Bramborníček hnědý

Saxicola rubetra

Výskyt: Evropa
Hmotnost: 14-22 g
Počet vajec: 5-6 ks
Inkubační doba: 12-13 dnů
Průměr kroužku: 3 mm
Potrava: Hmyz, pavouci
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3083 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Sameček má smetanově žluté hrdlo a nad okem světlý proužek, při letu je nápadný bílý kostřec. Samička je bledší barvy.

Prostředí

Podobně jako bramborníček černohlavý žije i bramborníček hnědý na vlhkých lukách s vtroušenými skupinami křovisek. V krajích obhospodařovaných stroji, kde byly rozorány meze, oba druhy mizí, aniž by se objevily někde jinde. Bramborníček hnědý podléhá přeměnám krajiny o něco později než bramborníček černohlavý. Útočiště nachází na pár let tam, kde je vlhký luční pozemek zalesňován do doby, dokud se porost nezapojí.

Rozmnožování

Zpěv je nenápadný, ptáček jej však z vyčnívající větve přednáší velmi vytrvale. Lehoučkého bramborníčka udrží i stéblo trávy. V době toku zpívá sameček i vletu. Samička staví hnízdečko při zemi v nejhustší vegetaci, aby nebylo vidět shora. Přesto polovinu snůšek objeví plenitelé hnízd a zničí je. Největšími škůdci jsou straky a vrány. Ptáci hnízdí v květnu a v červnu, na 5 nebo 6 vajíčkách dlouhých 19 mm sedí 12 až 13 dní, mláďata zůstávají na hnízdě téměř dva týdny. Mladí ptáci dovedou létat až ve stáří 17 až 19 dnů. Rodiče prozrazují blízkost hnízda rozčileným odváděním pozornosti.

Potrava

Bramborníček hnědý loví hmyz a pavouky.

Všeobecně

Bramborníček hnědý a černohlavý patří do čeledi drozdovitých a vyznačují se přímým držením těla, potřásají ocásky a sedají na koncích větví. Mláďata se podobají samicím, jsou však skvrnitá.

Na podzim přepelichají bramborníčci hnědí do zimního šatu, celkové opeření pak působí matněji a je hnědší. Krátce nato, když se mláďata ze druhé snůšky osamostatní, dochází k podzimnímu tahu. Bramborníčci hnědí přezimují v Africe a v březnu zase táhnou zpět na sever.

Bramborníček hnědýNázvy ve světě

Anglicky: Whinchat, Dánsky: Bynkefugl, Francouzsky: Traquet tarier, Holandsky: Paapje, Chorvatsky: Smeđoglava travarka, Islandsky: Vallskvetta, Italsky: Stiaccino, Maďarsky: Rozsdás csaláncsúcs, Německy: Braunkehlchen

Foto: http://www.vogelwarte.ch

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.