Jespák šedý

Calidris temminckii

Výskyt: Tundra
Délka: 14 cm
Hmotnost: 23-33 g
Počet vajec: 4 ks
Potrava: Červi, měkkýši a hmyz
velikost písma:  A A A
27.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2303 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Dlouhý asi jako jespák malý, tj. 14 cm, je však o něco štíhlejší. Důležitým znakem jsou u mladých ptáků zelenavě žlutohnědé, u starých ptáků zelenavě černošedé nohy. Zobák je v mládí černohnědý, později černý. Hřbetní strana je šedavá, zatímco u jespáka malého rezavě hnědá. Je to pták velmi důvěřivý. Za poledne je klidný, nejčilejší je za večerního soumraku. Jespák šedý létá vlnovitě a většinou těsně nad vodou. Ozývá se švitořivým trylkem.

Prostředí

Hnízdí v tundře, obvykle v blízkosti vody. Za tahu se na rozdíl od ostatních jespáků objevuje na volných bahnitých plochách, často poněkud stranou od ostatních bahňáků.

Jespák šedý se zdržuje jen v malých skupinkách, s oblibou na místech, kam vítr po hladině zahání plovoucí potravu. Podzimní tah začíná velmi brzy. První protahující ptáci se v evropském vnitrozemí objevují v červenci, v srpnu tah vrcholí a končí koncem září. Ptáci přezimují ve Středomoří a na africkém a asijském pobřeží, rovník však nepřekračují. Během zpátečního letu byli ve střední Evropě pozorováni v květnu a v červnu. Jednotliví ptáci přečkávají léto v Severním a Baltském moři.

Rozmnožování

Při toku se samečkové vznášejí a třepetají a vyluzují trylek: „ti-tik…ti-tik". Hnízdo je blízko vody, v červnu sedí ptáci na 4 vejcích. Oblétávají-li návštěvníka vyděšení rodiče jespáků, může se člověk posadit a za chvíli už opět rodiče začnou svá mláďata svolávat.

Jespák šedýNázvy ve světě

Anglicky: Temminck's Stint, Finsky: Lapinsirri, Francouzsky: Bécasseau de Temminck, Holandsky: Temmincks strandloper, Chorvatsky: Sijedi žalar, Islandsky: Bakkatíta, Italsky: Gambecchio nano, Maďarsky: Temminck-partfutó, Německy: Temminckstrandläufer

Foto: http://www.rarebirdspain.net

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.