Čmelák skalní

Bombus lapidarius

Výskyt: Evropa, Asie
Velikost: 14-16 mm
Potrava: Pyl
velikost písma:  A A A
31.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     11018 zobrazení     2 komentáře

Čmelák skalní měří je 14 až 16 milimetrů. Je u nás všude poměrně rozšířený. Tělo má černé a konec zadečku ohnivě červený. Stejně jsou zbarveny i dělnice. Samec má navíc žluté čelo a předohruď. V přírodě se nejvíce objevuje v době květu hluchavek.

Čmelák skalní obývá mírnou zónu Evropy a Asii.

Hnízdo si čmelák skalní zakládá v hromadách kamení, skalních trhlinách, dírách ve zdi, často pod podlahou kůlny či altánu apod. V hnízdě bývá až kolem 300 jedinců a panuje v něm vyvážená dělba práce. Tento čmeláčí „stát" funguje pouze jednu sezonu, přezimují jen oplozené samičky a na jaře zakládají nový „hmyzí stát".

V České republice patří čmelák skalní mezi chráněné druhy. Na našem území žije 26 druhů čměláků. Kromě těchto pravých čmeláků se v České republice vyskytuje i devět druhů pačmeláků, kteří vlastní kolonie nezakládají. Jejich zimování končí později a samičky pak vyhledávají hnízda pravých čmeláků, kde nahrazují královnu a využívají původních dělnic k výchově vlastního potomstva. U čmeláka skalního nejčastěji tímto způsobem parazituje pačmelák Psithyrus rupestris. Vzhledově se pačmeláci liší od čmeláků málo. Mají tmavší křídla a jejich zadní nohy nejsou uzpůsobeny ke sběru pylu.

Čmelák skalníNázvy ve světě

Anglicky: Red-tailed Bumblebee, Dánsky: Stenhumle, Chorvatsky: Bumbar kamenjar, Německy: Steinhummel, Slovensky: Čmeľ skalný

Foto: http://www.rutkies.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

31.05.2021, 19:22
čmelak,skalni,opiluje,květy
a,žije,ve,skalach.a,má,červený,zadeček,je
bratrancem,čmelaka,přirodniho,ten,ma
bilý,zadeček
27.07.2020, 20:57
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať - máme v štrbine pod strechou čmeliakov skalných, ale je medzi nimi dosť veľký rozdiel vo veľkosti. Jeden druh je cca 1,5 cm a druhý je aj vyše 2 cm.
Vlatujú do jednej medzery. Ďakujem za vysvetlenie