Netopýr stromový

Nyctalus leisleri

Výskyt: Evropa
Velikost: 8-11,5 cm
Hmotnost: 13-20 g
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
04.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4625 zobrazení     0 komentářů

Identifikace

Netopýr stromový je středně velký: předloktí je dlouhé 39-46 milimetrů, délka těla 48-68 milimetrů, ocas dosahuje 35-45 milimetrů, ucho 12-16 milimetrů, rozpětí křídel je 260-320 milimetrů, hmotnost, se u dospělého zvířete pohybuje od 13 do 20 gramů. Zbarvení srsti je hnědé, chlupy jsou dvojbarevné s tmavou bází. Liší se od netopýra rezavého také jiným tvarem zubů v horní čelisti.

Rozšíření

Jde o vzácný druh s ostrůvkovitým výskytem, pravidelněji zjišťovaný pouze v oblastech s vyzrálými porosty listnáčů, typicky v podhorských oblastech, vrchovinách a pahorkatinách (např. Šumava, podhůří Jeseníků, střední Morava). Celkem je dosud známý asi ze 40 lokalit včetně 5 letních kolonií ve stromových dutinách, v ptačích budkách a ve štěrbině stěny budovy.

Způsob života

Letní kolonie těchto netopýrů osidlují dutiny stromů smíšených a listnatých lesů. Zimní úkryty nejsou v České republice ani na Slovensku známy. Zřejmě podniká pravidelné sezónní migrace až na vzdálenost 1000 km, kromě nálezů kroužkovaných jedinců tomu nasvědčuje i nápadné zvýšení početnosti na jižních okrajích jeho evropského areálu v podzimních a zimních měsících (např. v Turecku). Loví větší hmyz (především noční motýly, jepice, chrostíky a chroustky) ve volném prostředí nad korunami. Zvláště chráněný (silně ohrožený) druh.

Netopýr stromovýNázvy ve světě

Anglicky: Leisler's Bat, Holandsky: Bosvleermuis, Chorvatsky: Mali večernjak, Maďarsky: Szőröskarú koraidenevér, Německy: Kleinabendsegle, Rusky: Malaja večernica, Slovensky: Netopier stromový

Foto: http://www.szm.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.