Identifikace
Předloktí má netopýr dlouhouchý 37-44,5 milimetrů, délka těla u dospělého zvířete činí 41-58 milimetrů, ocas 37-55 milimetrů, ucho má tento druh 31-41 milimetrů, rozpětí křídel 255-292 milimetrů. Liší se od netopýra ušatého šedivějším zbarvením, tragus má tmavý a širší než 5,5 milimetru, vnitřní okraj boltce je užší. Palec na křídle kratší než 6 milimetrů.
Rozšíření
Netopýr dlouhouchý chybí na severu Německa a Polska. Jinak je poměrně hojný v zemědělské krajině a ve městech. Netopýr dlouhouchý je jedním z nejmladších našich druhů a rozšířil se k nám z jižních oblastí společně s vrápencem malým (Rhinolophus hipposideros) a netopýrem velkým (Myotis myotis) v mladším holocénu. Toto rozšíření pravděpodobně souvisí s nabídkou letních úkrytů v budovách, které v té době lidé počaly stavět.
Způsob života
Letní kolonie (čítající 10-30 samic s mláďaty) osidlují půdy budov. Jednotlivci se ukrývají pod krovy i ve štěrbinách skal, za okenicemi. Zimuje jednotlivě ve sklepích a jeskyních. Loví v okolí budov a v zahradách či parcích. Nejvyšší známý věk je u tohoto druhu 14 let a 7 měsíců. Průměrná délka života však je čtyři roky. Nejdelší známý přelet tohoto druhu činí 62 kilometrů.
Komentáře ke zvířeti