Kos černý

Turdus merula

Výskyt: Evropa, jih Asie, Austrálie
Velikost: 23-29 cm
Hmotnost: 75-135 g
Počet vajec: 4-6 ks
Inkubační doba: 11-14 dnů
Průměr kroužku: 4,5 mm
Délka života: Až 20 let
Potrava: Žížaly, ovoce
velikost písma:  A A A
10.01.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     19160 zobrazení     27 komentářů

Znaky

Matně černý sameček má žlutý zobák, samice je černohnědá, mládi ptáci až do podzimního pelichání slabě skvrnití.

Prostředí

Listnaté a jehličnaté lesy s vlhkou půdou, zahrady, města a parky. Lesní kosi jsou velice plaší ptáci, žijící na zemi, městští kosi jsou sice vždy obezřetní a nedůvěřiví ke všemu cizímu, ale nevadí jim ruch v nejbližším okolí. Kos černý skáče, běhá a v rozčilení vztyčuje svůj dlouhý ocas. Špačkové, kteří spolu s ním hledají na trávnících potravu, pobíhají vzpřímeně sem a tam. V obvodu měst se často vyskytují kosi s více či méně bílým opeřením (částečný albinismus), vzácně i zcela bílí ptáci s červenýma očima (úplný albinismus).

Rozmnožování

Samečkové kosa začínají zpívat už za mírných dnů pozdní zimy, i když jen tak slabounce, že je můžeme uslyšet jen zblízka. V období prvních vlahých jarních dnů je už slyšet kosy, zpívající z plných hrdel. Kdyby nebyla kosí píseň tak všední záležitostí, poslouchali by ji milovníci přírody nábožně a tvrdili by, že je to nejkrásnější ptačí píseň nevyjímaje zpěv slavíka. Zcela jistě je nejmuzikálnější a v bohatství melodií i harmonií nedostižná. Činnost pohlavních žláz ovlivňuje u ptáků i délka dne. Tak se stává, že ve stále ozářených velkoměstech můžeme i za zimní noci poslouchat hlasitý kosí zpěv - je to zvláštní kontrast proti nepříznivému období i okolí. Jinak ale zpívají kosi nejhorlivěji, když lehounce mží a za ranního a večerního šera.

Párek kosů obsazuje v době hnízdění svůj okrsek, kde netrpí žádné jiné kosy. Kdo neuteče, toho ohrožují zobákem i drápy. Bojující kosí samečkové často natolik zapomenou na okolní svět, že je můžeme chytit do ruky. Už se též stalo, že je přepadl jestřáb a odnesl oba. Také na krmítku je kos bojovný a zahání ostatní ptáky. Bojuje také příležitostně až do úplného vyčerpání s vlastním obrazem, odrážejícím se v okenní tabulce nebo na pochromované poklici kola automobilu. Hnízdo je hluboká miska vymazaná uvnitř vrstvičkou hlíny a zevně krytá stébly. Nejedna hospodyně může být svědkem, jak kos, budující si hnízdo, odnáší vlhkou zem z denně zalévaných květináčů. Kosí hnízdo je obvykle nízko a často bez jakékoli opatrnosti postavené kdekoli, jednou v malém smrčku, jindy na verandě, mezi předokenními truhlíky nebo pod střechou ve skleníku či kůlně. Na vejcích sedí většinou jen samička, samec ji střídá jen zřídka. Po 11 až 14 denním sezení se klubou z vajíček mláďata, jež na hnízdě zůstávají 12 až 13 dní. Opouštějí je, když ještě nedovedou létat a pak ještě asi 14 dní si na rodičích vyprošují pronikavým voláním potravu.

Potrava

Kos černý, stejně jako jiní drozdovití, je specialistou na lov žížal, které hledá v trávníku a tak šikovně vytahuje z děr, že je nepřetrhne. V době, kdy zraje ovoce, si rád pochutná i na něm a má proto mezi zahrádkáři plno nepřátel. Zabíjet kosy je bezúčelné, protože je vzápětí nahradí kosi ze sousedství. Účinnější je např. přikrýt záhony s jahodami sítěmi, které můžeme zakoupit v zahrádkářských prodejnách.

