Aktuálně: 5 139 inzerátů172 201 diskuzních příspěvků17 713 uživatelů

Gekončík noční

Eublepharis macularius

Gekončík noční

Eublepharis macularius

Gekončík noční

  • Výskyt: Indie, Irák, Írán, Afganistán
  • Velikost: Do 30 cm
  • Počet vajec: 1-2 ks, až 8x ročně
  • Inkubace: 50-60 dnů
  • Krmivo: Cvrčci, švábi, myší holata
Gekončík noční
Kam se řadí?

Gekončík noční

Taxonomie

  • Říše: Animalia - živočichové
  • Kmen: Chordata - strunatci
  • Podtřída: Amniota - blanatí
  • Infratřída: Diapsida
  • Nadřád: Lepidosauria
  • Řád: Squamata - šupinatí
  • Podřád: Sauria - ještěři
  • Nadčeleď: Gekkota
  • Čeleď: Gekkonidae - gekonovití
  • Podčeleď: Eublepharinae - gekončíci
  • Rod: Eublepharis - gekončík
Gekončík noční
Kde žije?

Gekončík noční

Asie

  • Nadmořská výška: 940 m
  • Povrch: sever rovinatý, střed kontinentu hornatý
  • Teplotní pásy:
  • Tropický: podnebí rovníkové, monzumové, kontinentální
  • Subtropický: v zimě chladno, vlhko; v létě vedro, sucho
  • Mírný pás: spadá většina kontinetu
  • Subpolární pás: severní oblast
  • Polární pás: nejsevernější oblast
  • Teplota:
  • Zima: až -50 °C (Sibiř)
  • Léto: 5-35 °C
  • Roční úhrn srážek:
  • Nejvíce jih a jihovýchod: 2000-3000 mm
Ing. Zbyněk Pokorný 14.11.2013, 18:16
88 781 13 minut čtení

Chovná skupina

Gekončík noční se nedoporučuje chovat v párech, protože samci jsou velice aktivní a samici by po čase uhonili. Je ale možné chovat jen jednoho samce a nebo jen několik samiček pohromadě, pokud nemáme v plánu tyto fascinující živočichy rozmnožovat. V jednom teráriu nesmíme chovat více než jednoho samce! Došlo by k vzájemným soubojům, při kterých by s největší pravděpodobností jeden z nich uhynul, v tom lepším případě velice strádal. Optimální a nejčastější je chov skupinky 1,3 - 4 (tedy jeden samec a tři až čtyři samice). Já chovám své gekončíky noční doma ve skupinkách 1,4 - 5 (tedy jeden samec a čtyři až pět samic) V takové skupince samec rozdělí rovnoměrně svou pozornost mezi všechny zbývající samičky. Gekončík noční nesmí být chován v teráriu s ostatními druhy gekonů, protože by se vzájemně nesnesli.

Terárium

Gekončíky chovám v teráriích 100 x 50 x 35 cm ( D x Š x V). V teráriu nepoužívám žádnou zadní stěnu a to z důvodu lepšího čištění terárií. Ve stropu terária je umístěno větrání. To je provedeno pomocí pásu pletiva širokého 7,5 cm, které jde po celé délce terária. Součástí mých terárií je i skleněná teráska, která je posypána pískem. Gekončík noční je rád, když si může vlézt, kam se mu zachce. Proto je dobré umístit mu do terária hodně úkrytů třeba z obráceného květináče s vytvořeným otvorem, obrácenou kokosovou skořápku a nebo třeba umělé imitace skály, které se hojně prodávají ve zverimexech a ostatních obchodech se zvířaty, nebo na internetových stránkách výrobců. Musíme mít hlavně na paměti, že úkryty musí být nejen hezké a estetické ale hlavně pro zvíře bezpečné. Do každého úkrytu musíme mít bezproblémový přístup, aby mohl být gekončík noční kdykoliv zkontrolovat. Nikdo z nás by přeci nechtěl gekončíka zachraňovat zpod hromádky kamení. Živé rostliny napomáhají udržet vhodné klima a poskytují zvířeti úkryt a stín. Příliš je ale nedoporučuji, jelikož je velmi těžké udržet je na živu, gekončík noční je stejně jednou zničí. O moc výhodnější je do terária umístit rostliny umělé, sice jsou dražší ale zase vydrží a stačí je jednou za čas omýt teplou vodou. Dále je vhodné terárium 2x týdně rosit vodou a to v době kdy se vypíná světlo.

