Papoušek noční

Geopsittacus occidentalis

Výskyt: Austrálie
Velikost: 23 cm
Počet vajec: 4-5 ks
velikost písma:  A A A
22.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     11102 zobrazení     0 komentářů

Při letmém pohledu bychom si nočního papouška snadno spletli s kakapem. Je totiž obdobně zbarvený a najdeme ho nejčastěji na zemi. Při bližším zkoumání ale snadno odhalíme řadu významných odlišností. Papoušek noční je oproti kakapovi jen asi poloviční velikosti. Chybí mu jasný žlutý proužek přes oko a žluté břicho nemá skvrnité. Jeho nohy jsou hnědé (u kakapa spíše šedavé) a slabší, zobák žlutohnědý bez výrazných hmatových per u kořene. Papoušek noční je jedním z nejtajemnějších australských ptáků. Jediný věrohodný nález mrtvého jedince z tohoto století, pocházející z roku 1912 z oblasti Nichol Spring v Západní Austrálii, byl za záhadných okolností ztracen.

Každou chvíli jsou ale i dnes hlášena pozorování a jsou považována za věrohodný důkaz, že tento papoušek dosud žije, přestože nebyl přes 80 let uloven či chycen.

Pozorování pocházejí z oblastí Partacoona v jižní Austrálii a Pilbara v západní Austrálii. Žije natolik skrytým a tajemným životem a navíc na tak odlehlých územích, že jeho znovuobjevení by bylo dílem náhody či velké světové expedice. Ostatně právě takováto expedice podala jasný důkaz o tom, že papoušek noční žije, a získala tak odměnu 50 000 USD. 17. 10. 1990 nalezla čerstvě uhynulého jedince.

O jeho životě a hnízdění známe jen málo,když v roce 1867 žil papoušek noční několik měsíců v londýnské zoo. Hnízda jsou umístěna v trsech trávy nebo v jejich těsné blízkosti, někdy k nim hustou trávou vede jakýsi tunel, kterým papoušci přicházejí.

Papoušek nočníNázvy ve světě

Latinsky: Pezoporus occidentalis, Anglicky: Night Parrot, Německy: Höhlensittich, Dánsky: Natparakit, Španělsky: Perico Nocturno, Finsky: yökaija, Francouzsky: Perruche nocturne, Italsky: Parrocchetto notturno, Japonsky: himefukurouinko, Japonsky 2: ヒメフクロウインコ, Holandsky: Nachtpapegaai, Norsky: Nattpapegøye, Polsky: papuzka zóltobrzucha, Rusky: Ночной попугай, Slovensky: zemnár nočný, Švédsky: Nattpapegoja, Čínsky: 夜鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.