Jeleni z české části Šumavy do Německa nechodí. Příčinou je železná opona

velikost písma:  A A A
25.01.2014, 18:00     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1643 zobrazení     0 komentářů

Správa Národního parku Šumava vyhodnotila nyní dlouholetý projekt telemetrie jelenovité zvěře na území Národního parku.

Projekt trval již od roku 2005 a zabýval se aktivitou a chováním jelenovité zvěře. Konkrétně byl výzkum zaměřen na jelena evropského, srnce obecného a losa evropského. Na základě tohoto projektu vznikla i nová knižní publikace – Jelenovití na Šumavě (cena kolem 240 Kč, k dostání je na webových stránkách parku).

V Evropě stále více ubývá životního prostoru pro velká zvířata. Šumavská příroda společně se sousedním Bavorským lesem představuje jedno z posledních mít ve střední Evropě, kde se těmto velkým savcům ještě daří.

Sledování probíhalo po celý rok, jelenovití měli na krku připevněny speciální obojky. Výsledek je zajímavý. Jeleni z české i německé strany hranice, zachovávají původní zvyky svých předků. Čeští jeleni chodí přesně do míst, kde dříve stály dráty, které byly před státní hranicí a stejně tak je to s německými jeleny. V praxi to tedy znamená to, že jeleni z německé strany chodí na pastvu do našeho vnitrozemí, zato ti čeští do Německa ale nikdy nepřijdou, protože dráty označující naši státní hranici byly daleko před ní.

Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.