V každém teráriu mám umístěné 3 glazurované misky různých průměrů:

  • První miska je na vodu - průměr cca 10 cm, hloubka cca 2 cm
  • Druhá na minerální směs - průměr cca 5 cm, hloubka cca 2 cm
  • Třetí je na moučné červy - průměr cca. 5 cm, hloubka cca 3 cm.

Osvětlení

Do terárií lze nainstalovat zářivku, ale není to nutností, já osobně ji nepoužívám. Terárium mám umístěné v blízkosti okna takže není potřeba. Doporučuje se ji používat jen v hodně tmavých místnostech, kde je nedostatek světla a gekončík noční by tím pádem nevěděl, kdy je den a kdy noc.

Vytápění

Terárium vytápím topným kamenem, který je puštěný 24 hodin denně a vypínám ho jen při zimování. Mimo kámen používám 25 W žárovku umístěnou v obráceném květináči cca. 25 cm nad teráskou na které se mí chovanci velice rádi vyhřívají, nebo se tam spíše gekončík noční válí jako prasátko...:o) V nádrži by měl vzniknout teplotní gradient - pod zdrojem tepla až 35 °C, u země 25 °C. Gekončík noční si sám najde ideální místo. V noci může teplota klesat všude až ke 20 °C. Je dobré umístit terárium tak, aby bylo v klidové zóně pokoje a zvíře nic nerušilo.

Krmení

Dospělé gekony krmím tři dny v týdnu. Není dobré nechávat je přežírat. Občas neví kdy mají dost, takže pár dnů v týdnu nekrmím. Dospělý gekončík noční sežere při krmení 2 - 4 cvrčky. Gekonům dopřávám co možná nejbohatší stravu:

  1. Cvrčky
  2. Sarančata
  3. Šváby
  4. Jednodenní holátka myší
  5. Potemníky moučné
  6. Potemníky brazilské

S moučnými červy se to nesmí přehánět - při dlouhodobějším užívání může gekončík noční trpět zažívacími problémy. Veškeré cvrčky je třeba obalovat v práškových vitamínech. Osobně používám různé směsi (Roboran H, Nekton MSA, Plastin, Bone Aid), které pravidelně střídám. Některý gekončík noční přijímá i smetanové krémy, med a hodně zralé měkčí ovoce, s tím ale nemám zkušenosti. Na jaře a v létě doporučuji vyrazit na louku a nachytat kobylky, které se chytají poměrně snadno. V zimě je to ovšem problém, a proto je zvíře odkázáno na hmyz který si sám chovám, nebo při nedostatku kupuji ve zverimexech a nebo objednávám u velkochovatelů. Zvíře též potravu vylučuje. Je dobré veškeré zbytky potravy použité i nepoužité odklízet a alespoň jednou týdně vyčistit veškeré znečištěné zařízení terária.

Přísun vody

V nádrži mám umístěnou keramickou glazurovanou misku pod květináče o průměru cca 10 cm a výšce cca 2 cm. Je nutné měnit vodu minimálně jednou denně a při každé výměně vody misku řádně vyčistit.

Rozlišení pohlaví

S rozlišením pohlaví nebývá u gekončíků nočních složité. Při správné výživě a teplotě při výchově mláďat se dá pohlaví rozeznat již kolem 3-4 měsíce věku chovance. Všeobecně bývají samci větší a zavalitější než samice. Samec má řadu preanálních pórů a vystouplá pouzdra hemipenisu u kořene ocasu. Jsou to takové dvě malé kuličky v pouzdře za kloakou. Kvůli tomu má také zduřelý kořen ocasu. Tyto znaky samice gekončíka nočního nenesou.

