Zvonohlík zahradní

Serinus serinus

Výskyt: Evropa
Velikost: 11,5 cm
Hmotnost: 12 g
Počet vajec: 3-5 ks
Potrava: Semena
velikost písma:  A A A
14.01.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7006 zobrazení     2 komentáře

Znaky

Zvonohlík zahradní je o něco menší než čížek - délka 11,5 centimetrů - se svítivě žlutým kostřecem, sameček má žlutou i hruď. Má kratší a silnější zobák. Mladí ptáci jsou až do podzimního pelichání červenohnědí s tmavými podélnými pruhy. Volání je dvouslabičné „girlit".

Prostředí

Zvonohlík zahradní obývá ovocné zahrady, parky, aleje, okraje lesů, houští. Zvonohlík se v Evropě rozšířil z jihu teprve v posledních sto letech a stále se pomalu šíří směrem k východu. V České republice se jako hnízdící druh objevuje až v 1. polovině 19. století. Hnízdí po celém území, nejhojněji v nižších a středních polohách, vystupuje však také vysoko do hor (max. 1250 metrů nad mořem). Jeho početnost je dlouhodobě odhadována na 450-900 tisíc párů.

Přílet na naše území probíhá od poloviny března do dubna, odlet od září do října.

Rozmnožování

Sameček vyzpěvuje asi dvacetiminutovou zvonivou sloku s oblibou na telefonním drátu či na televizní anténě, samička mezitím sedí na vejcích v hezkém hnízdě, ukrytém nepříliš vysoko v keři. Sameček ji při hnízdění krmí.

Potrava

V potravě převažují semena a části plevelů i kulturních rostlin, příležitostně požírá zvonohlík zahradní také bezobratlé. Potravu sbírá většinou na zemi.

Zvonohlík zahradníNázvy ve světě

Anglicky: European Serin, Finsky: Keltahemppo, Francouzsky: Serin cini, Holandsky: Europese kanarie, Chorvatsky: Žutarica, Islandsky: Gulfinka, Italsky: Verzellino, Maďarsky: Csicsörke, Německy: Girlitz

Foto: http://www.planetacurioso.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

30.08.2021, 18:48
zvonkohlik,zahradni
tento,pták,žije,ve,stromě
13.04.2015, 15:12
Je to krásný ptáček máme ho i v učebnici Přírodovědy