brouci létají za soumraku od června do července. kladou malé skupiny vajíček do kypré půdy. Vylíhlé larvy potřebují dva roky, než dorostou a v kukelní kolébce se zakuklí. Teprve po dalším přezimování se líhnou dospělí brouci.
Potrava: Ponravy žerou kořeny různých rostlin. Při hromadném výskytu může dojít i ke škodám v lesních školkách a v mladých výsadbách na sazenicích smrků a borovic. Dospělí brouci žerou mladé výhony.
Mohlo by vás také zajímat
Papoušek hnědý, Emu hnědý, Datel hnědý, Páchník hnědý, Chroustek letní, Krajník hnědý, Luňák hnědý, Sup hnědý, Kulík hnědý, Bramborníček hnědý