Zimování

Samotnému páření předchází zimování, které lze simulovat nejlépe v podzimním nebo zimním období po dobu jednoho až tří měsíců. Zajistíme to tak, že po tuto dobu nebudeme v teráriu zapínat žádný zdroj tepla. Teplota tím klesne na pokojovou a gekončík noční tím zpomalí svůj metabolismus, takže nebude tak aktivní ale bude nám pěkně přibírat na váze a zakulacovat se. Budeme ale předkládat stále potravu jako jsou cvrčci, švábi a mouční červi. Myším holátkům se vyhneme a nekrmíme jimi. Musíme zajistit také dostatek vody, aby se v tomto období gekončík noční napil jak je libo. Je však nutné pozorovat zdravotní stav chovanců a při viditelném úbytku na váze ukončit toto zimování. Stačí tak učinit jen pro daného jedince a ostatní můžou odpočívat v klidu dál. V tomto období si odpočinou hlavně samice, které naberou dostatek energie na páření a snášení vajec v nadcházející sezóně. Jakmile budeme chtít zimování ukončit pozvolna začneme teplotu zvyšovat a to je potom úspěšným startérem pro rozmnožování. Já začínám zimovat v první polovině listopadu a končím na konci ledna.

Rozmnožování

Nadchází po zimování, hned jakmile zvýšíme teplotu v teráriu. K páření připouštím samice nejdříve v době kdy dosáhnou hmotnosti min. 45 - 50 g. Tímto se vyhneme zbytečnému přetěžování samiček a minimalizujeme možnost problému při nebo po snůšce. Obvykle se mi gekončík noční začíná pářit na konci ledna a začátku února. Nelekněte se když samec začne jak o život vrtět ocáskem a začne na samici dorážet - je to součástí páření a není čeho se bát. Samec se při samotném aktu zakousne samičce za krk , podsune ocasem pod ní a dojde k samotnému aktu započetí: Celá akce trvá jen pár sekund, ale za to se opakuje několikrát po sobě a v průběhu celého roku kromě zimování.

Kladení vajec

Gekončík noční klade po dvou, výjimečně i po jednom kožovitém vejci 4x - 8x ročně do předem připravených kladišt´. Jde o klasickou kuchyňskou umělohmotnou krabičkou rozměrech 20 x 20 x 10 cm (DxŠxV) s začerněnými, nebo opískovanými stěnami, aby v ní bylo temno. V ní je umístěn substrát - obvykle vlhký písek, lignocel, nebo směsi písku a lignocelu smíchané v poměru 1:1. Já osobně používám kopaný propraný písek, který musí být stále vlhký, jinak do něj samička vejce nenaklade Snůšky bývají v rozmezí přibližně dvou týdnů až měsíce. Záleží to na věku a stavu samičky.

Inkubace

Nakladená vejce je nutné do 24 hodin od snůšky přemístit do předem nachystaného inkubátoru. Vajíčka ukládám do inkubačních krabiček dvěma způsoby.

  • Každou snůšku zvlášť
  • Do jedné větší krabičky dám vejce z více snůšek

Vajíčka gekončíků inkubuji v substrátu jménem SERAMIS - jde o takové drobné granulky vypáleného jílu, které velmi dobře přijímají vlhkost a nehrozí přemokření vajíček. Před použitím jej propláchnu vřelou vodu. Tímto jej dezinfikuji. Potom nechám vychladnout na pokojovou teplotu, dám jej do krabiček a doplním vodu. Při ukládání vajec do substrátu je důležité dodržet to, aby bylo vejce tak do poloviny výšky zapuštěno do substrátu. Tím pádem se vyvarujeme zbytečnému vysušení vajíček. Jakmile dáme vajíčka do inkubační krabičky a následovně do inkubátoru, neměli by jsme s nimi už jakkoliv manipulovat. Mohlo by dojít k úmrtí zárodku. Pokud dodržíme všechny výše uvedené podmínky, tak se mladý gekončík noční líhne přibližně po 60-70 dnech, při teplotě 27 - 32 °C a 75 -90 % vlhkosti. Po narození měří kolem 70mm a váži jen cca 2g!!! Na teplotě velice závisí i délka inkubace, poměr samiček, samečků a jejich zbarvení. Při teplotách kolem 27 - 28°C se líhnou mláďata přibližně po 65dnech a jsou to v naprosté většině samičky. Rovněž při nižších teplotách je gekončík noční v dospělosti tmavší, než mláďata inkubovaná při vysokých teplotách. Při teplotách 31 - 32 °C(maximální bezpečná teplota pro inkubaci) se líhne téměř 90% samečků a cca 10% samiček. Všechny mláďata budou světlejšího zbarvení s menším počtem černých skvrn a budou se líhnout už za 45 - 50 dní.