Chování mnoha městských kosů je značně vyšinuté. Existují samečkové, kteří nezpívají, jiní se zas vůbec nepodílejí na odchovu mláďat, další se pokoušejí zahnízdit už v zimě.

Kdo má na zahradě kosa, může si jej v klidu a za pomoci žížal vycvičit, aby přišel na zavolání a přijímal potravu z ruky. V dřívějších dobách byli středoevropští kosi tažnými ptáky, s rozvojem měst se mnozí změnili v ptáky stálé. „Pohyb obyvatelstva" mezi lesem a městem se stal v případě kosů zajímavou kapitolou a předmětem výzkumu.

Kos černýNázvy ve světě

Anglicky: Eurasian Blackbird, Francouzsky: Merle noir, Holandsky: Merel, Chorvatsky: Crni kos, Islandsky: Svartþ:röstur, Italsky: Merlo, Maďarsky: Feketerigó, Německy: Amsel, Norsky: Svarttrost, Polsky: Kos, Portugalsky: Melro-preto, Slovensky: Drozd čierny, Španělsky: Mirlo común, Švédsky: Koltrast, Finsky: Mustarastas, Dánsky: Solsort

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

26.04.2017, 16:07
To my ho krmili zizalama kdyz vypadl z hnizda a jak pekne vyrostl , naucil se letat :-)
26.04.2017, 09:47
Dobrý den,

