Klínatka obecná

Gomphus vulgatissimus

Výskyt: Evropa
Délka těla: 33-40 mm
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1708 zobrazení     0 komentářů

Klínatka obecná je hojná kolem rybníků, ale i lesních tůní a na loukách v blízkosti vod. Její délka je 33 až 40 milimetrů. Tělo je žluté nebo nazelenalé s černými pruhy na hrudi. V barvě těla se projevuje pohlavní dichroismus, kdy samička je spíš žlutá a sameček spíše zelenavý. Oči se na temeni nestýkají (poznávací znak klínatek). Křídla jsou čirá s rozpětím 60-70 milimetrů. Nohy má celé černé. Svrchu je zadeček černý s tenkým podélným žlutým pruhem uprostřed, který na posledních článcích mizí. Zadeček je u samečků na posledních článcích rozšířený.

Klínatka obecná se objevuje od května až do začátku srpna. Velmi prudce létá a loví ve vzduchu různý hmyz. Samice klade vajíčka za letu do vody, protože nemá kladélko. Vajíčka jsou vodním proudem unášená, dokud se nezachytí o dno. Larvy jsou rovněž dravé a loví ve vodě larvy hmyzu, pulce a někdy i larvy čolků. Jejich vývoj trvá obvykle tři roky.

Klínatka obecná je druh vážky z podřádu šídel. Je rozšířena po celé Evropě, ale v některých zemích je na pokraji vyhubení. V České republice se vyskytuje tento druh nehojně, v poslední době se její počet vlivem znečištění vody snižuje. Je zapsaná v červeném seznamu ohrožených druhů bezobratlých jako druh zranitelný.

Klínatka obecnáNázvy ve světě

Anglicky: Club-tailed Dragonfly, Dánsky: Almindelig Flodguldsmed, Holandsky: Beekrombout, Chorvatsky: Crni regoč, Německy: Gemeine Keiljungfer

Foto: http://www.shnao.net

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.