Líhnutí

Gekončík noční se líhne od několika mála minut až po celé hodiny. S přesouváním mláďat do odchovných boxů nemusíme spěchat, je to přeci jen fuška se z toho vajíčka nějak vysoukat.

Odchov mláďat

Mladé gekončíky odchovávám v plastových nádržích o rozměrech 50x30x30cm (D x Š x V) maximálně po 10 - 15 kusech a vždy jen mláďata stejné velikosti a stáří. Vytápím ji 15 W žárovkou 12 - 14 hodin denně. Mladý gekončík noční je po vyklubání z vajíčka velice plachý a agresivní. To jej ale přejde jakmile trošku povyroste. Žrát začínají hned po prvním svleku, který je cca 2-4 dny po narození. Dalo by se říci, že mají stejné podmínky jako dospělí chovanci. Jediný rozdíl je v tom, že místo substrátu mají mláďata na dně nádrže papírové kuchyňské ubrousky. Místo kamenných jeskyněk mají rourky od toaletního papíru, převrácené půlky kokosového ořechu, obrácené plastikové kelímky nebo květináče s otvorem. V misce s vodou o průměru 5 cm a hloubce 1 cm mají vždy ´´záchranný kamínek´´ aby se při potížích naši neplavci neutopili. Nádrž 2x denně rosím aby v ní byla větší vlhkost a tím se mladým usnadnil svlek kůže. Krmím 1 - 2x denně cvrčky do velikosti 1/3 - 1/2 hlavičky mláděte, malými šváby a moučnými červy ( jen sem tam a v malém množství, mají nevyvážený poměr vápníku a fosforu). Veškerou potravu obaluji ve vitamínominerálním přípravku. Při dodržení pár zásadních požadavků je odchov mláďat gekončíků nočních bez většího problému. Pozor: v žádném případě nenechávejte větší množství hladových cvrčků s mládětem v teráriu přes noc. Cvrčci by jej mohli napadnout, ublížit mu, pokousat ho nebo i zabít! Bohužel i s tímto mám zkušenosti. Nechal jsem cvrčky s dvoutýdenními mláďaty v teráriu přes noc a ráno byl bohužel jeden gekončík noční mrtvý a ohlodaný. Proto doporučuji dát do terária "cvrččí potravu" v podobě kousku nějaké zeleniny či ovoce a několika psích granulí. Tomuto dá cvrček určitě přednost, než syrovému masu. Od doby co to tak dělám jsem s agresivitou cvrčků neměl nejmenší problémy.

Karanténa

Než je u mě nový gekončík noční zařazen do chovu tak musí projít vstupní karanténou. Ta se obecně doporučuje 30-ti denní ale já dodržuji tří měsíční. Jistota je jistota. Během karantény je každý gekončík noční držen individuelně v odděleném karanténním boxu. Jako podklad slouží kuchyňské papírové ubrousky, které jednou týdně měním. V nádrži se nachází jen miska s vodou a domeček. Například roura od toaletního papíru, půlka kokosového ořechu a nebo překlopený obal od pomazánkového másla s otvorem. V průběhu karantény posílám jednou měsíčně trus na parazitologický rozbor včetně testu přítomnost kryptosporidií. Využívám služeb Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Vzorky posílám ve dobře uzavřených a označených zkumavkách na adresu univerzity. Jeden rozbor přijde přibližně na 200,- Kč. V průběhu karantény projde gekončík noční čtyřmi testy a pokud vyjdou všechny negativní tak můžeme zvířátko s radosti přidat do chovné kolekce.

Manipulace

Pamatujte na to, že gekončík noční není klasický domácí mazlíček jako pes nebo kočka, proto je třeba s ním zacházet opatrně. Pokud s ním chcete být více v kontaktu, musíte ho na to odmalička pravidelně připravovat. Čím méně jste s ním v blízkém kontaktu, tím lépe pro něj. Samozřejmě jsou i výjimky.

Názvy ve světě

Gekončík noční

Anglicky: Leopard Gecko, Německy: Leopardgecko, Chorvatsky: Leopard macaklin, Polsky: Gekon lamparci

Mohlo by vás také zajímat

Mada nočníPapoušek nočníGekončík africkýKvakoš nočníHoko noční

Podělte se s námi o názor na tento text →