máme na balkóně v truhliku přes zábradlí hnízdo, kde už se vylíhla mláďata. Jak postupovat a co "ne"dělat, pro bezpečný růst mláďat? Domluvili jsme se doma, že na balkon vůbec nebudeme chodit, abychom je nerušili, ale jde jim nějak pomoci? Je venku zima a prší jim tam. Nemůžou umrznout přes noc, když ještě má být k nule?
23.04.2017, 21:52
Dobry vecer
Na okně v truhlíku mezi květinami si kosice udelala hnízdo ,dnes jsem tam našla jedno vajíčko ,ale nevidím ,ze by na něm seděla.I kdyz jsem ve třetím patře,preci jen je stale zima ,tak se trochu obavám ,aby vajíčko neprochladlo.
Je mozne,ze se kosice i tak vrátí???
Moc dekuji
21.03.2017, 19:45
Dobry vecer :-) Za to ze jsem celou zimu nase kosaky (slepice,jak jim rikame) krmila,tak mi za odmenu postavili na balkone hnizdo.Mam radost a beru to jako projev duvery :-) Doufam,ze se dockam i mladych.ps:-Pisete moc vsichni tady pekne komentare-kez bude vice takovich lidi,protoze min.rok mi nazahrade nejaky hodny soused dva kosaky strelil.
03.02.2017, 15:48
Mám taky na zahrádce kosici ,na podzim chodila na hrozny ,manžel je obalilsíťkou ale celkem zbytečně ,podotýkám že zahrádku máme malinkou,ty hrozny 2hlavy jen tak na ozdobu ,teť jsme rádi že ji máme každý den ji krmíme ,zima je letos tuhá ,ale ta se má u nás dobře ,doufám, že na jaře vyvede mladé
29.01.2017, 14:47
Zachranila jsem na zahrade zivot kosu a ten za mnou casto prileti.je to zvlastni,ze si mne najde na ruznych mistech.nejdrive dumkladne zazpiva,aby na sebe upozornil a pak prileti k mim noham. Ja mu vyznavam lasku a pak mi neco zasvitori a odleti.ten ptacek me dla neskutecne stastnou.ten pocit krasny preji vsem.
14.10.2016, 09:00
Prosím o radu.Máme na zahradě Kosa,který se u nás narodil v hnízdě. . Má ale problém. Každou chvilku trhne hlavičkou a pípne. Jinak se sám živí a přespává v keřích v zahradě.Má nějaký problém ,ale jaký?
Prosím o radu,jak mu můžeme pomoc. Děkuji M.T.
17.06.2016, 16:58
Zdravím všechny milovníky kosů!
Chci se také podělit o naši zkušenost s kosicí ,která si udělala hnízdo uprostřed trnitého keře růží. Hnízdo přečkalo i průtrž mračen a kosice obětavě sedí na 3 vejcích. Je dojemné ji vidět, jak chrání vejce i v největším liáku.
08.06.2016, 07:46
Zdravím všechny, letos si kosi udělali hnízdo u nás na balkóně. Měli tam 4 vajíčka. Včera jsem nakoukla a v hnízdě bylo 1 holátko a jen 1 vajíčko. Nevíte kam se poděla 2 vajíčka?Bydlíme ve 4 patře, kočka se tam nedostane. Kdyby vypadla z hnízda, tak je najdu na balkóně, hnízdo je cca 1m daleko od okraje.
26.05.2016, 18:27
Já mám Čárlíčka a za 2 měsíce mu bude 11 let. Teď je velmi nemocný a smutný a možná brzy umře. Jestli někdo víte, jak to probíhá, když ptáček "odchází", tak mi to můžete říct třeba na číslo 604335325, abych byla s Čárlíčkem v jeho poslední chvíli a nebyla víc vyděšená, než on, protože to bych jeho podpora nebyla....
05.06.2015, 15:14
U nás si kosi postavili hnízdo pod balkonem na trámu. Kosice vyseděla dva mladé, věčně hladové. Staří se mohou ulítat. Překvapilo nás však jejich chování; přiletí kos, nakrmí a odletí. Přiletí kosice, nakrmí a vleze si k mladým do hnízda. Sedí, občas se s mladými pomazlí zobákem a teprve po několika minutách odletí. Nevycházíme z údivu...
03.06.2015, 19:29
Včera odletěli. A nelituji, že jsem jim poskytla část svého balkonu. Bylo to velmi poučné a vlastně i krásné.
01.06.2015, 18:44
Naše kosátka jsou připravena k odletu. Všichni přežili, vyrostli a vypadají opravdu skvěle.
28.05.2015, 22:16
Hnizdo v borovici, pozoruji ho od "zacatku" vse vypadalo ok, 4 vejce, dnes rano po cca deseti dnech od vylihnuti jedno mlade poskakuje venku, vypada ok, mladata v hnizde take. Odpoledne to venku poskakuje kolem, dospeli ho krmi, ale vsechna tri mladata v hnizde mrtva, jiz je zrali mravenci a larvy much ... premyslim co se jim mohlo stat ? :-(
28.05.2015, 12:58
nejdřív jsem ho měla ráda,už ne,jeho mladí nám chodí na jahody,pomohla z části síť,byli tak drzí,že se ničeho nebáli,ani plašiče,sedli na síť a kam dosáhli,ozobali jahody
28.05.2015, 12:56
náš kos chodil kočce na granule a krmil s nima mladé
24.05.2015, 00:08
Tak už jsou v hnízdě čtyři miminka. Je to úžasný, jak rychle rostou. Ty žížaly musí být velmi výživný. Každý den vidím velkou změnu. Je to pěkné, ale ....( omezuje mě to - nechci je rušit...
20.05.2015, 15:39
Marcele zavidim, taky bych chtel mit to stesti pozorovat krmeni mladych kosu.
17.05.2015, 13:38
Tak já mám hnízdo na balkoně v jedné polici. Byly 3 vejce a mláďata se vylíhla všechna. Krmení je perfektní, tu logistiku bych přála každému pozorovat, jak se oba starají.
13.05.2015, 12:10
My měli hnízdo na balkoně, 5 vajíček, dnes ráno tam kosice ještě seděla, okolo desáté se šla dcera podívat a je úplně prázdné, nikde nic ani skořápka.....asi nějaká ptačí tragédie :-(