Znaky
Dlouhý asi jako jespák malý, tj. 14 cm, je však o něco štíhlejší. Důležitým znakem jsou u mladých ptáků zelenavě žlutohnědé, u starých ptáků zelenavě černošedé nohy. Zobák je v mládí černohnědý, později černý. Hřbetní strana je šedavá, zatímco u jespáka malého rezavě hnědá. Je to pták velmi důvěřivý. Za poledne je klidný, nejčilejší je za večerního soumraku. Jespák šedý létá vlnovitě a většinou těsně nad vodou. Ozývá se švitořivým trylkem.
Prostředí
Hnízdí v tundře, obvykle v blízkosti vody. Za tahu se na rozdíl od ostatních jespáků objevuje na volných bahnitých plochách, často poněkud stranou od ostatních bahňáků.
Jespák šedý se zdržuje jen v malých skupinkách, s oblibou na místech, kam vítr po hladině zahání plovoucí potravu. Podzimní tah začíná velmi brzy. První protahující ptáci se v evropském vnitrozemí objevují v červenci, v srpnu tah vrcholí a končí koncem září. Ptáci přezimují ve Středomoří a na africkém a asijském pobřeží, rovník však nepřekračují. Během zpátečního letu byli ve střední Evropě pozorováni v květnu a v červnu. Jednotliví ptáci přečkávají léto v Severním a Baltském moři.
Rozmnožování
Při toku se samečkové vznášejí a třepetají a vyluzují trylek: „ti-tik…ti-tik". Hnízdo je blízko vody, v červnu sedí ptáci na 4 vejcích. Oblétávají-li návštěvníka vyděšení rodiče jespáků, může se člověk posadit a za chvíli už opět rodiče začnou svá mláďata svolávat.
Komentáře ke zvířeti