Orel jestřábí

Aquila fasciata

Výskyt: Evropa
Délka těla: 56-74 cm
Hmotnost: 1500-2000 g
Počet vajec: 2 ks
Inkubační doba: 37-41 dnů
Průměr kroužku: 20 mm
Délka života: Až 18 let
Potrava: Ptáci, plazi a savci
velikost písma:  A A A
26.02.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4131 zobrazení     2 komentáře

Znaky

Orel jestřábí je podstatně větší než káně, s rozpětím až 170 cm. Je štíhlejší, má delší nohy a ocas než praví orli (Aquila). V prvním roce má tmavohnědý hřbet a světle hnědou nebo rezavě hnědou spodní část těla. Za letu je na spodní straně křídel nápadný tmavý podélný pruh.

Prostředí

Staří ptáci zůstávají na hnízdišti v hornatých krajích se stromy a křovinami v polopouštním nebo pouštním klimatu, mladí ptáci přetahují daleko po okolí.

Rozmnožování

Pokud jde o biologii hnízdění, je orel jestřábí pravým orlem: rodičovský pár obsazuje v revíru, který nikdy neopouští, několik hnízd, která v průběhu let střídavě používá. Obvykle jsou hnízda ve skalách, vyskytují se však i na stromech. V únoru a březnu, když samice sedí na dvou vejcích a pak zahřívá vylíhlá mláďata, přináší samec do hnízda potravu. Až ve stáří čtyř týdnů zůstávají mladí ptáci přes den sami, samice je ale ještě zastiňuje před slunečním úpalem, dokud v červnu hnízdo neopustí. Během hnízdního období ptáci denně hnízdo vystýlají čerstvými haluzemi.

Potrava

Hlavně ptáci, ale i plazi a savci do velikosti zajíce. Nikdo nepopsal orla jestřábího lépe než „otec zvířat" Brehm, kterého tu citujeme: „Orel jestřábí je výjimečně obratný a smělý, až drzý pták. Jeho let připomíná spíše let sokola než let orla. Má divokou povahu a spojuje v sobě rychlost sokola, obratnost krahujce a odvahu orla."

Orel jestřábíNázvy ve světě

Anglicky: Bonelli's Eagle, Francouzsky: Aigle de Bonelli, Chorvatsky: Prugasti orao, Německy: Habichtsadler, Polsky: Orzelek poludniowy, Slovensky: Orol jastrabovitý

Foto: http://learndrawbird.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

23.05.2021, 22:05
hodně
20.04.2021, 12:04
Kolik stojí orel jestřábí protože jabichtelbít sokolníkem