Znakoplavka obecná

Notonecta glauca

Výskyt: Ve všech stojatých vodách Evropy
Velikost: 20 mm
Počet vajíček: Až 200 ks
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9198 zobrazení     5 komentářů

Znakoplavka obecná je hojná ve všech stojatých vodách, v bazénech na zahradách a větších kalužích. Imago tohoto druhu je až 20 milimetrů velké. Vyznačuje se dlouhýma zadníma veslovacíma nohama. Obvykle plave znakoplavka obecná břichem nahoru. Tomu je přizpůsobeno i zbarvení těla, které znesnadňuje jejím nepřátelům a kořisti znakoplavku spatřit. Břišní strana je tmavá a hřbetní strana světlá - při pozorování shora tedy splývá s tmavým dnem a při pozorování ze dna se světlou oblohou. Znakoplavka je velmi dobře přizpůsobena životu ve vodě. Tvar těla je člunkovitý, břišní strana je plochá, hřbetní silně klenutá. Zadní nohy jsou přeměněny ve velká silná "vesla". Po stranách břišní části těla jsou vzduchové komůrky, do kterých přes zadeček nabírá vzduch.

Na jaře po přezimování se dospělci znakoplavek páří. Oplozená samička poté klade vajíčka do stonků a listů vodních rostlin, může jich naklást až 200. Líhnou se z nich nymfy, které dospívají po pěti svlékáních.

Znakoplavka obecná je velmi dravá. Pronásleduje jiný hmyz, který nabodává sosákem, kterým vstříkne do oběti trávící sekret a poté úlovek vysává. Citelně může bodnout vás, když ji chytíte neopatrně do rukou. Létá za letních nocí.

Znakoplavka obecnáNázvy ve světě

Anglicky: Water Boatman, Německy: Gemeiner Rückenschwimmer, Slovensky: Chrbtoplávka žltkastá

Foto: http://www.wildaboutbritain.co.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

26.08.2022, 16:49
Také dvě tři denně vyhodím. Ale myslel jsem, že když je buchnu za plot, že tam zůstanou. Co čtu asi nezůstanou. Budeme muset asi jinak na ně..
05.08.2022, 13:57
Nějaká možnost jak se toho zbavit aby nelezla do bazénu? Denně aspon dvě likvidujeme
20.07.2022, 19:19
Znakoplavka nás nemile v počtu několik set napadla za krásné teplé noci, kdy jsme si rozsvítili kryty bazén a užívali teplé noci. Výsledkem byl neutuchající boj s tímto hmyzem, totálně poštípaná těla s dosti prudkou reakcí na pobodání. Všechny upozorňujeme, aby při kontaktu s touto plošticí zmizeli co nejrychleji z vody a bazén zakryli. Druhý den bylo mnoho mrtvých na dně(máme slanou vodu) a desítky živých jsme mechanicky vylovili síťkou. Nic příjemného, velmi krutá zkušenost..!!hlavně na nohou
17.11.2020, 20:28
řekla bych že ano (tedy pokud máte v jezírku znakoplavku) , protože jsem si četl více informací o znakoplavce a všude se psalo že úhlavní nepřítel komářích larev je znakoplavka.
19.08.2018, 18:00
Vyžere znakoplavka všechny komáří larvy v jezírku?