Netopýr hvízdavý

Pipistrellus pipistrellus

Výskyt: Evropa, západní Asie
Velikost: 36-51 mm
Hmotnost: 3,5-8 g
Březost: 44-50 dnů
Počet mláďat: 2 ks
Délka života: 4-5 let
Potrava: Loví drobný hmyz
velikost písma:  A A A
22.01.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6678 zobrazení     1 komentář

Identifikace

Netopýr hvízdavý je nejmenší evropský netopýr, předloktí je dlouhé 28-34 milimetrů, délka těla 36-51 milimetrů, ocas má tento druh dlouhý 23-36 milimetrů, ucho 9-13,5 milimetrů, rozpětí křídel 180-240 milimetrů, hmotnost dospělého netopýra hvízdavého je 3,5-8 gramů. Krátký boltec i tragus jsou zakulacené. Barva srsti je od kaštanové až po tmavě hnědou, světlejší spodina okrová až šedohnědá. Uropatagium s epiblemou je z 1/3 ochlupeno.

Rozšíření

Netopýr hvízdavý je místy nejhojnější druh netopýra v Evropě a to i ve městech. I na většině našeho území jde o druh poměrně běžný, avšak v některých oblastech takřka zcela chybí (Českomoravská vysočina) nebo se objevuje teprve v posledním desetiletí (střední Čechy, Polabí). Jinde naopak tradičně vystupuje jako jeden z nejhojnějších druhů (Plzeňsko, Pošumaví, Nízký Jeseník).

Způsob života

Letní (10-500 samic) i zimní kolonie (do 2000 ks) se vyskytují ve škvírách zejména budov, ale i stromů (léto) či jeskyň (zima). Koncem léta jsou časté jeho masové invaze do místností, kde se skrývá mezi okny, za obrazy, atp. Nejčastěji samice rodí dvě mláďata v měsíci červnu. Loví drobný hmyz (zejména pakomáry, méně chrostíky apod.), často nad vodní hladinou nebo v těsné blízkosti stromové vegetace.

Netopýr hvízdavýNázvy ve světě

Anglicky: Common Pipistrele, Dánsky: Dværgflagermus, Holandsky: Dwergvleermuis, Chorvatsky: Patuljasti tutumiš, Maďarsky: Közönséges törpedenevér, Německy: Zwergfledermaus, Rusky: Netopyr karlik, Slovensky: Netopier hvízdavý

Foto: http://goweros.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

20.05.2022, 13:59
Kolik stojí děkuji?