Čmelák skalní
Bombus lapidarius
Čmelák skalní
Bombus lapidarius
Čmelák skalní měří je 14 až 16 milimetrů. Je u nás všude poměrně rozšířený. Tělo má černé a konec zadečku ohnivě červený. Stejně jsou zbarveny i dělnice. Samec má navíc žluté čelo a předohruď. V přírodě se nejvíce objevuje v době květu hluchavek.
Čmelák skalní obývá mírnou zónu Evropy a Asii.
Hnízdo si čmelák skalní zakládá v hromadách kamení, skalních trhlinách, dírách ve zdi, často pod podlahou kůlny či altánu apod. V hnízdě bývá až kolem 300 jedinců a panuje v něm vyvážená dělba práce. Tento čmeláčí „stát" funguje pouze jednu sezonu, přezimují jen oplozené samičky a na jaře zakládají nový „hmyzí stát".
V České republice patří čmelák skalní mezi chráněné druhy. Na našem území žije 26 druhů čměláků. Kromě těchto pravých čmeláků se v České republice vyskytuje i devět druhů pačmeláků, kteří vlastní kolonie nezakládají. Jejich zimování končí později a samičky pak vyhledávají hnízda pravých čmeláků, kde nahrazují královnu a využívají původních dělnic k výchově vlastního potomstva. U čmeláka skalního nejčastěji tímto způsobem parazituje pačmelák Psithyrus rupestris. Vzhledově se pačmeláci liší od čmeláků málo. Mají tmavší křídla a jejich zadní nohy nejsou uzpůsobeny ke sběru pylu.
Názvy ve světě
Čmelák skalní
Anglicky: Red-tailed Bumblebee, Dánsky: Stenhumle, Chorvatsky: Bumbar kamenjar, Německy: Steinhummel, Slovensky: Čmeľ skalný
Mohlo by vás také zajímat
Neoféma skalní, Čmelák zemní, Orel skalní, Břehule skalní, Vlaštovka skalní, Holub skalní, Skalník modrý, Skalník zpěvný, Brhlík skalní, Zedníček skalní
Foto: http://www.rutkies.de